Nejbohatší Číňan Jack Ma končí v čele internetového giganta Alibaba

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jack-ma-alibaba1

Foto: Alibaba

Jack Ma

0Zobrazit komentáře

Spoluzakladatel a výkonný předseda Alibaby Jack Ma oznámil, že odejde z čela čínského obra. Brzy čtyřiapadesátiletý bývalý učitel angličtiny se chce věnovat filantropii ve vzdělávání a řízení velké e-commerce skupiny, která má hodnotu 420 miliard dolarů, přenechá jiným.

Jack Ma založil Alibabu už v roce 1999. Od té doby svou firmu vypracoval mezi nejvýznamnější hráče na poli e-commerce a digitálních plateb nejen v Číně. Především ve své rodné zemi ale způsobil za uplynulých téměř dvacet let značnou revoluci, a to v tom, jak lidé nakupují zboží a jak za něj platí.

Díky velkému úspěchu Alibaby by mělo být jmění Jacka Ma vyšší než 40 miliard dolarů, což z něj dělá nejbohatšího Číňana. O jeho konci v čele skupiny, která má pod sebou vedle e-shopu Alibaba také například AliExpress, Taobao či platební platformu Alipay, informoval v pátek večer deník The New York Times.

alibaba-campus-china1

Foto: Alibaba Group

Sídlo Alibaby v čínském Chang-čou

„Miluji vzdělávání,“ uvedl krátce Jack Ma s tím, že jeho odchod neznačí konec jedné éry, ale naopak začátek nové. Sám otec tří dětí se chce vrátit ke své původní profesi, učitelství, a začít dávat do vzdělávání mnohem více peněz ze svého bohatství. Ma nadále zůstane v představenstvu Alibaby a chce pro vedení firmy poskytovat mentoring.

beatsaberarcade3

Přečtěte si takéTvůrci české VR hry Beat Saber spustili v Koreji další arkádové automaty i novou herní úroveňTvůrci české VR hry Beat Saber spustili v Koreji další arkádové automaty i novou herní úroveň

Rozhodnutí Jacka Ma je minimálně v Číně vcelku ojedinělé. Jedná se o prvního ze zakladatelů v rámci generace prominentních čínských internetových podnikatelů, kteří z vlastní firmy odcházejí. V Číně to není tak brzy zvykem, což ostatně dokazují i ostatní obři jako Tencent, Baidu či JD.com. Ti všichni včetně Alibaby dokázali v Číně za posledních dvacet let vybudovat velké podniky, které v mnohém dokáží konkurovat americkým internetovým hegemonům jako Google a Amazon.

Na druhou stranu je třeba dodat, že Jack Ma udělal první krok již v roce 2013, kdy předal žezlo výkonného ředitele do rukou Daniela Zhanga. Právě tento šestačtyřicetiletý muž je nyní tipován jako nejpravděpodobnější nástupce Jacka Ma i v roli výkonného předsedy. I v omezenější roli však Jack Ma i nadále firmu řídil a určoval její strategii. To se patrně nyní změní.

jack-ma-alibaba

Foto: Alibaba

Spoluzakladatel Alibaby Jack Ma

Přestože patří Jack Ma v Číně k velkým symbolům soukromého sektoru a je důkazem, jak daleko to může kdokoliv dotáhnout, a někteří lidé ho dokonce uctívají stejně jako tradičního Boha bohatství, bude zajímavé sledovat, jak jeho neobvyklý brzký konec čínská společnost přijme. „Ať se mu to líbí, nebo ne, jeho odchod bude interpretován jako frustrace nebo znepokojení,“ uvedl pro NYT Duncan Clark, který o Jacku Maovi sepsal knihu.

Foto: Alibaba