Hyperloop TT podepsal dohodu v Číně, první trať dopravního systému bude měřit deset kilometrů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

hyperloop
0Zobrazit komentáře

Hyperloop Transportation Technologies, jedna ze dvou největších firem, které mění v realitu vizi Elona Muska o vybudování dopravního systému hyperloop, podepsal další sérii dohod, která by v budoucnu mohla pomoci k dostupné, vysokorychlostní a do značné míry celosvětové dopravní síti.

Protentokrát si tým pod vedením CEO Dirka Ahlborna připsal přinejmenším politický úspěch v nejlidnatější zemi světa, Číně, konkrétně v provincii Guizhou, kde by na základě nově podepsané dohody měla vyrůst desetikilometrová trasa hyperloopu. Nacházet by se dle serveru Engadget mohla někde v prefektuře Tongren, na východě provincie.

hyperloop2

V rámci dohody také Hyperloop TT založí svou čínskou entitu, což je standardní proces firmy při penetraci do jiných zemí. Na straně města a jeho lidí pak bude faktické schválení stavby a platba poloviny financí. Jedním z důvodů, proč byla tato lokace vybrána, je i blízkost Guiyangské zóny ekonomického a technologického vývoje, ve které působí značky jako Huawei, Tencent, Qualcomm nebo Alibaba.

statusdroid

Přečtěte si takéČeský monitorovací startup Statusdroid nově dokáže při výpadku webu vypnout reklamy na Facebooku a GoogluČeský monitorovací startup Statusdroid nově dokáže při výpadku webu vypnout reklamy na Facebooku a Googlu

CEO Hyperloop TT dále řekl, že si region vybral kvůli unikátnímu terénu a tedy možnosti vyzkoušet a vylepšit různé metody konstrukce hyperloopu. Jen čtyři dny před podepsáním dohody v Číně, se Hyperloop TT dohodl i s ukrajinským ministrem infrastruktury Volodymyrem Omelyanem, který podepsal memorandum o naplánování hyperloopu v rámci iniciativy Ukraine 2030. I zde se v první fázi má jednat o desetikilometrovou trasu.

Množství dohod po celém světě

Firma se však nezastavuje ani na jiných frontách a například ve francouzském Toulouse aktuálně buduje dvojici testovacích drah. První z nich má mít délku 320 metrů a bude schopna provozu ještě tento rok. Hyperlop TT sází i na Spojené arabské emiráty, kde by měl vyrůst vůbec první úsek jejich systému na světě.

Téměř totožné plány však má i konkurenční Virgin Hyperloop One miliardáře Richarda Bransona, jehož společnost už na rozdíl od Hyperloop TT ukázala svůj modul v provozu.

Právě kvůli absenci reálného prototypu tak vyvstává otázka, jak jsou dosavadní dohody zásadní. Obdobně jako v Číně, ve Francii, v SAE a na Ukrajině se totiž firma dohodla v Indii, Brazílii, v USA, Korei a v neposlední řadě i v Brně a na Slovensku.

Na otázky, zda jsou všechny dohody právně závazné nebo jak daleko je vyjednávání v jednotlivých zemích, Hyperloop TT neodpověděl. Pro operace v Indii a SAE přesto zřídil vedoucí pozice ve svém týmu.

hyperloop3

Foto: HyperloopTT

Podoba hyperloopové kapsle od HyperloopTT

Foto: Hyperloop Transportation Technologies

Boeing získal téměř čtyřmiliardovou zakázku na nová letadla Air Force One pro prezidenta USA

airforce
0Zobrazit komentáře

Úřad prezidenta Spojených států se již za několik let dočká zásadní obměny svých ikonických letadel Air Force One. Americké ministerstvo obrany se totiž finálně dohodlo s výrobcem letadel Boeing na výrobě dvou kusů zcela nového a značně vylepšeného letadla Air Force One, jenž má firma dodat do konce roku 2024. Cena zakázky se vyšplhala na 3,9 miliardy dolarů, v přepočtu 86,4 miliardy Kč.

Takzvaná oválná pracovna v oblacích má mimo zcela nového typu letadla Boeing 747-8, které nahradí stávající Boeing 747-200, dostat také nový interiér a poprvé zásadním způsobem změnit barvy samotného letadla. Air Force One se obalí na přání stávajícího prezidenta Donalda Trumpa místo čistě modrobílé barvy do kombinace červené, bílé a modré, která má symbolizovat americkou vlajku.

airforceonen

Koncept nového Boeingu 747-8, který bude sloužit jako nastávající Air Force One

Ke konci roku 2016, těsně poté co Donald Trump nastoupil do své funkce, původní objednávku letadel u společnosti Boeing zrušil, protože se mu zdála navrhovaná cena 5,3 miliardy dolarů přehnaná. Díky využití části letadel, které měl Boeing původně dodat jiné, dnes již zkrachovalé společnosti Transaero, se ovšem podařilo cenu snížit o 1,4 miliardy dolarů a smlouva, která byla ve schvalování od letošního února, tak byla během úterního dne oficiálně podepsána.

Aktuální Air Force One byl představen prvním testovacím letem již v roce 1987 po objednávce bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana a oficiálně odstartoval svůj provoz v roce 1990 za vlády George Bushe. Novinka by měla oproti původním, 30 let starým strojům, disponovat nejen větší velikostí, ale zároveň delší výdrží na jednu plnou nádrž.

statusdroid

Přečtěte si takéČeský monitorovací startup Statusdroid nově dokáže při výpadku webu vypnout reklamy na Facebooku a GoogluČeský monitorovací startup Statusdroid nově dokáže při výpadku webu vypnout reklamy na Facebooku a Googlu

I původní letadla byla ovšem vybavena nadstandardně. V souvislosti s doletem je totiž možné letadlo tankovat přímo za letu, takže teoreticky může vydržet ve vzduchu neomezenou dobu. Na palubě je mimo „oválné pracovny“ také privátní lóže pro prezidenta a první dámu, operační sál včetně personálu, 19 televizí, 87 telefonů a samozřejmě prostorná kuchyně.

airforceobama

Bývalý americký prezident Barack Obama v pracovně letadla Air Force One

Novou verzi letadla si Donald Trump vyzkouší ale pouze v případě, že bude zvolen do svého druhého období, při další volbě amerického prezidenta, které má proběhnout za dva roky. Převážně tak bude sloužit spíše pro další nástupce.

Foto: U.S. Department of State / Flickr, Boeing, Obama White House / Flickr