Tesla ukázala elektrický kamion a novou verzi Roadsteru se zrychlením z 0 na 100 do 2 vteřin

trucktop
0Zobrazit komentáře

Tesla si stejně jako Apple vždy zakládala na perfektních prezentacích nových produktů, které bývají odhaleny přímo u sídla v kalifornském Hawthorne. Jedna z takových prezentací, kterou vedl přímo Elon Musk, se uskutečnila včera – odhalen byl po několikátém odsunutí elektrický nákladní automobil a také jedna velmi nečekaná věc.

Nejprve ke kamionu – Musk potvrdil, že Tesla Semi dokáže při maximálním zatížení 80 tisíc liber (40 tun) zrychlit z 0 na 60 mil za hodinu za úctyhodných 20 vteřin, bez nákladu pak za pouhých 5 sekund. Maximální dojezd při běžné dálniční rychlosti 65 mil (105 km) za hodinu s plným nákladem dosahuje 800 kilometrů! Podobně rychle navíc Semi dokážet jet i do kopce.

25FB3553-FCE8-4389-96E8-D2EBBDFC33BD

Přečtěte si takéPlatba telefonem pomocí služby Android Pay je nově dostupná v ČeskuPlatba telefonem pomocí služby Android Pay je nově dostupná v Česku

Dobití na dojezd 640 kilometrů má trvat necelých 30 minut a dobíjet by mělo být možné i při vykládce nákladu. Uvnitř kamionu je pouze jedno sedadlo a dva displeje po stranách, které nahrazují jak venkovní zpětná zrcátka kamerovým systémem, tak poskytují všechny důležité informace o automobilu, a také sklo, které dle testování přežije i nukleární výbuch. Díky umístění baterií pod hlavní kabinou je navíc celá konstrukce takřka nepřevrhnutelná.

semi3

Tesla Semi se bude vyrábět ve dvou barevných variantách – bílé a tmavě šedé matné barvě, to vše s depozitem 5000 dolarů a zahájením produkce začátkem roku 2019. Cena zatím finálně potvrzena nebyla, ale oproti běžným nákladním automobilům zvládne Tesla Semi jezdit za 1,26 dolarů na míli, oproti běžným 1,51 dolarům za míli u dieselových kamionů. Podstatnou věcí jsou také asistenční systémy – hlídání pruhů, automatické brždění jako prevence kolize či systém pro prevenci smyku a převrácení.

semi

Musk si je dokonce novinkou tak jistý, že Tesla dává garanci bezporuchovosti na 1 milion mil – díky čtyřem nápravám a speciálnímu brzdovému systému není třeba ani tak častý servis. Hned po tomhle všem světla na pódiu zhasla a vypadalo to, že je konferenci konec – po necelé minutě se ovšem objevilo na velkém displeji video a ze Semi trucku vyjelo supersportovní auto, které jsme prozatím ještě neviděli.

Znovuzrození ikonického Roadsteru

Tesla se před takřka 9 lety objevila se svým prvním automobilem, luxusním sportovním kabrioletem, který je zároveň dosud nejdražším autem v historii Tesly. Od té doby jsme mohli vidět už jen Modely S, X nebo 3 – teď se z absolutní tmy vynořila nová podoba tohoto ikonického Roadsteru, který se na trhu objeví již v roce 2020.

roadster

Chystaný Tesla Roadster

Pokud jsme si dosud mysleli, že je Model S v nejvyšší konfiguraci senzací, co se týče rychlosti, Musk nás vyvedl z omylu. Nový Roadster totiž akceleruje z 0 na 60 mil za pouhých 1,9 sekund, čtvrt míle ujede za 8,8 vteřin s maximální rychlostí přesahující 250 mil, respektive 400 kilometrů, za hodinu a kapacitou baterie na dojezd 1000 kilometrů.

roadster3

Jde tak o vůbec první elektrické auto, které by se mělo takto zásadnímu dojezdu přiblížit. K dispozici bude na úvod pouze 1000 kusů s cenovkou 250 tisíc dolarů, tedy 5,4 milionu korun s platbou předem. Další kusy budou v základu o milion korun levnější s rezervační zálohou ve výši 50 tisíc dolarů. Kabriolet Tesly navíc pojme až čtyři lidi, byť s malým prostorem na nohy vzadu, a má mnohem vyšší kapacitu kufru než konkurence, s ohledem na to, že není přítomen žádný motor.

roadster2
roadster4

Tesla Roadster, který má společně s nákladními automobily Tesla Semi určovat další směr kalifornské automobilky

Foto: Tesla

Diskuze (0)

Novinka

Anonym