Stávky pilotů aerolinky Ryanair pokračují. Zrušeno má být až 500 pátečních letů

Nela VítováNela Vítová

ryanair-aircraft-12

Uzemněná letadla Ryanair

0Zobrazit komentáře

Irská letecká společnost Ryanair prochází letos špatným obdobím. Jak jsme již informovali koncem července, hlavním důvodem je zásadní pokles jejího zisku, který s sebou nese následky. Zaměstnanci se bouří kvůli nízkým platům a špatným pracovním podmínkám, proto se ke stávkám, které trvají již od půlky července, rozhodli pro další, ke které má dojít během zítřka. Během 24 hodinové stávky by mělo být zrušeno až 500 letů.

Ke stávce se zpočátku rozhodli němečtí piloti, nakonec se k nim přidají i další ze Švédska, Belgie a Irska. V Německu však bude stávka největší, protože dojde ke zrušení až 250 letů. V Belgii se bude jednat o zrušení 104 leteckých spojení, ke zrušení 22 letů dojde ve Švédsku a 20 v Irsku. Celkem se jedná o zhruba 55 tisíc cestujících, které by měla stávka zasáhnout. Aerolinka se jim podle informací již omluvila a kontaktovala je s nabídkou na vrácení peněz či náhradního letu.

ryanair

Vedení aerolinky však stávku okomentovalo jako „neopodstatněnou“ a stěžuje si na to, že byla oznámena pouze dva dny předem. Sdružení pilotů by totiž mělo na žádost vedení Ryanair oznámit plánovanou stávku minimálně týden předem, aby mohli být včas upozorněni cestující a mohla jim být nabídnuta patřičná náhrada.

„Litujeme, že se svaz pilotů rozhodl pro tuto bezdůvodnou stávku. Ozvlášť proto, že jsme jim zaslali upravený návrh na dohodu týkající se vztahu mezi společností a odbory zastupujícími zaměstance, ve které jsme uvedli, že s nimi budeme spolupracovat na jejím dodržení. Svaz pilotů jsme také vyzvali k osobní schůzce, která měla proběhnout tento týden v úterý, na tu ovšem vůbec neodpověděli,“ komentuje situaci vedoucí marketingu aerolinky Ryanair Kenny Jacobs.

ryanair-aircraft-1

Foto: Ryanair

Letouny společnosti Ryanair

Jacobs zároveň dodává, že němečtí piloti si ročně vydělají až 190 tisíc eur, respektive necelých 4,8 milionu korun, což je o 30 % více než plat pilotů Eurowings a o 20 % více, než si vydělají piloti zaměstnaní u aerolinky Norwegian. „Naši piloti v Německu si mohou užívat skvělých pracovních podmínek. Kromě ročního platu mají i další pracovní benefity,“ dodává.

ryanair-aircraft-3

Přečtěte si takéAerolinka Ryanair oznámila propad zisku a kvůli stávkám očekává zrušení dalších letůAerolinka Ryanair oznámila propad zisku a kvůli stávkám očekává zrušení dalších letů

Ryanair již v předchozím vyjádření také uvedl, že počítá s dalšími stávkami i během zbývající části léta. Vedení také tvrdí, že se rušení letů s velkou pravděpodobností protáhne až do zimního období, protože bude nějakou dobu trvat najít kompromis mezi vedením společnosti a jejími zaměstnanci a situaci urovnat.

Foto: Ryanair