Google by mohl v budoucím operačním systému využít nativní programovací jazyk Applu Swift

Filip HouskaFilip Houska

swift
0Zobrazit komentáře

Není tajemstvím, že Google v pozadí vyvíjí zcela nový operační systém pod označením Fuchsia. Ostatně se první zmínky objevily přibližně před rokem, nicméně doposud není 100% jisté, kde se tento systém bude využívat nebo kdy bude připravený. Nedávno však na povrch vyplynula zajímavá informace.

Na serveru GitHub se totiž před několika dny objevil fork programovacího jazyka Swift, který je určen výhradně k vývoji aplikací pro operační systémy iOS, macOS, watchOS a tvOS, respektive pro platformy od Applu. Tím nejzajímavějším na celém výskytu bylo to, že autorem tohoto forku byl samotný Google. Okamžitě se začaly šířit spekulace, co Google se Swiftem, dá se říct „konkurenčním“ jazykem, chystá.

trucktop

Přečtěte si takéTesla ukázala elektrický kamion a novou verzi Roadsteru se zrychlením z 0 na 100 do 2 vteřinTesla ukázala elektrický kamion a novou verzi Roadsteru se zrychlením z 0 na 100 do 2 vteřin

Vše po pár dnech objasnili inženýři, podle kterých se „kopie“ Swiftu založila proto, aby mohly být prováděny úpravy kódů ve vlastním veřejném repozitáři. Ostatně se jedná o open-source jazyk, do kterého může vstupovat kdokoliv.

Server Android Police však poukázal na jednu poměrně zásadní věc. V tom samém repozitáři se objevil pull request od jednoho z vývojářů, který navrhoval rozdělení příslušného kódu pro podporu zmíněného operačního systému Fuchsia, což by znamenalo, že by chystaný OS od Googlu podporoval programování právě i ve Swiftu.

Zatím nejsou známy konkrétní detaily, nicméně pokud bude chystaný systém Fuchsia, který by mohl být náhradou za Android nebo Chrome OS, se Swiftem počítat, stane se pro většinu vývojářů mnohem přitažlivějším. Nativně však bude založen na „céčkovém“ programovacím jazyku Dart, jenž vyvíjí sám Google.

Foto: Apple Newsroom