Captain Marvel se blíží miliardě dolarů. Největší letošní hit Marvelu má ale dosáhnout až na 2,5 miliardy

captain-marvel

Foto: Falcon

Brie Larson ve filmu Captain Marvel

0Zobrazit komentáře

Disney všude, kam se podíváš. Tak nějak by se dala poslední dobou popsat situace kolem filmů v kinech a na streamingových službách, mezi kterými se letos uskuteční velký souboj. Poté, co Disney finálně dokončil nákup gigantické mediální společnosti 21st Century Fox, získal práva na filmy jako X-Men nebo Deadpool, stejně jako licence pro množství starších filmů a seriálů. A že se mu budou hodit.

Koncem roku totiž chystá vlastní streamingovou službu s názvem Disney+ a na ní bude chtít uvést celou svou produkci pod počátku 20. let minulého století, stejně jako některé nové tituly, které se po promítání v kinech objeví exkluzivně pouze tam. Jedním z nich je i Captain Marvel, další z řady filmů marvelovského universa, které celé spadá, stejně jako například série Star Wars, právě pod Disney.

Film Captain Marvel s ženskou superhrdinkou v hlavní roli v podání Brie Larson měl v první polovině března masivní otevírací víkend, při kterém celosvětově utržil 455 milionů dolarů, z čehož 153 milionů dolarů představovaly Spojené státy. Právě uplynulý a v pořadí již čtvrtý víkend nicméně ukázal, že film nehodlá v kinech polevovat ani nadále a s dalšími příjmy ve výši 20,5 milionu dolarů se přiblížil k hranici jedné miliardy, konkrétně 990 milionům dolarů. Jen několik dní tedy Captain Marvel dělí od magické hranice jedné miliardy.

captainmarvel

Foto: Falcon

Brie Larson v Captain Marvel

To se podařilo i přesto, že do kin vtrhl ve svém prvním víkendu remake filmu Dumbo, rovněž v produkci Disney. Ten utržil celosvětově 116 milionů dolarů, ze kterých 45 milionů připadlo na Spojené státy. Disney očekávalo, že se tržby v domácích kinech přehoupnou přes hranici 50 milionů dolarů, ale nakonec se tak nestalo. Na úspěch zatím posledního marvelovského titulu má nicméně tento měsíc navázat něco většího – závěrečný díl série Avengers s podtitulem Endgame.

Jeden z nejočekávanějších filmů posledních let

Jde o jeden z neočekávanějších filmů posledních let, na který se logicky vážou i obrovská očekávání na poli příjmů. A není se čemu divit, jelikož předchozí díl Avengers: Infinity War za otevírací víkend utržil celosvětově ohromných 640 milionů dolarů a celkově se s globálními příjmy 2,04 miliardy dolarů posunul na čtvrtou příčku mezi nejvýdělečnějšími filmy historie, hned za Titanic, Avatar a Star Wars: Síla se probouzí.

Pozice dvou králů filmového průmyslu z rukou režiséra Jamese Camerona a Star Wars nicméně může být v letošním roce ohrožena. Avengers: Endgame má již dva dny před americkou premiérou zahájení promítání v Číně a vůbec poprvé v sérii se tak do víkendových příjmů bude počítat právě i jeden z nejsilnějších asijských trhů, kde fanoušci Avengers milují. Vezmeme-li tak v úvahu otevírací víkend Infinity War s příjmy 640,4 milionu dolarů a první víkend v Číně o dva týdny poté, vyjde nám téměř 840 milionů dolarů jen za prvních několik dní.

avengersinfinitywar

Foto: Falcon

Avengers: Infinity War

Příliš se nepočítá s tím, že by Endgame tuto metu nepřekonal, spíše naopak, a vůbec poprvé by se tak některý film v historii mohl přiblížit hranici 900 milionů dolarů. Navíc je nutno dodat, že v Číně na otevírací víkend naváže ještě svátek práce, což dává statistikám potenciálně jeden den navíc, jelikož se vždy počítá období kolem víkendu, ne pouze sobota a neděle.

Na druhou stranu bude stopáž Avengers: Endgame podstatně delší, což sníží počet promítání v jednotlivých kinech, ale je otázka, zda to vůbec bude mít na celkový zásah vliv. Největší spekulace ovšem panují ohledně celkových příjmů, které by měly hravě překročit zmíněné Infinity War s 2,04 miliardy dolarů. Dost možná dokonce i Star Wars: Síla se probouzí s 2,06 miliardy dolarů a Titanic s 2,18 miliardy. Fanoušci se dokonce předhánějí v tom, kdo vymyslí lepší teorii pro to, že Endgame skončí s více než 2,5 miliardy dolarů a potenciálně se dotkne Avataru.

mcdonalds-hq

Přečtěte si takéMcDonald’s chce nabízet jídlo podle počasí nebo denní doby. Pomůže mu v tom největší akvizice za 20 letMcDonald’s chce nabízet jídlo podle počasí nebo denní doby. Pomůže mu v tom největší akvizice za 20 let

Důvodů může být několik, především pak pokud vezmeme v potaz samotnou zápletku filmu a množství nezodpovězených otázek, a také fakt, že jde o poslední díl a množství herců i režisérů, kteří na titulu pracovali, s Marvelem rozvázalo smlouvu. Půjde patrně o poslední souboj s hlavním záporákem jménem Thanos a jen málokdo ze skalních příznivců se o to bude chtít připravit. To sice nutně neznamená úspěch, ale když se podíváme na filmy z marvelovského universa, téměř vždy se podařilo sequelům, tedy navazujícím dílům, překonat své originály.

Například film Ant-Man vydělal globálně 519 milionů dolarů, kdežto pokračování Ant-Man a Wasp už 622 milionů. Strážci Galaxie utržily 773 milionů dolarů a jejich pokračování 869 milionů. První Thor 449 milionů, jeho pokračování Thor: Temný svět 644 milionů a Thor: Ragnarok dokonce 854 milionů dolarů. Netřeba ani zmiňovat Iron Mana 2 s 623 miliony, kterého zastínil Iron Man 3 s 1,2 miliardy dolarů.

Dosud má pouze samotná série Avengers na kontě přes 5 miliard dolarů. Jde o konec více než jedenáctileté éry a téměř s jistotou lze říct, že Endgame překoná svého předchůdce a půjde si minimálně pro třetí místo v žebříčku. Avengers: Endgame má v Číně premiéru 24. dubna, v Česku a na Slovensku o den později a ve Spojených státech 26. dubna. Už z úvodního víkendu bude odhad dalších příjmů jasnější.