Podívejte se, jak se dnes daří prvním pěti zaměstnancům, které kdysi zaměstnal Google

Jiří SvobodaJiří Svoboda

google_1
0Zobrazit komentáře

Google, původně internetový vyhledávač, jehož služby dnes zasahují do mnoha segmentů internetu a který se schoval za mateřskou firmu s názvem Alphabet, se začal rodit téměř před dvěma dekádami. Na začátku roku 1999 přijmul své první zaměstnance, kteří dopomohli k tomu, jak vypadá dnes.

Nicméně jen čtyři z prvních dvaceti v Googlu nebo v některé z firem jeho sítě doposud zůstali. Kde jsou a co dělají ti zbylí? Vybrali jsme pět nejzajímavějších příkladů.

lifelock

Přečtěte si takéAmerický Symantec stojící za antivirem Norton kupuje za 2,3 miliardy dolarů startup na ochranu identityAmerický Symantec stojící za antivirem Norton kupuje za 2,3 miliardy dolarů startup na ochranu identity

1) Craig Silverstein

Jedná se o úplně prvního zaměstnance, kterého zakladatelé Googlu, Larry Page a Sergey Brin, najali. I on se tedy stal jedním z mozků, které pomohly vybudovat samotný vyhledávací engine. Stejně jako dva zakladatelé studoval na Stanfordu a pomohl jim Google prezentovat jako doktorskou práci. Jeho prvotním plánem prý bylo zůstat ve firmě maximálně 4-5 let, ale s tím, jak začal původně studentský projekt rapidně růst, kariéra na pozici technického ředitele nabrala úplně jiný spád.

silverstein_craig

Nakonec opustil Google v září 2012, aby nastoupil do neziskové organizace Khan Academy (v Česku operující jako Khanova škola), která má za cíl zprostředkovat špičkové vzdělání zdarma a pro každého. Jedná se o subjekt, kterému sám Google v roce 2010 daroval 2 miliony dolarů. Od Craigova nástupu se Khan Academy výrazně rozrostla a tak z původního týmu čítajícího 21 členů je dnes širší spolupráce více než stovky lidí. Jeho současné jmění se odhaduje na 950 milionů dolarů.

2) Georges Harik

Úspěšný absolvent Michiganské univerzity přišel do Googlu v roce 1999. Jako softwarový vývojář měl na svědomí později i produktový management mnoha zásadních aplikací, včetně služeb Gmail, Google Talk, Google Video, Picasa či Google Groups. Až na tu první sice dnes již žádná neexistuje, nicméně všechny se převtělily do jiné podoby. Harik se tedy zasloužil zásadním dílem o to, že je dnes Google více než vyhledávač.

georges-harik

Mimo to je také spoluautorem originálního produktu AdSense, čímž prakticky celé firmě otevřel cestu k dalším výdělkům. Odešel v roce 2005 a založil chatovací aplikaci Imo, která má dodnes více než 6 milionu aktivních uživatelů měsíčně. Zároveň od března 2005 investoval do celkem 30 startupů (kompletní seznam). Převážně se jednalo o seed investice v řádech statisíců až nižších jednotek milionů dolarů. S Googlem ale zůstal spojen jako konzultant dceřiné společnosti Google Ventures.

3) Omid Kordestani

Dnes čtyřiapadesátiletý Omid Kordestani, původně Íránec, není podle jména sice úplně známý, ale jeho profesní život je nejspíš nejrozmanitější ze všech původních zaměstnanců Googlu. Už v 80. letech, při studiích na Státní univerzitě San José, pracoval jako marketingový specialista pro Hewlett-Packard. K Brinovi a Pagovi se připojil hned v lednu 1999 a jako víceprezident zde přečkal až do října 2015.

omid-kordestani

Současně se ale stihl angažovat i představentvech Vodafonu a krátce i Spotify. Největší poprask ale způsobil, když se současně s odchodem od Googlu připojil do Twitteru jakožto předseda představenstva . V únoru téhož roku také koupil jeho akcie v hodnotě 2 milionů dolarů. Dnes je jeho jmění odhadováno na téměř 2 miliardy dolarů.

4) Marissa Mayer

Oproti Omidovi patří Marissa k nejznámějším personám technologického průmyslu. Studovala taktéž na Stanfordu a do Googlu nastoupila v červnu 1999 jako softwarová inženýrka. Měla klíčovou roli ve vývoji Google Images, Google News, Google Books a v posledních letech hlavně při rozšiřování funkcí Google Maps, na které se zaměřovala i jako víceprezidentka. Odešla až v červenci 2012.

marisa-mayer

Poté se stala členkou představenstva obchodního řetězce Walmart, kde je dodnes. Zhruba ve stejné době byla přijata i do Yahoo jako CEO a prezidentka, kde je po posledních neshodách její budoucnost nejistá. Mimo to také investovala do celkem do čtrnácti firem (kompletní seznam). Oproti svému bývalému kolegovi Harikovi se ale nebála riskovat mnohem větší peníze – investice nejednou přesáhly částku 10 milionů dolarů. Její jmění je odhadováno na 430 milionů dolarů.

5) Susan Wojcicki

Dcera polského imigranta a slavného profesora fyziky Stanleyho Wojcickiho je asi nejznámější z této pětice. Aby ne – je totiž jednou z původních zaměstnankyň, kteří v Googlu stále pracují. Konkrétně Susan je současnou CEO YouTube. Ještě předtím, než nastoupila v dubnu 1999 do své první a zároveň poslední opravdové práce, stihla třikrát promovat – nejdříve studovala literaturu a historii na Harvardu a poté dvakrát ekonomii na University of California.

susan-wojnicki

Její současné jmění je odhadováno na 350 milionu dolarů. Krom toho, že ještě před nástupem do YouTube v roce 2014 se celá léta věnovala zásadním službám AdWords a a AdSense, byla také naprosto klíčovou osobou pro samotný vznik Googlu. V roce 1998 to totiž byla právě ona, kdo Sergeyi Brinovi a Larrymu Pagovi pronajala garáž a několik pokojů, kde v prvopočátcích vznikal jeden z nejzásadnějších internetových produktů současnosti.

Bonus na závěr:

Heather Cairns byla druhým zaměstnancem Googlu a zároveň HR manažerkou. Osobně přijala do firmy prvních 200 zaměstnanců, včetně všech výše zmíněných. Nebýt jejího citu na hledání talentů, kdo ví, kde by dnes Google byl.

heathercairns

Foto: University of North Carolina, Google Ventures, JD Lasica / Flickr [1] [2], TechCrunch / Flickr, HeatherCairns.comBen Nuttall / Flickr