Startup Mladý Kokos míří na platformu Fundlift.cz, kde chce vybrat 5 milionů korun

mladykokos

Příběh Mladého Kokosu, který do Česka dováží čerstvé thajské kokosy a zároveň z nich vyrábí navazujících produkty, se začal psát před necelými čtyřmi roky, kdy Filip Říha, jenž původně založil a provozoval rozvozový projekt Freshbedýnky, do České republiky začal vozit kokosy. Souběžně s ním se do podobného byznysu pustili i další dva lidé, konkrétně Barbora Nálepová a Ondřej Prvý. Trio později založilo novou firmu, ve které začali spolupracovat.

Mladý Kokos tak dnes disponuje jedním z nejširších kokosových portfolií ve střední Evropě a na další expanzi nyní hledá další finance. Prostřednictvím kampaně na crowdfundingovém portálu Fundlift.cz tak chce vybrat 5 milionů korun výměnou za 16,4% podíl ve společnosti. Valuace Mladého Kokosu tak přesahuje 25 milionů korun a po investici by měla dosáhnout zhruba 30,5 milionu.

liftago

Přečtěte si takéČeské Liftago spouští možnost placení za jízdy nabitými kredityČeské Liftago spouští možnost placení za jízdy nabitými kredity

Kromě samotných kokosů má po letech firma v nabídce i vlastní máslo, pomazánky, sušené kusy kokosu, dužinu a samozřejmě pak balenou kokosovou vodu nebo energetické drinky. Do září letošního roku se pak podařilo Mladému Kokosu vytvořit obrat kolem 5,1 milionů korun, což již nyní o 600 tisíc korun překonalo přecházející rok, který byl jako první ziskový.

mladykokos

Investice přes Fundlift.cz nebude ovšem první částka, kterou Mladý Kokos od investorů získal. Již v roce 2016 do něj investoval 2 miliony korun Daniel Donath, který by ho měl po získání nových financí odprodat zpět zakladatelům. Do konce roku 2020 chce pak Mladý Kokos dle konzervativní varianty byznys plánu mít tržby na úrovni 20 milionů korun.

Projektům se na Fundliftu daří

Crowdfunding platforma Fundlift.cz překonala nedávno 150 milionů korun v proinvestovaných transakcích s průměrnou investicí ve výši 34 tisíc korun. Mezi posledními úspěšně zainvestovanými projekty byl výrobce dětských kočárků a autosedaček PATRON Bohemia s 8 miliony korun, automobilka ZEBRA Group taktéž s 8 miliony a nyní v kampani bojuje projekt Malá pokladna, který prozatím vybral 510 tisíc z cílových 2 milionů Kč.

Český startup CleverFarm spustil aplikaci pro monitoring zemědělských ploch

Filip HouskaFilip Houska

aaaa
0Zobrazit komentáře

Technologické pokroky se postupně dostávají i do tradičních odvětví a zemědělství není výjimkou. V České republice se na této vlně nyní veze i startup CleverFarm, který je součástí brněnské skupiny CleverMaps specializující se na vývoj mapových softwarů. Ten nyní ukončuje pilotní provoz a od ledna příštího roku vstupuje na trh s uceleným produktem.

CleverFarm, do kterého nespecifikovanou investicí vstoupil inovační hub MindForge, stojí za stejnojmennou aplikací sloužící pro monitoring zemědělských ploch, skladů a jiných prostor s ohledem na proměnné vegetační podmínky úrody či chovných zvířat. K tomu využívá speciální senzory v síti IoT, tedy „internetu věcí“, díky kterým může relevantní údaje měřit, analyzovat a shrnovat.

liftago

Přečtěte si takéČeské Liftago spouští možnost placení za jízdy nabitými kredityČeské Liftago spouští možnost placení za jízdy nabitými kredity

Cílem je tak ulehčení práce agronomů, která spočívá v kontrolování aktuálního stavu na polích, v prostorách pro dobytek nebo ve skladech. Zemědělci tak v ideálním světě nemusí fyzicky procházet jednotlivé úseky, ale používat aplikaci, která každých patnáct minut aktualizuje ukazatele jako vlhkost vzduchu a půdy, teplotu nebo úhrn srážek na základě senzorů. Ty mají být umístěny na místech, odkud mohou jednotlivé údaje měřit.

Ve výsledku by tak agronomové, kteří mohou CleverFarm využívat i jako prostředek z predikování různých situací, měli chránit svou úrodu a dobytek před potenciálním nebezpečím v podobě napadení škůdců nebo výskytu plísní.

Spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou (ESA)

Vedle online senzorů pracuje aplikace také s družicovými daty Evropské kosmické agentury (ESA), konkrétně z programu Sentinel. Díky poskytnutým snímkům je možné sledovat situaci na pozemcích ze širšího hlediska a především získat mapové podklady pro variabilní hnojení (= systém pro variabilní dávkování hnojiv a dalších prvků pomocí optického měření obsahu chlorofylu a hustoty porostu).

„Variabilní hnojení začíná být v zemědělství nevyhnutelností a většina agronomů si to plně uvědomuje. Doposud na trhu ale chyběly cenově dostupné alternativy pro variabilní aplikaci hnojiv, a to je přesně oblast, kde ve spolupráci s našimi partnery přinášíme další klíčovou inovaci. Data z družice Sentinel máme od ESA k dispozici zdarma, což celou službu výrazně zlevňuje a farmářům konečně umožňuje zavádět praktiky precizního zemědělství bez nutnosti nákupu drahých technologií,“ vysvětluje CEO CleverFarm Marian Driensky.

Postupné rozšíření do zahraničí

I když startup z moravské metropole teprve opouští svůj pilotní provoz, který probíhal u vybraných zemědělců a podle Drienského přinesl „reálné úspěchy“, už nyní přemýšlí o vstupu na zahraniční trh.