Automobilka Lucid Motors získala od Saúdů 1 miliardu dolarů na výrobu luxusního elektromobilu Air

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Lucid Air Exterior 111
0Zobrazit komentáře

Ambiciózní elektromobilový startup Lucid Motors oznámil obrovskou finanční injekci, která mu má dopomoci k realizaci jeho plánů. Americká firma z Newarku v Kalifornii totiž svůj první luxusní elektromobil ukázala už téměř před dvěma lety, ale ve výrobě pořád není. To má nyní změnit investice od saúdskoarabského státního investičního fondu (PIF), který do Lucid Motors vloží 1 miliardu dolarů, tedy téměř 22 miliard korun.

Obří investice má zajistit, že se první elektromobil značky Lucid s označením Air dostane do prodeje za dva roky. Pro kalifornskou firmu se jedná o značnou vzpruhu, protože se jí v posledních letech právě potřebné investice pro rozjetí výroby nedařilo získat. Dosud v rámci tří kol nasbírala 131 milionů dolarů, což rozhodně nestačilo. I v tomto ohledu je proto 1 miliarda, která dorazí ze Saúdské Arábie, velmi významná.

Lucid Air Exterior 7

Elektromobil Lucid Air

Celá záležitost je o to pikantnější, že saúdskoarabský státní fond drží pětiprocentní podíl také v konkurenční Tesle Elona Muska a navíc to měli být právě arabští šejci, s nimiž údajně Musk řešil stažení své automobilky z burzy. K tomu nakonec nedošlo, ale chuť Saúdů po investicích v oblasti elektromobilů evidentně nezašla.

Personální stopa z Tesly

Nově nabyté finanční prostředky nyní Lucid Motors využije k dokončení vývoje svého vozu Lucid Air a vystavění výrobní továrny v arizonské Casa Grande. Právě v ní se pak má luxusně vyhlížející sedan, jehož cena má začínat na 60 tisících dolarů (přes 1,3 milionu korun), vyrábět. Peníze pak půjdou také na globální retailovou expanzi, která podle očekávání začne v severní Americe.

zagato-zele-1000_61

Přečtěte si takéPodívejte se na elektrické vozítko Zagato Zele 1000, které téměř před 50 lety předběhlo dobuPodívejte se na elektrické vozítko Zagato Zele 1000, které téměř před 50 lety předběhlo dobu

S Teslou navíc nemá Lucid Motors společného pouze investora. Ve firmě působí velké množství bývalých zaměstnanců Tesly, přičemž tou nejvýraznější postavou je Peter Rawlinson. Ten nejprve působil jako VP výroby vozidel v Tesle a jako hlavní inženýr se podílel na Modelu S a nyní z pozice technologického šéfa (CTO) vede právě Lucid Motors.

lucid-motors-CTO_Peter_Rawlinson

Peter Rawlinson, CTO Lucid Motors

„Sbližování nových technologií mění automobily, ale jejich výhody stále ještě nebyly doopravdy realizovány. To brání v rychlosti, jakou jsou osvojovány udržitelná mobilita a energie,“ uvedl Rawlinson. „V Lucidu chceme ukázat plný potenciál elektrického propojeného vozidla, abychom celé odvětví posunuli vpřed.“

Vzhledem k tomu, že nyní mají v Lucid Motors konečně potřebné prostředky pro dostavbu továrny i následnou výrobu elektromobilů, mohou na této misi opět začít plně pracovat. První elektromobil Lucid Air má oslnit svým designem, velmi prostorným interiérem pro všechny cestující a samozřejmě i výkonem.

Na jedno nabití má Lucid Air ujet přes 650 kilometrů, maximální rychlost přesahuje 320 kilometrů v hodině a z nuly na sto se dostane pod 2,5 vteřiny. Do budoucna navíc Lucid Motors počítají i se samořiditelnými systémy.

Lucid Air Exterior 111
Lucid Air Exterior 14
Lucid Air Exterior 12
Lucid Air Exterior 15
Lucid Air Exterior 19
Lucid Air Interior 1
Lucid Air Interior 5
Lucid Air Interior 3
Lucid Air Interior 4

Lukáš Konečný: Český kryptoměnový startup Signals aneb jak nedělat ICO

sgnsignals
0Zobrazit komentáře

Začalo to jako jedno z nejslibnějších českých ICO (výběr prostředků při vydání nové kryptoměny). O budoucnosti nadějného projektu Signals, který založili Pavel Volek a Pavel Němec a který chtěl vybrat až 18 milionů dolarů, se ovšem objevila spousta otázek. Proto nyní přinášíme rozbor celého ICO Signals od Lukáše Konečného, který původně vyšel v placené sekci kryptoměnového serveru Altclub.com a pro CzechCrunch ho autor poskytl zdarma.

Napadlo vás někdy, jak by bylo jednoduché, kdyby existoval program, který bude analyzovat vše, co se děje kolem krypta a investovat za vás? Přesně takovou věc budují kluci z českého startupu Signals. Jenže to má pro investory jeden významný háček. Během ICO, které se táhlo déle jak půl roku, se pokazilo vše, co šlo, a token Signals mezitím ztratil více jak 90 % své hodnoty.

Co vypadalo jako slibný projekt, je z pohledu investora spíše nešťastná investice

Tento článek neberte jako kritiku projektu Signals. Nápad se mi líbí a celému týmu fandím. Věřím, že z dlouhodobého hlediska má Signals potenciál k úspěchu, vždy tu ale zůstane pachuť po ICO, které se opravdu nepovedlo.

Posouvání termínů

První zmínka o projektu a plánovaném ICO se objevila na fóru Bitcointalk.org začátkem září 2017, společně s informací, že v říjnu proběhne předprodej 5 % tokenů, jehož účastníci získají určitý bonus. Později se objevila informace o tom, že bonus bude ve formě 30 % tokenů navíc.

signals
  • 26. září se dozvídáme, že do 2 až 3 týdnů bude zveřejněna alpha verze platformy.
signals2
  • 7. října se spouští Bounty Program.
signals3
  • 20. října se objevila informace, že se brzy dozvíme datum předprodeje.
  • 25. října Signals oznamují, že předprodej nebude v říjnu, ale 15. listopadu.
signals4
  • 7. listopadu se předprodej opět posouvá, tentokrát na 22. listopadu.
signals5
  • 8. listopadu se spouští referral program. Za každého doporučeného investora získáte 3% bonus.
  • 22. listopadu dochází ke spuštění předprodeje.
  • 9. prosince končí předprodej, vybralo se 500 tisíc dolarů ve formě 1364,8 ETH.
  • 16. prosince zjišťujeme, že Bounty Program (popsán níže) poběží do té doby, dokud nebude ICO u konce.
  • 9. ledna se objevuje Alpha verze platformy, která měla být hotová v říjnu.
  • 15. ledna se dozvídáme nové datum hlavního prodeje, které je stanoveno na 26. února.
signals6
  • 23. února se hlavní prodej posouvá na 12. března.
signals7
  • 1. března se objevuje informace o ceně tokenu v hlavním prodeji, která bude 0,3 až 0,36 dolaru.
  • 10. března Signals stanovují fiat cenu ETH na 1 000 dolarů (i když je v té době okolo 700 dolarů), za 1 ETH získáte tedy cca 3300 SGN.
  • 9. dubna se hlavní prodej prodlužuje, protože tokeny nejsou stále vyprodané.
  • 29. dubna přichází zpráva, že investoři získají všechny neprodané mince.
  • 30. dubna končí hlavní prodej, vybráno bylo 3524 ETH, společně s 1364 ETH z předprodeje tak Signals získali 4888 ETH.
  • 30. dubna končí Bounty Program.

Dohromady se během ICO vybralo 2 397 062 dolarů. Z plánovaného hard capu 18 000 000 dolarů jde jen o zlomek částky

Zásadním problémem během ICO nebylo jen neustálé posouvání termínů, ale také dohady o znevýhodnění investorů z předprodeje, kteří i s 30% slevou měli získat efektivně méně tokenů za 1 ETH než investoři v hlavním prodeji. Důvodem bylo stanovení ceny tokenu v dolarech a ne v ETH. Ethereum totiž v listopadu 2017 mělo hodnotu 363 dolarů, zatímco během února až dubna kolísala hodnota mezi 1 000 a 500 dolary.

Za jedno Ethereum jste tedy v hlavním prodeji mohli získat až 3krát více tokenů než v předprodeji. Signals se nakonec problém rozhodli vyřešit dodatečným navýšením mincí pro investory z listopadu, neobešlo se to ale bez ošklivého osočování a bouřlivých diskuzí na internetových fórech.

RelaxCommunity-Kitchen_Back_HubHub

Přečtěte si takéNový coworking HubHub hlásí plnou kapacitu. Plánuje se v Praze rozšířit o dalších 4 000 m²Nový coworking HubHub hlásí plnou kapacitu. Plánuje se v Praze rozšířit o dalších 4 000 m²

Rozdávání přehnaného množství tokenů

7. října 2017 byl otevřen Bounty Program, kde mohl každý, kdo má sociální média, píše články nebo tvoří video, získat tokeny za šíření informací o projektu Signals. Pokud jste pravidelně sdíleli Signals příspěvky na svůj Facebook a Twitter, mohli jste každý den získat nové tokeny.

Celkem 2 % tokenů (3 miliony) byly zpočátku určeny pro tuto kampaň, u které se předpokládalo, že nebude trvat déle než do Vánoc (tedy do doby, než skončí samotné ICO). Signals na fórum umístili informaci, že hodnota jednoho získaného tokenu bude zhruba 0,25 dolaru a že počítají s tím, že cena tokenů se po skončení hlavního prodeje vyšplhá až k 0,36 dolaru.

signals8

To byla lukrativní nabídka, protože jak vidíte z přiloženého obrázku výše, hodnota jednoho mého sdílení na Twitteru byla 6 tokenů a na Facebooku 1,5 tokenu. Přepočteno na cenu 0,25 dolaru, šlo dohromady o 1,8 dolaru. I kdybych každý den sdílel příspěvky jen do Vánoc, přišel bych si teoreticky až na 3 000 korun.

Za co vše jste mohli získat tokeny:

  • Podpis na Bitcointalk.org: 80–350 SGN za týden
  • Facebook Like: 0,5 SGN každý den
  • Facebook sdílení: 2–50 SGN až 5× týdně
  • Facebook příspěvek: 3–50 SGN až 5× týdně
  • Twitter retweet: 0,5–6 SGN až 2× za den
  • Twitter příspěvek: 2–90 SGN až 5× týdně
  • Článek na blogu: 30–900 SGN
  • Video na YouTube: 100–1500 SGN
  • Reddit příspěvek: 3–150 SGN až 10× týdně
  • LinkedIn sdílení: 2–50 SGN každý den
  • LinkedIn příspěvek: 5–100 SGN každý den
  • Telegram: 5 SGN za každého člena, který přijde přes váš odkaz

I kdybychom počítali s nejnižší možnou odměnou, běžný uživatel mohl získat za týden 153 SGN, přičemž stačilo sdílet nebo vytvářet jednoduché příspěvky o Signals. To je téměř 40 dolarů! Zároveň probíhal Ambassador Program. Tým Signals sestavil tým influencerů, kteří se stali ambasadory Signals pro svoji zemi. V praxi to znamenalo využití vlivu ambasadorů výměnou za trojnásobné odměny v Bounty Programu. Ambasadoři byli také placeni v SGN tokenech.

Vzhledem k tomu, že ICO skončilo až na konci dubna, mohli jste během uběhlých 30 týdnů bez námahy nasbírat 4 500 SGN tokenů, respektive 1 100 dolarů (dnes kolem 24 tisíc korun).

Bleskový propad ceny po zalistování na burzy

Během ICO tak byly distribuovány miliony mincí mezi uživatele zdarma. Ať už ve formě neplánovaného bonusu pro investory z předprodeje, rozdělení neprodaných mincí nebo jako forma platby za marketing, znamenalo to jediné. Po uvedení tokenů na burzu přijdou masivní výprodeje.

rubicon-ye-x

Přečtěte si takéFestival Rubicon: Co víme o akci, která připomíná Fyre Festival?Fyre u sousedů aneb Jak očekávaný slovenský festival Rubicon v přímém přenosu míří do záhuby

Po uvedení Signals na burzu v květnu 2018 se cena tokenu pohybovala pár dnů okolo 0,031 dolaru, dovolující investorům z předprodeje prodat svoje mince s minimálním ziskem. Jenže během následujících 14 dní přišel pád ceny o celých 70 %.

signals9

Dnes, 17. září 2018, je možné pořídit jeden token SGN za 0,004496 dolaru, tedy téměř desetinovou hodnotu oproti cenám v ICO. Jakkoliv měl tým Signals v plánu udržet cenu tokenů nad 0,36 dolaru, evidentně se to nepodařilo. Denní obchodovaný objem postupně upadá a dnes se pohybuje pouze v řádu stovek dolarů.

sgn