Na populární blogovací platformě Medium si bude brzy možné psaním vydělat peníze

medium
0Zobrazit komentáře

Služba Medium.com si vydobila téměr dominantní pozici mezi blogovacími platformami, které není nutné instalovat na vlastní server, složitě nastavovat nebo z nich obsah zásadně propagovat. Víceméně se stačí během několika kliků registrovat a začít psát a přidávat obsah podle přednastavených šablon s kompletním stylováním. Články jsou pak agregované podle sekcí přímo na webu, takže se k nim dostanou i čtenáři, kteří o vydavateli článku nikdy předtím neslyšeli.

A i přesto, že je a pravděpodobně vždy bude pro vydavatele článků Medium vždy zdarma, objeví se na něm několik zásadních změn a to již v nadcházejících týdnech a měsících. Přibydou reklamní formáty, z jejichž příjmů bude možné po publikaci článku získávat část, která bude tvůrce obsahu motivovat. Nepůjde ale o klasické bannery, spíše sponzorovaný obsah, který má mnohem vyšší míru prokliku a zároveň dává uživateli něco dalšího ke čtení.

visual-search-screenshot

Přečtěte si takéStartup zaměřený na rozšířenou realitu získává investici přesahující v přepočtu 1 miliardu korunStartup zaměřený na rozšířenou realitu získává investici přesahující v přepočtu 1 miliardu korun

Kromě toho Medium zvažuje funkci určitého typu předplatného nebo placeného přístupu k obsahu, tak jako to známe z převážně amerických novinových serverů, kde se za přístup k určitým článkům musí platit. Tento příjem by už měl jít z převážné většiny přímo tvůrcům obsahu. Finálně to ale ještě doladěno není, jak dodává pro BBC Evan Williams, spoluzakladatel Medium a Twitteru.

medium

Blogovací server totiž dlouhou dobu nevydělával ani dolar, až nedávno si začal pohrávat s konceptem sponzorovaných článků a právě finálním rozhodnutím nad způsoby další monetizace. Mezitím se mu podařilo získat na investicích dalších 57 milionů dolarů, převážně od Andreessen Horowitz a posunout odhadovanou valuaci blíže k miliardě dolarů.

Apple prohrál další soudní spor a musí zákazníkům vyplatit bezmála 10 miliard korun

applecampus7
0Zobrazit komentáře

Najde se spousta lidí, které nebaví nadvláda Applu nad konzumním trhem převážně mobilních zařízení, kde v poměru na počet typových výrobků jasně dominuje. Stejně jako je pro žalobce v případných sporech zajímavý fakt, že je Apple stále jedna z nejhodnotnějších firem, která disponuje pravděpodobně nejvyšší volnou hotovostí k využití.

Nyní musí technologický gigant opět platit, a že nejde v očích běžných firem o malou částku potvrdil začátkem týdne americký soud, když Applu přiřkl pokutu ve výši 400 milionů dolarů, tedy asi 9,8 miliard korun, která se rozdělí mezi zákazníky a dalších 50 milionů dolarů v poplatcích za soudní proces. Spor se táhnul již od roku 2014.

zyngaoffice

Přečtěte si takéPopulární tvůrce Facebook her je v dalších problémech. Jeho sídlo v San Franciscu je na prodejPopulární tvůrce Facebook her je v dalších problémech. Jeho sídlo v San Franciscu je na prodej

Problém ale sahá až do přelomu roku 2009 a 2010, kdy vyšel první iPad a přišel boom elektronických knih, na kterém má Apple mimo Amazonu nejzásadnější podíl. Největším knižním vydavatelům se v té době nelíbila zafixovaná cena 9,99 dolarů za knihu, které dosáhli na Amazonu a tak s Applem podepsali nový kontrakt, který jim dovoloval nastavit ceny individuálně, podle titulu a které se vyšplhaly v mnoha případech až na 15 dolarů.

superman-james-gunn-01

Přečtěte si takéNový Superman funguje. Jak dokázal, že superhdinové pořád baví?Nový Superman funguje a lidé se na něj hrnou. Jak dokázal, že únava ze superhrdiny není skutečná?

A na tom by nebylo na první pohled nic zvláštního, kdyby ovšem kontrakt nebyl nabytý ilegálně a nastavení cen nešlo proti zákonům. Amazonu a ani americké vládě se to zrovna dvakrát nelíbilo, protože pět největších vydavatelů spolu s Applem začalo nasazovat ceny záměrně vysoko ke zvýšení profitu z prodejů, což později vedlo k tomu, že se díky síle Applu propadl podíl prodávaných knih na Amazonu o takřka 30 %. Apple ale stále věří, že neudělal nic špatného, soud ovšem, jak tvrdí Mashable, rozhodl opět proti němu.

Pokuta 450 milionů dolarů je každopádně pro Apple stále směšná, protože je to přibližně polovina částky, kterou společnost vygeneruje v průměru během 12 hodin za prodeje svých produktů. Jen v minulém čtvrtetí se Applu podařilo dosáhnout obratu přesahujícího 75,9 miliard dolarů! Trpět tak nebudou finance, ale spíše pověst „bezchybné“ firmy.