Jakub Nešetřil opouští Oracle. V neziskovce Česko.Digital chce s ajťáky vylepšovat státní správu a její služby

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jakub-nesetril

Jakub Nešetřil

0Zobrazit komentáře

Už téměř před dvěma a půl lety se z českého startupového rybníku vynořil významný obchod s mezinárodním přesahem. Podobně jako nyní Brand Embassy si i v roce 2017 vyhlédl tuzemský vývojářský startup Apiary globální hráč. Za několik miliard korun tehdy Apiary odkoupil technologický gigant Oracle a s ním získal i celý tým v čele se zakladatelem Jakubem Nešetřilem.

Čtyřicetiletý Jakub Nešetřil působil v Oraclu přes dva roky na pozici viceprezidenta produktového vývoje, ze které vedl produkty spojené s vytvářením a testováním API. Právě tím se zabývalo i jeho Apiary, ale úspěšný český podnikatel se nyní rozhodl svou americkou misi ukončit.

Po několika letech v zahraničí se vrací do České republiky, Silicon Valley mění za Prahu a zakládá neziskovou organizaci Česko.Digital, v rámci níž chce vytvořit platformu profesionálů z IT a zlepšovat s nimi život v naší zemi. Jakub Nešetřil hodlá oslovovat kolegy, kteří chtějí ve svém volné čase pomáhat státu i nevládním organizacím a pomocí technologií řešit jak celospolečenské problémy, tak třeba i zjednodušovat běžnou administrativu.

cesko.digital

„V Česku je vysoká úroveň technických škol a silná technologická komunita. Je škoda, že se doteď nepodařilo ji využít také pro zlepšení našeho společného prostředí. To chceme změnit. O velkém zájmu ze strany IT profesionálů svědčí již téměř 50 dobrovolníků, kteří s námi spolupracují – a věřím, že stovky dalších se k nám letos přidají,“ vysvětluje svou motivaci Jakub Nešetřil, zakladatel Česko.Digital.

Podle Nešetřila nemá stát ani mnoho nestátních organizací dostatečné zdroje a schopnosti, aby dokázaly vyvinout fungující, uživatelsky přívětivé a efektivní veřejné služby. Proto se inspiroval v zahraničí, kde podobné propojení soukromého IT sektoru s veřejnou sférou funguje, a prostřednictvím Česko.Digital ho chce přenést i do České republiky.

supernovayc

Přečtěte si takéČeský startup Supernova získal přes 35 milionů korun. Investovali Credo Ventures i Jakub Nešetřil z ApiaryČeský startup Supernova získal přes 35 milionů korun. Investovali Credo Ventures i Jakub Nešetřil z Apiary

Výsledkem spolupráce mezi IT odborníky a veřejnými institucemi i neziskovým sektorem mají být funkční open source řešení, která jednoduše propojují uživatele se státem a bude je moci využít i kdokoliv další. Ostatně jak prozradil Jakub Nešetřil pro server Lupa.cz, na palubu již získal například Michala Bláhu z Hlídače státu, Roberta Basche z Nadace OSF a Ditu Přikrylovou z Czechitas. Všichni tři se stali zároveň součástí správní rady Česko.Digital.

„Kombinace technologií, důrazu na otevřenost a občanskou participaci, na kterých si iniciativa zakládá, vnímáme jako výbornou reakci na aktuální společenské výzvy v digitálním věku. Nadace OSF dlouhodobě podporuje přenos v zahraničí fungujících konceptů do České republiky a v případě Česko.Digital tomu není jinak,“ říká Robert Basch, člen správní rady projektu a ředitel Nadace OSF.

czechitas-dita-prikrylova1

Dita Přikrylová, spoluzakladatelka a CEO Czechitas

První projekt, na němž Česko.Digital pracovalo, byl web pro generování žádosti o voličské průkazy pro letošní volby do Evropského parlamentu, který byl součástí zmíněného Hlídače státu a za několik týdnů ho použilo téměř 10 tisíc lidí. Právě Hlídač státu pod vedením Michala Bláhy dlouhodobě monitoruje hospodaření státu a samosprávy a podobné projekty můžeme očekávat i do budoucna.

V přípravě již je také nový projekt na osobní přehled dluhů, který plánuje Česko.Digital vytvořit na základě Mapy exekucí Radka Hábla. Občanům má jednoduše zajistit přehled dluhů vůči státní správě a zamezit tak zbytečnému nárůstu dlužné částky a následným exekucím.

„Ukazuje se, že projekty postavené na otevřených datech mají velký smysl při řešení celospolečenských problémů. Pokud jsou navíc vizualizované, stávají se nejen pro zákonodárce, ale také běžné občany uchopitelnější a srozumitelnější. Proto jsem rád, že vzniká tato komunita, která poskytne cenné know-how při vývoji dalších datových projektů,“ doplňuje Radek Hábl.

mapa-exekuci

Foto: Repro YouTube/SlidesLive

Diskuze (0)

Novinka

Anonym