Apple představil tři nové iPhony s velkými displeji a Apple Watch s EKG. Podívejte se, jak vypadají

Apple-keynote-Tim-Cook-September-event-09122018

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel Applu

0Zobrazit komentáře

Poslední týdny a měsíce se fanoušci zařízení od Applu postupně uchylovali k všemožným spekulacím a uniklým informacím, aby byť jen minimálně poodhalili, co se chystá Apple na své tradiční keynote představit. Již v předstihu tak bylo jasné, že půjde o novou verzi chytrých hodinek Apple Watch a tři nové iPhony, které slouží jako nástupci stávajícího iPhonu X.

Apple v tomto ohledu nezklamal a jeho velkolepá prezentace začala právě v pořadí již čtvrtou sérií Apple Watch. Mimo nového, tenčího designu mají nové hodinky také o více než 30 procent větší displej, který se protáhl více do stran a má tak mnohem větší aktivní plochu. Díky novému rozhraní pak zvládnou Apple Watch zobrazit až osm aplikací, respektive komplikací, na jednom ciferníku najednou.

apple-watch-series4

Apple Watch Series 4

Nejzásadnější ale byla aktualizace funkcí pro hlídání zdraví. Díky inovované otočné digitální korunce na straně hodinek, která dostala haptickou odezvu a také propojení na zadní část s elektrodami, totiž Series 4 disponují velmi přesným elektrokardiogramem, který dokáže dlouhodobě sledovat srdeční rytmus a jeho případnou nepravidelnost nebo nízký či vysoký tlak. Data poté následně ukládají do podrobného reportu, který může využít díky schválení od amerického FDA i lékař.

Funkce EKG bude ovšem minimálně prozatím dostupná pouze ve Spojených státech. Co ovšem budeme moci využít přímo v Česku, je monitoring pádu – jakmile totiž hodinky zjistí, že jejich uživatel upadl a nereaguje na jejich výzvu, vytočí tísňovou linku a také vybrané nejbližší kontakty. Apple si dal na nových hodinkách záležet a i přes nový procesor s dvojnásobným výkonem udržel 18hodinovou výdrž na jedno nabití, stejně jako kompatibilitu s náramky předchozích verzí hodinek.

apple-keynote_jeff-williams_09122018

Foto: Apple

Jeff Williams představuje nové Apple Watch Series 4

Cena Apple Watch Series 4 s GPS modulem ve své 40mm verzi bude v Česku stát 11 290 korun, o něco větší 44mm verze se bude prodávat za cenu 12 090 korun. V Česku bychom se jich měli dočkat 29. září, s tím, že v USA budou dostupné o 8 dní dříve, a to navíc ve verzi s eSIM modulem, který umožní volání a mobilní data. Na druhou stranu Apple zlevňuje o zhruba dva tisíce korun předchozí generaci Series 3, která nově stojí 7 790 korun za 38mm model a 8 590 korun za 42mm verzi.

applepay-1

Přečtěte si takéApple Pay přichází do Česka. Jeho dostupnost se očekává do konce letošního rokuApple Pay přichází do Česka. Jeho dostupnost se očekává do konce letošního roku

Tři nové iPhony a opatrná inovace

Největší očekávání ovšem přinesla aktualizovaná podoba vlajkové lodi Applu na poli smartphonů. Celkově se Apple rozhodl vydat již dříve potvrzená tři mobilní zařízení. Prvním z představených byl iPhone XS, který je na první pohled vizuálně totožný s předchozí generací iPhone X, ale uživatelům dává na výběr rovnou ze dvou velikostí, které odlišuje jako XS a XS Max.

iphone-XS-MAX

iPhone XS a iPhone XS Max

Zatímco XS nabídne 5,8palcový OLED displej, XS Max bude mít vůbec největší displej v historii jablečných telefonů, a to o velikosti 6,5 palce. Samotné jádro telefonů už pak bude relativně podobné. Oba telefony dostanou čip A12 Bionic, který nabízí mimo šestijádrového procesu také čtyřjádrovou grafickou kartu, s čímž samozřejmě souvisí zase o něco vyšší výkon.

Důležité je také vylepšení funkce Face ID, která je díky vylepšené technologii pohánějící systém True Depth ještě přesnější. Vylepšení se dočkaly také čočky fotoaparátu, aby lépe zachycovaly fotografie při nižším osvětlení – stále ovšem se zachováním 12 megapixelů a optické stabilizace a nově se zapojením funkce Smart HDR, která se snaží vytvořit tu nejlepší možnou fotografii.

Apple-keynote-Phil-Schiller-introduces-iPhone-Xs-09122018

Foto: Apple

Phil Schiller představuje iPhone XS a XS Max

Apple taktéž potvrdil již dříve spekulovanou podporu duální SIM karty, respektive možnost vložení jedné fyzické SIM karty a připojení druhé eSIM, jež funguje pouze virtuálně na základě nahrání operátorem. V Česku sice nebude tato funkce ještě nějakou dobu dostupná, ale bude tak konečně možné například v zahraničí využívat dvě čísla současně. I přes vylepšení mají oba telefony vydrží na jedno nabití zhruba o 30 minut u iPhonu XS a až o hodinu a půl u iPhonu XS Max déle než předchozí generace.

Stejně jako Apple Watch bude i nový iPhone XS a XS Max v Česku dostupný 29. září, a to ve třech barevných kombinacích a třech kapacitách paměti – 64 GB, 256 GB a nově 512 GB. Jak informuje náš sesterský web AppleCrunch, nejlevnější model XS s 64 GB vyjde na 29 900 korun, XS Max poté 32 990 korun. Kapacita 512 GB znamená pro XS cenovku přesahující 40 tisíc korun, zatímco XS Max je nastaven na 43 390 korun.

Apple-iPhone-Xs-line-up-09122018

iPhone XS přichází ve třech barvách

O něco levnější varianta pro ty, kdo nechtějí „utrácet“

Pokud se přeci jen někomu zdá cena XS a XS Max přemrštěná, Apple na závěr ukázal ještě třetí nový model, který pojmenoval iPhone XR. Ten místo OLED displeje dostal pouze LCD displej, podobně jako iPhone 8 a 8 Plus, ale s podobným téměř bezrámečkovým designem jako u výše zmíněných modelů. Záda však má místo skla z hliníku.

Telefon dostal 6,1palcový displej, který je něčím mezi XS a XS Max, přitom je do ruky znatelně menší než iPhone 8 Plus. Jelikož měl iPhone 8 stále ještě tlačítko Home, je u LCD displeje u XR novinkou možnost poklepání na displej pro jeho aktivaci, což již uživatelé znali z iPhonů X. iPhone XR má v displeji také technologii True Tone, která automaticky nastavuje intenzitu a teplotu barev podle okolí, a rozlišení HD+.

iphone-XR

iPhone XR

Do LCD se už sice Applu nepodařilo vměstnat technologii 3D Touch, díky které můžete silnějším stlačením displejem vyvolat různé akce, ale alternativní Force Touch, tedy haptickou odezvu, jakou známe z trackpadů MacBooků, by ji měl bez problémů nahradit. V zadní části má telefon pouze jednu čočku fotoaparátu s 12 megapixely, ale díky využití umělé inteligence stále zvládá fotit portréty, ke kterým Apple využíval u iPhonu X druhou čočku. Další vnitřnosti telefonu jsou už ale takřka totožné s modely XS a XS Max, takže by měl mít iPhone XR zhruba o 15 procent vyšší výkon než původní iPhone X.

iPhone XR sice nebude dostupný ve variantě s 512GB pamětí, ale na druhou stranu ho Apple od začátku nabízí hned v šesti barevných kombinacích. Na výběr je z tradiční bílé, černé a nově také modré, žluté, korálově červené a červeného (PRODUCT)RED. iPhone XR se 64 GB stojí 22 490 korun, 128GB verz 23 990 korun a 256GB model 26 990 korun. K dispozici budou všechny varianty k předobjednávkám 19. října a k prvním zákazníkům v Česku se dostanou zhruba o týden později.

apple-keynote_phil-schiller_09122018

Foto: Apple

Phil Schiller představuje iPhone XR

iphone-XR-colors

iPhone XR přichází v šesti barvách

Foto: Apple