Slack vstoupil na burzu ve velkém stylu. Akcie vyletěly vzhůru a hodnota firmy překročila 20 miliard dolarů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

slack

Foto: Philip Durant (ODOS Architects)

Kanceláře Slacku v Londýně

0Zobrazit komentáře

Když se řekne pracovní nástroj do firem a týmů, mnohým se automaticky vybaví Slack. Ne že by snad žádné jiné aplikace neexistovaly, ale právě Slack, který vznikl téměř před šesti lety, si vybudoval mezi všemi konkurenty velmi slušnou pozici a tu nyní stvrdil svým očekávaným vstupem na burzu. Přestože už letos veřejný trh zamával s nejednou velkou firmou, Slack se na něm uvedl výborně.

Newyorská burza NYSE přivítala Slack, který se nakonec rozhodl obchodovat pod značkou WORK, ve čtvrtek. Zatímco referenční cena akcií byla stanovena na 26 dolarů, po prvním dni obchodování na burze vyletěla hodnota jedné akcie na 38,50 dolaru, přičemž průběžně se dostala až na 42 dolarů.

Sečteno, podtrženo, pro Slack to znamená jediné. Jeho tržní hodnota díky úspěšnému vstupu na burzu vyletěla až na zhruba 20 miliard dolarů, což je téměř trojnásobek oproti jeho hodnotě po posledním investičním kole. Naposledy Slack vedený spoluzakladatelem Stewartem Butterfieldem nabral loni v srpnu 427 milionů dolarů, což jeho firmu ohodnotilo na lehce přes 7 miliard dolarů.

stewart-butterfield-slack2

Foto: Slack

Stewart Butterfield, spoluzakladatel a CEO Slacku

Až do svého vstupu na burzu dokázal Slack na investicích za necelých šest let na trhu získat celkem 1,4 miliardy dolarů. Při vstupu na burzu se nicméně na rozdíl od tradičního IPO, kdy dojde k úpisu nových akcií, rozhodl pro alternativní cestu a zvolil tzv. DPO (přímá emise akcií), kdy veřejnosti nabídl již své stávající podíly.

V praxi to znamená, že Slack jednak nepotřeboval žádnou investiční banku či makléřský dům, které by novou emisi upsaly, a nutně ani velké institucionální investory, jež by je nakupovali. Přímou emisí akcii totiž Slack nevytvořil žádné nové akcie a tím pádem ani nezískal žádné nové peníze, pouze se akcie stávajících akcionáři přenesli na veřejný trh, kde s nimi lze nově obchodovat. Slack své rozhodnutí komentoval slovy, že jednoduše nepotřebuje žádné další peníze, jelikož již nyní drží téměř miliardu dolarů.

Slack černá čísla zatím jen vyhlíží

Jelikož sám spoluzakladatel Slacku a jeho současný šéf Stewart Butterfield ve firmě držel 8,6% podíl, je z něj nový dolarový miliardář. Hodnota jeho podílu se po vstupu na burzu a růstu akcií vyhoupla na 1,6 miliardy dolarů. Největší akcionář Accel si polepšil dokonce na 4,6 miliardy dolarů a podobně si vedli i další klíčoví akcionáři: Andreesen Horowitz (2,6 miliardy dolarů), Social Capital (2 miliardy), japonský SoftBank (1,4 miliardy) a spoluzakladatel Slacku Cal Henderson (646 milionů).

Slack je další z řady technologických firem, které se letos rozhodly vstoupit na burzu. Zatímco ale třeba přepravním obrům jako Uber nebo Lyft se zatím tak dobře nedaří, Slack se zapojil po bok dalších firem, které poskytují svůj software jako službu (SaaS), což byly například Zoom či PaperDuty, po kterých burza baží. Jak píše TechCrunch s odkazem na SharesPost, firmy nabízející entreprise SaaS se dnes na burze obchodují průměrně o více než 100 % víc, než byla jejich cena při IPO.

vodafone

Přečtěte si takéVodafone nabídne tarif s neomezenými daty. Dostupný bude již od zítraVodafone nabídne tarif s neomezenými daty. Dostupný bude již od zítra

Přestože tedy přímá emise akcií prozatím není zdaleka tak ověřeným nástrojem, jako je klasické IPO (loni podobným krokem překvapilo Spotify), Slacku vyšla sázka právě na pozitivní náladu kolem podobných softwarových řešení a také svou vlastní vybudovanou pozici, kdy mu na trhu aktuálně konkuruje prakticky jen Microsoft Teams.

Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že opět podobně jako mnoho technologických hráčů před ním, také Slack vstupuje na burzu s tím, že je stále v červených číslech. Za celý loňský rok (ukončený 31. ledna) při obratu ve výši 400,55 milionu dolarů skončil ve ztrátě 138,9 milionu dolarů. Zaznamenal nicméně i významný meziroční růst o 49 % v počtu platících zákazníků, kterých je na platformě dohromady přes 10 milionů, co jsou aktivní denně.

slack-apps

Slack

Jelikož je již nyní Slack veřejně obchodovanou společností, budou jeho finanční výsledky pod ještě větším drobnohledem. Sám má již narýsovaný jistý plán, jak se pomalu k ziskovosti dopracovat, a bude zajímavé sledovat, kdy a za jakých podmínek se mu to podaří. V prvním fiskálním čtvrtletí letošního roku zůstal při obratu 134,8 milionů dolarů nadále ve ztrátě ve výši 31,8 milionu. Meziročně se však jedná o 67% nárůst obratu a mírné snížení ztráty (při obratu 80,9 milionu před rokem prodělal 24,8 milionu dolarů).