Česká hra Beat Saber se stala v listopadu nejstahovanějším VR titulem na konzoli PlayStation

beat-saber-2

Technologii Unity využívá i česká hra Beat Saber

0Zobrazit komentáře

Jako již tradičně každý měsíc Sony vypustilo mezi fanoušky žebříček nejstahovanějších her na konzolích PlayStation, PS Vita a samozřejmě také platformě PlayStation VR, tedy herní konzoli s připojenými brýlemi pro virtuální realitu. Právě poslední zmíněnou kategorii za listopad naplno ovládla česká VR hra Beat Saber, která se umístila na první pozici v žebříčku před hrami jako Creed: Rise to Glory či Job Simulator.

O to větší úspěch to pro studio Beat Games československého tria Vladimír Hrinčár, Jaroslav Beck a Ján Ilavský znamená, když Beat Saber svého postu jedničky dosáhl za pouhých 10 dní prodeje. Titul totiž na platformě PlayStation VR vyšel teprve 20. listopadu. Samotný PlayStation 4 naopak ovládlo Red Dead Redemption 2, které je jednou z nejrychleji prodávaných her v historii.

Sony letos v srpnu oslavilo prodej třímiliontého kusu PlayStation VR, což značí několik milionů aktivních hráčů měsíčně. Celkově se na platformě do letošního léta prodalo přes 21 milionů kusů her, kterých je v nabídce necelých 400. Samotná konzole PlayStation 4 se pomalu blíží 100 milionům prodaných kusů. Nedávno Sony navíc vydalo retro zmenšenou verzi původní první verze PlayStationu s názvem PlayStation Classic, která obsahuje dva drátové ovladače a dvacítku předinstalovaných her.

revolut-storonsky-yatsenko

Přečtěte si takéRevolut získává evropskou bankovní licenci. V roce 2019 začne přijímat vklady a poskytovat úvěryRevolut získává evropskou bankovní licenci. V roce 2019 začne přijímat vklady a poskytovat úvěry

Jak se nicméně daří Beat Saberu? Na otázky ohledně prodejů a dalších plánů na platformě PSVR odmítli tvůrci prozatím odpovídat, takže je jen složité představit si, kolik reálně musel Beat Saber prodat kusů pro první příčku. Za celý minulý rok se ovšem na PSVR, kdy byl ještě počet hráčů znatelně nižší, podařilo hře The Elder Scrolls V: Skyrim VR vytvořit mezi digitálními kopiemi obrat ve výši 2,2 milionu dolarů. Job Simulator, který je nyní dvě pozice za Beat Saberem, za loňský rok utržil 1,6 milionu dolarů.

beatsaber1

Tvůrci Beat Saberu: Vladimír Hrinčár, Jaroslav Beck a Ján Ilavský

Vyplývá to ze statistik společnosti SuperData Research, která porovnává prodeje na PC platformě a PSVR. Jedná se pouze o digitální verze, většina zmíněných her se nicméně prodává i v klasickém retailu, což celková čísla značně zvyšuje. Fyzickou kopii prozatím u Beat Saberu nenajdeme. I Sony jej začalo nabízet v rámci speciálního balíku PlayStation VR a pohybových ovladačů během tohoto týdne pouze jako kupon ke stažení digitální verze.

Na PC nicméně Beat Saber prodal za první měsíc více než 100 tisíc kopií s obratem přes 2 miliony dolarů, tedy zhruba 45 milionů korun. Prozradil to nynější šéf Beat Games a tvůrce hudby do hry Jaroslav Beck v rozhovoru pro CzechCrunch. Očekávané prodeje v prvním měsíci by u Beat Saberu na PSVR mohly překročit až několik desítek tisíc kusů.