Elektromobily už mají v Norsku téměř polovinu prodejů. Nejprodávanější je Tesla Model 3

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

model3performance

Foto: Tesla

Tesla Model 3

0Zobrazit komentáře

Norsko je sice největším těžařem ropy v západní Evropě, jenže právě i kvůli tomu významně podporuje elektromobilitu. Severská země chce do poloviny příští dekády ukončit prodej benzinových a dieselových motorů a pokud vše půjde v současné trajektorii, může se to povést.

Jak informuje agentura Reuters, téměř polovina (48,4 %) všech nových aut prodaných v Norsku v první polovině tohoto roku měla pouze elektrický motor. Ve stejném období před rokem to bylo jen lehce přes čtvrtinu a za celý rok 2018 byl podíl elektromobilů na všech prodejích nových aut 31,2 %.

Není tak pochyb o tom, že Norsko zůstává jasným globálním lídrem v prodejích elektromobilů na hlavu. Zásluhu na tom mají také významné daňové úlevy, které vláda vzhledem ke svému cíli ukončit prodej spalovacích motorů uplatňuje. Zatímco u tradičních aut se spalovacím motorem Norové musí platit daň, u elektromobilu tato povinnost odpadá a auta se tak stávají dostupnější.

Nejprodávanější značkou byla v první polovině letošního roku v Norsku Tesla, nejprodávanějším modelem pak Model 3. Jen v červnu prodala kalifornská automobilka 3 760 vozů, což představuje čtvrtinu všech prodaných aut v daném měsíci.