Jeff Bezos založil dvoumiliardový fond. Chce pomáhat předškolákům a rodinám bez domova

Filip HouskaFilip Houska

bezosjeff

Šéf Amazonu Jeff Bezos

0Zobrazit komentáře

Zakladatel amerického e-commerce giganta Amazon a současně nejbohatší člověk na planetě Jeff Bezos, jehož majetek atakuje hranici neuvěřitelných 163 miliard dolarů (v přepočtu okolo 3,6 bilionu korun), se rozhodl k zajímavé filantropické iniciativě. Spolu se svou manželkou Mackenzie spouští fond pro podporu předškolních dětí a lidí bez domova, do kterého zpočátku vloží až 2 miliardy dolarů.

Charitativní projekt pod označením Day 1, jehož spuštění oznámil Bezos na svém Twitteru, se má soustředit výhradně na dvě klíčové oblasti, které jsou ve Spojených státech v ne příliš dobré kondici. Ta první jsou mateřské školy. V této sféře má pár podnikat příslušné kroky k tomu, aby byla spuštěna síť nových špičkových bezplatných školek ve čtvrtích s obecně nízkými příjmy. 

Rozvoj a správu této sítě, jejíž termín vybudování zatím nebyl veřejně sdělen, má následně zaštiťovat organizace vytvořená speciálně pro tyto účely. Ta bude mimo jiné dohlížet i na to, aby všechny mateřské školy pod hlavičkou Day 1 Academics Fond vycházely z principů založených na proaktivním rozvíjení poznatků a dovedností u dětí (takzvaná Montessori pedagogika).

Druhá oblast filantropického zájmu Bezosových má být financování již existujících neziskových organizací, které se zaměřují na rodiny bez domova. Nemá se však jednat o bezmyšlenkovité darování peněz, nýbrž o systém, na jehož základě budou odměňovány ty organizace, které se budou aktivně starat o přísuny jídla a zajištění střechy nad hlavou všem mladým rodinám v této nouzi. Day 1 Families Fund následně každý rok jednotlivé kroky příslušných organizací vyhodnotí a vypíše konkrétní finanční sumu.

Jeff Bezos, zakladatel a CEO Amazonu

Dobročinnost jakožto součást Amazonu

Bezosova firma Amazon, která před pár dny jako druhá americká společnost v historii po Applu překonala magickou hranici bilionové tržní hodnoty (aktuálně okolo 970 miliard dolarů), má ostatně filantropii tak trochu v korporátní krvi. Během letošního května se například spojila s neziskovou organizací Mary’s Place za účelem pomoci během výstavby permanentních přístřešků pro bezdomovce, čímž prakticky navázala na dřívější krok, kdy 200 lidem bez domova umožnila rok zdarma bydlet v jejím ústředí v Seattlu.

bazz

Přečtěte si takéČeský Bazoš.cz vstupuje do PolskaČeský Bazoš.cz vstupuje do Polska

Svou dobročinnost projevil Bezos se svou chotí také před nedávnem, kdy darovali 10 milionů dolarů organizaci With Honor, která se snaží prosazovat americké armádní veterány do politiky. V budoucnu by do kasy této organizace mělo od Bezosových připlout dalších 20 milionů dolarů.

Amazon’s Seattle Campus 2017

Pohled na ústředí Amazonu v Seattlu

I tak je ale Bezos médii častokrát kritizován, že na charitativní účely nedává dostatek svých financí, vzhledem k tomu, že disponuje tak obrovským jměním. Na druhou stranu by tento fond, který postupně rozjíždí, mohl být právě náznakem toho, že se svých prostředků chce ve prospěch jiných lidí a organizací více vzdávat. O tom, že by se chtěl jednou svého veškerého bohatství zbavit (podobně jako například Tim Cook, CEO Applu), však zatím zmínka nepadla.

Foto: Amazon; National Museum of American History / Flickr

Diskuze (0)

Novinka

Anonym