České Behavee používá umělou inteligenci pro vylepšování marketingu. Od investorů nově získává 12 milionů korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tomas-pluharik-behaveeInsider

Foto: StartupYard

Tomáš Pluhařík, CEO Behavee

0Zobrazit komentáře

Přizpůsobovat obsah na internetu na míru každému zákazníkovi je pro firmy velmi lákavé. Získat však potřebná data, aby byla nabídka produktů a služeb co možná nejlepší, často naráží na soukromí uživatelů, kteří nechtějí být sledováni. Právě tento problém řeší český startup Behavee, který nyní ohlásil svou první investici.

Za Behavee stojí tým kolem Tomáše Pluhaříka, který se po štacích ve Vodafonu, Hewlett-Packard, Microsoftu, PwC nebo Deloittu rozhodl pustit na startupovou dráhu. V pražském akcelerátoru StartupYard tak loni vznikl nový projekt, který do světa marketingu přináší inovace za pomocí umělé inteligence.

Behavee vyvíjí doporučovací algoritmus založený na strojovém učení, který se neustále učí na anonymizovaném chování zákazníků a díky tomu následně dokáže navrhnout ty nejlepší nabídky v reálném čase. Nákupní doporučení navíc neustále zpřesňuje. To vše při dodržení veškerých pravidel ohledně ochrany soukromí uživatelů včetně GDPR, což je dnes při personalizaci kampaní důležité téma.

„Díky nové investici vydáme zbrusu novou verzi našeho produktu, který se zároveň chystáme integrovat také do e-commerce portálů jako Shoptet nebo Shopify,“ popisuje Tomáš Pluhařík, který za sebou ovšem nemá jen kariéru ve velkých korporacích. Před dvaceti lety stál u rozkvětu tuzemské herní scény, když například v Illusion Softworks vyvíjel počítačové hry, a s úsměvem vzpomíná, že to bylo velmi podobné jako dnešní startupy. „Jen se tomu tak ještě neříkalo,“ směje se Pluhařík.

petr-sedivy-venture-club

Foto: Venture Club

Petr Šedivý, zakladatel Venture Clubu

Nová verze jejich nástroje nabídne vylepšené funkce praktické aplikace dat, které Behavee sbírá, jako například personalizované kampaně, vylepšený pohled na košíky a doporučování zboží či generování leadů. V jeho vývoji i vydání pomůže investice ve výši 12 milionů korun, kterou do Behavee vkládá Venture Club. Ten založil finančník Petr Šedivý a spojil se v něm vedle dalších angel investorů také například se spoluzakladatelem výrobce síťových kamer 2N Hanušem Brychtou.

„Projekt Behavee nás zaujal svou vizí, nasazením pro věc i personálním obsazením. Naplňuje nesporný trend personalizace obsahu v online prostředí. Věříme, že zkušený tým pod vedením Tomáše Pluhaříka dokáže nástroj vyvinout, reagovat na jeho reálné užívání na trhu i prosadit ho v globálním měřítku,“ komentuje nejnovější investici svého andělského klubu Petr Šedivý.

samaras

Přečtěte si takéČeská nápojářská skupina Kofola vstupuje do byznysu s kávou. Kupuje tuzemskou firmu EspressoČeská nápojářská skupina Kofola vstupuje do byznysu s kávou. Kupuje tuzemskou firmu Espresso

Venture Club získává v projektu necelých 11 procent a jedná se o vůbec první externí investici do Behavee. Pluhařík se svými kolegy až dosud projekt financoval sám. Od StartupYardu, který ve startupu získal lehce přes 4 procenta, si vzali pouze nefinanční podporu, která byla pochopitelně i tak pro Behavee velmi přínosná.

Mise Behavee je nabídnout klientům personalizaci a analýzu chování uživatelů, a to především dostupnou, praktickou a otevřenou. Na roadmapě Microsoftu je ostatně Behavee řazeno jako dostupná open source alternativa k produktům společností, jako je Adobe, SaS nebo Exponea. V dnešní době běží Behavee u několika desítek klientů ve formě uzavřeného testování, což se ale má s novou verzí změnit.