Finský výrobce telefonů Nokia plánuje na trh znovu vrátit legendární Nokii 3310

Nokia20_2
0Zobrazit komentáře

Na blížící se konferenci Mobile World Congress v Barceloně, která se uskuteční již na konci února, se ukáže hned několik zajímavých novinek. Mimo novodobých společností zaměřených na mobilní odvětví se totiž objeví i stará známá Nokia z Finska, která zažila hned několik pádů a nyní patří do rukou čínského Foxconnu, kam ji za 8,4 miliard dolarů prodal Microsoft.

Nokii se nedávno podařilo vydat novinku s názvem Nokia 6, která se vyprodala na čínském trhu za několik prvních minut po uvolnění do prodeje. Právě Nokia 6 by se měla v rámci konference představit ve své specifikaci pro celosvětový trh, společně s 3 dalšími zařízeními, mezi kterými bude Nokia 5 a Nokia 3 – jak už názvy napovídají, Nokia 3 bude specifikací nejslabší.

uberelevate

Přečtěte si takéDo Uberu přichází expert na letectví z NASA, který bude pracovat na vývoji létajících autDo Uberu přichází expert na letectví z NASA, který bude pracovat na vývoji létajících aut

Na tom by ještě nebylo nic tak zvláštního, kdyby tím posledním modelem nebylo obnovení dnes již legendární Nokie 3310. Ta se poprvé objevila v roce 2000 a vydobila si jméno jednoho z nejodolnějších a nejdéle držících telefonů. Nokia chystá pro klasickou 3310 vlastní, dosud nespecifikovanou, modernizaci, s tím, že chce cenu držet na příjemných 59 eurech, tedy necelých 1600 korunách, informuje VentureBeat.

Nokia 3310 mobile phone, 2000.

Pro porovnání, původní Nokia 3310

Pro spoustu fanoušků a především pak původních majitelů to bude určitě hezká nostalgická vzpomínka, takže Nokie spíše než na reálné využití „v provozu“, sází na sběratelskou hodnotu. Jaké budou ovšem přesné změny oproti původní verzi, to se dozvíme až na konci měsíce.

Foto: Historical Pics, IconW / Blenderartist

Pražská FAMU chce za dva roky otevřít novou katedru, zaměřenou na tvorbu videoher

Jiří SvobodaJiří Svoboda

BUDOVA_FAMU
0Zobrazit komentáře

Přestože vývoj videoher má v České republice poměrně silnou tradici, možnosti vzdělání tomu až doposud příliš mnoho nenasvědčovaly. Změnit by to mohla pražská Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění (FAMU), která se již za dva roky chystá otevřít novou katedru pro zájemce o tvorbu videoher. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to prozradil děkan fakulty Pavel Holý.

Vyučovat se bude formou magisterského studia, ale protože jde o FAMU, nebude se zaměřovat primárně na programování a technickou stránku vývoje, ale spíše na videoherní design. To kvůli tomu, že většina dnešních her nezačíná od nuly, ale staví na existujících enginech. I tak se však chystá spolupráce například s oborem počítačové grafiky a vývoje na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

samorost3

Přečtěte si takéČeskou hrou roku 2016 je populární adventura Samorost 3Českou hrou roku 2016 je populární adventura Samorost 3

„Je to přirozené. Počítačové hry potřebují scenáristy, dramaturgy, animátory i zvukaře, k FAMU má tedy celý obor mnohem blíž, než se zdá. Předkládá nové výzvy, které ale vycházejí z principů, jež se u nás dávno vyučují,“ vysvětluje děkan pro Aktuálně.cz

Krom spolupráce s jinými vzdělávacími ústavy jsou v jednání i úzké kooperace s velkými vývojářskými studii, ze kterých by jednak mohli přijít zkušení učitelé a které by také mohly nabídnout okamžité uplatnění pro studenty.

eurotrucksimulator

Euro Truck Simulator 2, dílo českého studia SCS Software

klara-polednikova-1-5

Přečtěte si takéStala se mistryní, překonala rakovinu a učí ženy boxovat pro radostV nouzi utíkej, ví od trenéra. Stala se mistryní, porazila rakovinu a ženy učí boxovat pro radost

Fakulta videoherního designu na FAMU bude vůbec prvním projektem svého druhu v Česku. Jak vychází z databáze VysokeSkoly.cz, v tuzemsku se přímo počítačovým hrám věnují jen dva obory, oba jsou ale technického charakteru. Prvním je výše zmíněná Počítačová grafika a vývoj počítačových her na Matematicko-fyzikální fakultě, druhým je bakalářský obor Počítačové hry a grafika Fakulty elektrotechnické na ČVUT.

kigdomecome

Foto: Wikimedia Commons, Warhorse studios, SCS Software