Apple Pay do Česka dorazí v únoru 2019. Banky jsou připraveny a čekají na zelenou od Applu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

0Zobrazit komentáře

Jestli čeští majitelé iPhonů na něco už dlouho čekají, je to Apple Pay. Jablečná platební služba, díky které u sebe při placení nemusíte mít fyzickou platební kartu, ale stačí k terminálu jen přiložit iPhone nebo Apple Watch, se České republice dosud úspěšně vyhýbala. Brzy se to ale změní. Apple Pay do českých bank konečně dorazí již za pár měsíců, konkrétně v únoru příštího roku.

Apple Pay dnes funguje téměř ve třech desítkách zemích. V posledním roce se začalo výrazněji rozšiřovat také po Evropě, ale nám se vyhýbalo. Česká republika má nicméně patřit mezi první země, kam Apple Pay zavítá hned po novém roce. Podle našich informací, které máme potvrzené z několika zdrojů napříč bankovním trhem, je spuštění Apple Pay v Česku naplánované na konec ledna, respektive začátek února.

apple-pay-coffee

S Apple Pay nemusíte vytahovat platební kartu, stačí iPhone

Ještě před pár týdny to vypadalo, že by se mohlo spuštění očekávané služby stihnout ještě letos, ale Apple nakonec český start odložil. Je to zejména kvůli tomu, že chce Apple službu spustit nejprve v Německu. Příchod své platební služby do Německa oznámila kalifornská firma už v červenci, ale nakonec by k ní mělo dojít až v listopadu. A vzhledem k tomu, že prosinec už bývá v technologickém světě volnější, byly české banky odsunuty na další rok.

Nejblíže se dosud Apple Pay spouštělo letos v červnu v Polsku, kde se první vlny účastnilo osm bank, a podobná situace by mohla být také v Česku. Žádná z bank o podpoře Apple Pay nemůže oficiálně mluvit, ale mnoho z nich jich je již technologicky připraveno a probíhá finální ověřování a testování.

netflixoffice

Přečtěte si takéNetflix je zpět na koni. Za poslední čtvrtletí získal 7 milionů nových uživatelů a chce dál růstNetflix je zpět na koni. Za poslední čtvrtletí získal 7 milionů nových uživatelů a chce dál růst

Pokud v Applu nezmění plány, je několik českých bank připravených spustit novou platební službu na přelomu ledna a února příštího roku. Ostatně například Komerční bance již některé informace utekly předčasně. Zřejmě díky chybě na straně VISA se jeden z uživatelů dostal až k ověření své karty pro Apple Pay, načež Komerční banka na Twitteru odpověděla, že šlo o chybu, a na oznámení spuštění ze strany Applu stále čeká.

apple-pay-watch

S Apple Pay lze snadno platit i s hodinkami Apple Watch

V posledních týdnech se také objevily zprávy o tom, že díky Apple Pay bude možné i v Česku jednoduše posílat peníze mezi uživateli přes iMessage, jenže služba Apple Pay Cash k tom určená do Česka minimálně na začátku nedorazí. Dosud je dostupná pouze ve Spojených státech a podle našich informací by se prozatím navzdory spekulacím neměla do Evropy vůbec rozšiřovat.

Apple chce naopak nejen v Česku sázet na propojení s e-shopy a obecně nakupováním na internetu. Podporované obchody totiž mohou při nákupu nabídnout jednoduché tlačítko pro zaplacení přes Apple Pay, což funguje na iPhonu i na Macu, a uživatel pak nemusí zadávat žádné údaje, stačí jen jeho otisk prstu pomocí Touch ID nebo sken obličeje přes Face ID.

apple-pay-eshop

S Apple Pay jde jednoduše nakupovat také na internetu