Český startup AnyoneGo vyrobil 3D tiskem vozík pro handicapovaná zvířata

Filip HouskaFilip Houska

any
0Zobrazit komentáře

Pokud se člověk potýká s jistým tělesným postižením, které mu neumožňuje se pohybovat, obstará si invalidní vozík. Mnohdy se však zapomíná na fakt, že handicapovaným nemusí být jen člověk, nýbrž i zvíře, respektive domácí mazlíček. A právě na tuto problematiku se zaměřuje český startup AnyoneGo se svým dlouho promýšleným produktem, který dnes vstupuje do prodeje a jako hlavní promomísto mu slouží pražská konference 3D Expo.

Teprve rok starý AnyoneGo, který se obecně specializuje na výrobu pomůcek pro tělesně postižené, navrhl a pomocí 3D tiskárny vytvořil speciální invalidní vozíček pro zvířata. Jmenuje se AniGo (Animals Go) a podle tvůrců, kde hlavní úlohu zastává zakladatel a designer Jan Jiránek, je jediným takovým produktem na světě.

nasa-1

Přečtěte si takéNASA chce do 3 let udělat elektrická letadla realitouNASA chce do 3 let udělat elektrická letadla realitou

Vyjma koncepce tohoto vozíčku, která byla promýšlena od roku 2012, je nejzajímavější použití technologie 3D tisku, jež stojí za všemi použitými díly (kromě sedla pro upevnění končetin a pneumatik z kaučuku). To tvůrcům umožňuje vytvořit takový model, který bude přesně pro potřeby konkrétního zvířete. Tradičně je AniGo vyráběn z plastu s nealergickými účinky, nicméně náročnější zájemci si mohou zvolit variantu z odolných uhlíkových vláken.

AniGo

AniGo, který začíná na částce 12 490 Kč (výsledná cena se liší podle velikosti zvířete a kombinace materiálů), má být podle slov zakladatele startupu Jana Jiránka lehký a snadno složitelný a zároveň také pevný. Právě tyto parametry by měly zvířatům poskytnout maximální komfort při pohybu, jelikož nebudou výrazněji omezovány. Produkt je nicméně zatím vyráběn pouze pro postižení v zadních částech těl, ačkoliv je zřejmě jen otázkou času, než bude k dispozici i pro přední části těla.

anyonegoanigo

Budoucnost 3D tisku

Celý projekt mimo jiné krásně ukazuje, že technologie 3D tisku už nachází využití v nejrůznějších sférách. 3D tisk a jeho výhody ostatně okomentoval i samotný Jiránek ve spojitosti s AniGo:

Výhodou tohoto výrobního procesu je nejen optimalizace výrobní doby, ale i možnost produkt dokonale přizpůsobit individuálním podmínkám zákazníků. Případné vývojové nedostatky lze díky 3D tisku okamžitě detekovat a upravit. Změny návrhu přitom vývoj produktu finančně takřka nezatěžují, protože modifikace lze snadno provádět přímo v programu pro 3D modelování,“ říká a dodává, že výroba jednoho vozíčku trvá přibližně 90 hodin.

Foto: AnyoneGo

Diskuze (0)

Novinka

Anonym