Urbanista z Amsterdamu spouští FairBnB, etickou alternativu k Airbnb

Michal PtáčekMichal Ptáček

amsterdam-m
0Zobrazit komentáře

Jen málokterá internetová společnost aktuálně rozděluje společnost na dva nesmiřitelné tábory tak jako Airbnb.  Zatímco jedna skupina tvrdí, že americká platforma umožňující lidem pronajímat nemovitosti přináší především samé benefity včetně autentičtější možnosti cestování a zlepšování ekonomické situace, odpůrci kritizují nedodržování zákonů, zahlcování lokálních čtvrtí turisty a z toho pramenící nedostatek bytů ke klasickému bydlení.

Právě ke kritikům amerického startupu, jehož hodnota je dnes odhadována na 31 miliard dolarů, patří i španělský urbanista Sito Veracruz žijící několik let v nizozemském Amsterdamu. Ten totiž společně se svým osmičlenným týmem plánuje spuštění vlastního projektu s názvem FairBnB, který se má dle jeho slov stát etickou alternativou k Airbnb.

Když 20 procent hostitelů generuje 80 procent příjmů, je něco špatně

Veracruz tvrdí, že k myšlence vytvořit FairBnB ho vedl především způsob, jakým Airbnb škodí městům. Od nedostatku transparentnosti a nerespektování zákonů přes nesprávné neplacení daní až po fakt, že se Airbnb postupem let od svého původního cíle umožnit lidem poznávat zajímavé lokality a lidi z celého světa odklonilo k tvrdému byznysu, kde 20 procent hostitelů na Airbnb generuje 80 procent ze všech příjmů.

Sám Veracruz přitom v minulosti, jak prozradil pro magazín The Next Web, patřil k velkým fanouškům Airbnb. Když však viděl, jak se řízení tohoto kolosu vymyká z rukou a zástupci měst nejsou schopni jeho fungování efektivně regulovat, pochopil, že jednou vznikne velký problém. A proto chce turistům, hostitelům a v konečném důsledku právě i městům nabídnout svoji alternativu.

Dodržování místních zákonů a placení daní

Alternativa v podobě FairBnB by měla stát na několika klíčových pilířích, jmenovitě transparentnosti a dodržování zákonů, což v praxi znamená, že jeden hostitel bude moci na platformě pronajímat pouze jednu nemovitost. Veracruz tím chce udělat z pronajímání opět autentický zážitek a naopak eliminovat jednotlivce nebo profesionální agentury, kteří pronajímají desítky nemovitostí za účelem co nejvyšších zisků.

roth

Přečtěte si takéAnita Roth z Airbnb: Většina českých Airbnb hostitelů nepodniká profesionálně, v Praze zabíráme jen 2 % domovůAnita Roth z Airbnb: Většina českých Airbnb hostitelů nepodniká profesionálně, v Praze zabíráme jen 2 % domovů

Druhým pilířem má být placení daní na lokální úrovni, s tím, že každý hostitel zároveň projde procesem schvalování, během kterého si tým FairBnB ověří, zda je konkrétní jednotlivec vůbec schopen v dané lokalitě nemovitost legálně pronajímat.

Komunitní řízení a příspěvek na dobré účely

Třetím podstatným bodem je záslužná komunitní činnost. FairBnB by totiž 50 procent své provize z každého pronájmu mělo darovat na komunitní účely pro zlepšení kvality života v lokalitách, kde působí. Od opravy mostu a silnice až po rozmístění nových laviček nebo vysázení nových stromů. To vše při zachování podobných cen pronájmů, jaké uživatelé najdou na Airbnb, aby používání platformy zůstalo lákavé i pro samotné hostitele.

fairbnb

Poslední odlišností mát být dle Veracruze komunitní fungování projektu. FairBnB mají totiž společně vlastnit a řídit všichni lidé, kteří se na jeho rozvoji podílejí, brát spíše dobrovolný plat a o jednotlivých krocích rozhodovat transparentním hlasováním. Zapojeni ve fungování by pak měli být jak původní tvůrci a investoři, tak i samotní hostitelé nebo třeba i majitelé obchodů a lidé, kteří v daných lokalitách, kde FairBnB bude působit, žijí. Právě tak lze podle Veracruze zajistit, že projekt bude sloužit především zájmům hostitelů, turistů a obyvatel zároveň.

Zda je nápad osmičlenného týmu na vytvoření vlastní verze etického Airbnb spíše utopií, nebo potenciálně úspěšným byznysem, se dozvíme už relativně brzy. Startup totiž odstartuje už v lednu příštího roku, a to testovacím provozem v Amsterdamu, Barceloně, Boloni a Benátkách.