Českou hrou roku 2016 je populární adventura Samorost 3

Jiří SvobodaJiří Svoboda

samorost3
0Zobrazit komentáře

V České republice každoročně vzniknou desítky herních titulů, z nichž některé dokáží i v silné celosvětové konkurenci úspěšně prorazit. Ty nejlepší oceňuje anketa Česká hra roku, jejíž letošní sedmý ročník se dočkal v pátek svého vyhlášení. O přízeň odborné poroty se ucházelo celkem 17 titulů v devíti kategoriích.

Tři nominace ze šesti, včetně absolutního vítězství, proměnil titul Samorost 3 od studia Amanita Design, které má na svědomí i známé Machinarium z roku 2009. Samorost 3 je dobrodružná animovaná hra provázející příběhem kouzelné flétny na devíti různých pohádkových planetkách, které se prodalo po světě úctyhodných 300 tisíc kusů.

„Studio Amanita Design dlouhodobě dokazuje svou kvalitu a patří mezi jedny z nejúspěšnějších českých vývojářských týmů, navzdory tomu, že nevyvíjí tituly pro tradiční herní publikum,“ říká předseda poroty České hry roku 2016 Martin Bach.

mach-1

Přečtěte si takéČeské vývojářské studio Amanita Design prodalo 4 miliony kopií hry MachinariumČeské vývojářské studio Amanita Design prodalo 4 miliony kopií hry Machinarium

Úspěch i na smartphonech

Co do počtu prodaných kopií je na tom ještě lépe mobilní titul Chameleon Run, který získal ceny za nejlepší herní design a mobilní hru roku.  I přesto, že v základu je placený si ho stáhlo již 400 tisíc lidí na Android a iOS. Tým studia Hyperolic Magnetism v čele s československým vývojářem Jánem Ilavským si tak nedávno vysloužila i prestižní ocenění Apple Design Award. Hra je navíc nyní zdarma na App Store, v rámci akce App of the Week.

chameleonrun

Chameleon Run

Jednu ze šesti nominací, konkrétně v kategorii Nejlepší vizuální stránka, proměnila i netradiční logická hra Dark Train. Letos poprvé se také udělovalo členství v Síni slávy českých her. Prvními třemi zařazenými osobnostmi jsou František Fuka, Tomáš Rylek a Miroslav Fídler , kteří v 80. letech prosluli jako autoři her pro počítače ZX Spectrum, čímž stáli u zrodu videoherní vývojářské scény v Česku.

Podle údajů organizátorů vzniklo v České republice v minulém roce 35 nových her, které si zahrálo více než 10 milionů hráčů z celého světa. Celkem se v ČR věnuje hernímu vývoji více než 1100 herních vývojářů ve 47 aktivních týmech.

Kompletní výsledky:

  • Největší naděje – WarFriends, About Fun
  • Nejlepší audio doprovod – Samorost 3, Amanita Design
  • Nejlepší vizuální stránka – Dark Train, Paperash Studio
  • Nejlepší příběh – Brány Skeldalu 3: Sedm mágů, Napoleon Games
  • Nejlepší herní design – Chameleon Run, Hyperbolic Magnetism
  • Největší technologický přínos – American Truck Simulator, SCS Software
  • Mobilní hra roku 2016 – Chameleon Run, Hyperbolic Magnetism
  • PC a konzolová hra roku 2016 – Samorost 3, Amanita Design
  • Česká hra roku 2016 – Samorost 3, Amanita Design
  • Sín slávy českých her – František Fuka, Miroslav Fídler a Tomáš Rylek

Diskuze (0)

Novinka

Anonym