David Miklas buduje v Praze realistický simulátor československého letounu L-410

Michal PtáčekMichal Ptáček

ll
0Zobrazit komentáře

Přibližně před 4 lety prodal David Miklas brněnskému YSoftu svoji společnost be3D, zabývající se podobně jako další česká firma Prusa Research výrobou 3D tiskáren. Prodej firmy umožnil Miklasovi věnovat se v následujících letech poměrně aktivně svým koníčkům, například létání, které ho razantně ovlivnilo v rozhodování, jakému projektu bude v budoucnu věnovat čas a energii.

V Praze kousek od Václavského náměstí totiž s dalšími kolegy pod hlavičkou InAero buduje realistický simulátor československého letounu L-410 Turbolet, používaného od roku 1969 pro transportní přepravu, například i českou armádou.

roth

Přečtěte si takéAnita Roth z Airbnb: Většina českých Airbnb hostitelů nepodniká profesionálně, v Praze zabíráme jen 2 % domovůAnita Roth z Airbnb: Většina českých Airbnb hostitelů nepodniká profesionálně, v Praze zabíráme jen 2 % domovů

Miklas a spol. simulátor budují v reálném vraku kabiny letounu, který do prostoru v Jindřišské ulici v Praze umístili. Správně, budují. Ačkoliv simulátor už je poměrně funkční, k úplné dokonalosti mu dle představ jeho tvůrců stále několik funkcí schází.

l2

Kokpit simulátoru

A právě proto se Miklas a spol. rozhodli s projektem zamířit na český crowdfundingový portál HitHit a zde od podobně smýšlejících nadšenců vybrat minimální cílovou částku 50 000 Kč.

“Abychom dosáhli co nejrealističtějšího zážitku, postavili jsme trenažér z dilů skutečného letadla. Vybrali jsme letoun vyráběný v české republice, který létá po celém světě v extrémních podmínkách i na ty nejsložitější letiště. Koupili jsme kokpit těsně před sešrotováním, dopravili do Prahy, vše rozebrali, zrepasovali a znovu složili”, uvádějí tvůrci projektu

Vybraná částka by měla být použita na dodělání dalších funkcí a komponent, které by simulátor, jenž funguje na simulačním softwaru X-Plane, umožnily udělat ještě realičtějším.

Simulátor momentálně nabízí FullHD projekční systém, opravdové budíky, displeje a další ovládací prvky z reálného letadla ovládané přes minipočítače Raspberry Pi a Arduino, tříosý force feedback pro navození co nejreálnějšího pocitu z pilotování letadla, protisílu až 80kg a ozvučení přes 5.1 surround sound. To vše zatím tvůrce mělo přijít na zhruba 1 milion korun.

Exteriér simulátoru

Rubriku Startupy podporujíjt-retina