Saúdská Arábie investovala 400 milionů dolarů do AR startupu Magic Leap

Filip HouskaFilip Houska

magic
0Zobrazit komentáře

Pár měsíců po uvedení konceptu setu pro rozšířenou realitu ohlašuje floridský startup Magic Leap další masivní investici. Nyní od státního fondu Saúdské Arábie, ze kterého připlulo okolo 400 milionů dolarů. Startup tak kumuluje v investicích až 2,3 miliardy dolarů při minimálně šestimiliardové valuaci.

Aktuální investici, která dohromady dosahuje výše 461 milionů dolarů včetně injekcí od menších investorů, potvrzuje samotný startup. V Series D, jež v říjnu minulého roku odstartovala singapurská investiční skupina Temasek, se tak Magic Leapu podařilo nasbírat přibližně 963 milionů dolarů, a to i přes skutečnost, že na trhu stále nemá žádný produkt.

spectacless

Přečtěte si takéSnapchat chystá další dvě verze svých chytrých brýlí SpectaclesSnapchat chystá další dvě verze svých chytrých brýlí Spectacles

Ostatně je Magic Leap ve svém byznysovém přístupu velmi unikátní. Od roku 2014 začal sbírat obrovské investice od Googlu, Alibaby, Morgana Stanleyho a dalších renomovaných skupin, přičemž nezveřejnil ani nástřel výsledného zařízení. Vědělo se jen, že bude zobrazovat rozšířenou realitu.

magic_leap

Jeden z prvních screenů, na kterém Magic Leap ukazuje možnost využití svého zařízení

To se změnilo loni v prosinci, kdy startup spoluzakladatele a CEO Ronyho Abovitze po osmiletém fungování odhalil své řešení. Světu ukázal futuristické brýle, ovladač a malý přenosný počítač, to celé pod označením Magic Leap One: Creator Edition.

Magic Leap zároveň uvedl, že set začne prodávat v průběhu letošního roku společně s dedikovanou open-source platformou pro vývojáře. Na druhou stranu neuvedl finální cenu, kterou server Bloomberg odhaduje až na dva tisíce dolarů (cca 40 tisíc korun).

A8F7DD10-E611-45A7-AAD6-8D1BCC93BE79

I když si investoři oddychli, že jejich černý kůň konečně zveřejnil podobu a možné datum uvedení dlouho očekávaného zařízení, stále se přesně neví, jak to celé bude fungovat. Magic Leap sice ukázal pár videí, kde se snaží vše vizuálně popsat, nicméně na vlastní kůži to běžný uživatel, potažmo vývojář, zatím pořádně nevyzkoušel.

Výjimky však byly. Například reportér serveru Rolling Stone Brian Crecente, který svou zkušenost s Magic Leap One: Creator Edition popsal vesměs jako „zážitek bez rozdílu mezi skutečnou a virtuální realitou“. Lze jen spekulovat, zdali k tomuto účelu potřebuje floridský startup přibližně 2,3 miliardy dolarů, které zatím v investičních kolech nasbíral.

Je však nutné dodat, že Magic Leap po hardwarové a softwarové stránce buduje takový systém, který na trhu patrně neexistuje. To zahrnuje jak vývoj nových displejových technologií a senzorů pro mapování okolního prostředí, tak i nábor vývojářů, kteří dokáží vytvořit tak unikátní software, aby byl hoden celého tohoto mediálního humbuku. Ostatně na tom má pracovat až 1 400 lidí.

magicleapone

Foto: Magic Leap

Diskuze (0)

Novinka

Anonym