Virgin Hyperloop One miliardáře Bransona začne přepravovat zboží za pomocí hyperloopu

Filip HouskaFilip Houska

dpworldcargospeed
0Zobrazit komentáře

Hyperloopový startup miliardáře Richarda Bransona Virgin Hyperloop One podniká první kroky k ideálnímu využití této ultrarychlé formy dopravy. Spolu s dubajskou logistickou společností DP World zakládá projekt DP World Cargospeed, se kterým plánuje modernizovat přepravu zboží.

Vizí celého projektu je rychlejší a levnější doručování časově závislých typů zboží jako například čerstvých potravin a zdravotnických potřeb, ale i elektroniky pomocí přetlakových kapslí, které by v tunelech mohly dosáhnout rychlosti až 1 000 kilometrů v hodině. Dle posledních testů se kapsle v podání Virgin Hyperloop One prozatím dostane „pouze“ na 386 km/h.

revolut11

Přečtěte si takéFintech startup Revolut získal investici ve výši 250 milionů dolarů při valuaci 1,7 miliardyFintech startup Revolut získal investici ve výši 250 milionů dolarů při valuaci 1,7 miliardy

Mezi první území, kam se mají kapsle DP World Cargospeed nasadit, mají být Spojené arabské emiráty. Ostatně právě v Dubaji odhalil Virgin Hyperloop One v březnu první prototyp hyperloopové kapsle, která má však sloužit pro přepravu osob. V plánech také nechybí Saúdská Arábie, která s kalifornským startupem nedávno uzavřela partnerství o výstavbě prvního hyperloopu, a Indie, kde se již mezi Bombají a Puné staví první trasa (aktuální informace hovoří o zatím deseti kilometrech dráhy).

„Světový růst e-commerce se z hlediska chování zákazníků a firem dramaticky mění. Systémy DP World Cargospeed, poháněné Virgin Hyperloop One, umožní ultrarychlé doručování prioritního zboží na zakázku a mohou způsobit revoluci v logistice, podpořit ekonomické zóny a vytvořit nové ekonomické megaregiony,“ komentuje vizi Richard Branson, který do původního Hyperloop One minulý rok vstoupil.

dpworld

Potřeba reakce na očekávaný růst e-commerce

Branson se během svého vyjádření pro tisk, které proběhlo i za přítomnosti CEO DP World Sultana Ahmeda bin Sulayema, opíral zejména o odhadovaná čísla spojená s růstem e-commerce. Očekává se totiž, že do dvou let vzroste tato sféra až na 4 biliony dolarů a potřeba nákladní dopravy má být do roku 2050 čtyřikrát větší než doposud. S tím se pojí i expresní dodávky prioritního zboží založené na silniční, vlakové, lodní a letecké dopravě, které mají v roce 2025 atakovat hranici 516 miliard dolarů.

42F09E7E-50BE-49B7-B7D7-CDB96C65A422

Zakladatelé Hyperloop One a miliardář Richard Branson

DP World Cargospeed by na tyto očekávané skutečnosti měl reagovat a vedle výraznějšího zrychlení doručování by měl také ušetřit značnou část nutných nákladů včetně placení za opravu silnic nebo zlepšování železničních tratí. Ostatně je i ideální doba k modernizování komplexní logistiky, která je stále založena na mnohdy zastaralých systémech z minulého století.

Bližší informace ohledně implementace tohoto projektu do reálného provozu zatím nejsou zveřejněny.

Foto: Virgin Hyperloop One