PayPal končí na eBay jako primární zprostředkovatel plateb, nahrazuje ho fintech startup Adyen

Filip HouskaFilip Houska

adyen
0Zobrazit komentáře

Jedna z největších firem na poli mezinárodní e-commerce, americká eBay, s příchodem února ohlásila velkou změnu týkající se zprostředkovávání plateb na jejich platformě. Primární roli zde dlouhou dobu hrála služba PayPal kdysi založená Peterem Thielem či Elonem Muskem, jenž během let 2002–2015 spadala pod křídla právě eBay, nicméně nyní tohoto giganta nahrazuje mnohonásobně menší startup.

Hlavním zprostředkovatelem internetových plateb na platformě eBay se totiž postupně stává služba Adyen z dílen stejnojmenného holandského startupu, který se specializuje jak na online platby, tak například na platební terminály. Důvody pro tuto velkou změnu jsou dva: nižší náklady a intuitivnější uživatelské rozhraní.

blabla

Přečtěte si takéMiliardový startup na sdílení jízd BlaBlaCar, který funguje i v Česku, mění identitu a webMiliardový startup na sdílení jízd BlaBlaCar, který funguje i v Česku, mění identitu a web

Aspekt nižších nákladů se vztahuje vyloženě na prodejce, kteří budou mít nový model s levnějšími poplatky za uskutečňování prodejů. S tím se pojí i větší kontrola nad provedenými transakcemi a lepší vhled do veškerých dat. Naprázdno by z integrace služby Adyen neměli vyjít ani uživatelé, respektive kupující, kteří pro platbu nebudou přesměrováni na jiný web (jako v případě PayPal), ale zůstanou přímo na eBay. Zároveň by si ani nemuseli tvořit speciální účet.

0218_adyen_1

Možnost placení prostřednictvím PayPalu bude na eBay dostupná do roku 2023, nicméně již za tři roky se očekává, že drtivou většinu provedených transakcí bude obstarávat právě platforma Adyen, která se v polovině roku začne testovat na území Spojených států a Kanady s cílem co nejdříve prorazit na mezinárodní trh. Poté se PayPal kompletně odřízne, nicméně podle eBay bude i nadále „důležitým partnerem“.

0218_ebay_2

Adyen není žádným amatérem

Nizozemský startup s valuací okolo 2,3 miliard dolarů, který vede spoluzakladatel Pieter van der Does, není ve sféře e-commerce žádným nováčkem. Od roku 2006 postupně vylepšuje svou platební technologii, což se mu vyplácí v podobě klientů jako Uber, Netflix, Spotify, Airbnb, Facebook či britské aerolinky easyJet. Vedle toho, že se zabývá online platbami, ve kterých mimo jiné podporuje až 150 měn včetně české koruny, poskytuje také fyzické řešení ve stylu bezkontaktních NFC terminálů.

0218_adyen_2

Pieter van der Does, spoluzakladatel a CEO startupu Adyen

Foto: eBay; Adyen

Český startup Edookit tvořící chytré systémy pro školy chce vybrat na Fundlift.cz 5 milionů korun

edookit2

Český vzdělávací systém za poslední roky zaznamenal značný pokrok, který postupně vede nejen ke změnám ve formě výuky, přístupu učitelů a samotných škol, ale také k digitalizaci. Již téměř 7 let se o takové změny snaží také brněnský startup Edookit, který tvoří online systém pro vedení třídních knih, matrik, žákovských knížek, ale i rozvrhů a kompletní administrativy škol.

V přehledném rozhraní tak nabízí přístup zvlášť pro ředitele, učitele a žáky, kteří, stejně jako jejich rodiče, mohou v elektronické formě sledovat své výsledky, docházku nebo rozvrh a suplující učitele. Na rozvoj této platformy a mezinárodní expanzi chce nyní Edookit vybrat na investiční platformě Fundlift.cz celkem 5 milionů korun výměnou za 10% úrok ročně po dobu tří let.

0118_delorean_1

Přečtěte si takéLegendární automobil DeLorean z Návratu do budoucnosti se vrací. Koupíte ho za 100 tisíc dolarůLegendární automobil DeLorean z Návratu do budoucnosti se vrací. Koupíte ho za 100 tisíc dolarů

Jen za několik prvních hodin Edookit v kampani vybral 105 tisíc korun. Zmíněnou platformu mezi rodiči, žáky či učiteli využívá aktivně již přes 200 tisíc uživatelů ve více než 400 základních a středních školách po České republice a v 6 školách v Bulharsku. Právě zahraničí je hlavním cílem kampaně na Fundlift.cz.

edookit

Do poloviny roku 2018 by chtěl Edookit přesáhnout 700 aktivních škol v Česku a zhruba 500 škol v Bulharsku, což představuje přibližně 25 % trhu. Kromě expanze na již stávajících trzích se firma pustí i do dalších evropských zemí, počínaje Ukrajinou.

Transparentní ceník i navazující služby

Kromě zmíněného systému jako takového, za který školy zaplatí podle počtu žáků od stokorun až po nižší tisíce, nabízí Edookit také tvorbu celých webových stránek pro školy, které začínají na fixním poplatku 15 tisíc korun s roční správou za cenu 1500 korun, ve které je také diskový prostor, pravidelné zálohování a podpora.

edookit

bots

Přečtěte si takéDělej si se mnou, co chceš. Erotičtí chatboti mění přístup k sexuDělej si se mnou, co chceš, klidně mě znásilni. Erotičtí chatboti mění vztahy i přístup k sexu

Investiční kampaň Fundliftu lze pak sledovat zde.

Foto: Edookit