Rekordní pokuta za porušování soukromí Facebook nezmění. 5 miliard dolarů vydělá za tři měsíce

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

mark-zuckerberg-facebook2

Foto: Facebook

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Když někdo dostane pokutu, která se počítá v miliardách dolarů, patrně byste očekávali, že půjde o velkou věc. A nenechte se mýlit, pět miliard dolarů, více než 113 miliard korun, je skutečně obří pokuta. Jenže v případě Facebooku, který má právě tolik zaplatit za opakované porušování soukromí uživatelů na jeho sociální síti, je to pořád málo. Jen těžko ho taková pokuta donutí k nápravě.

Největší sociální síť světa, kterou od začátku kormidluje její zakladatel Mark Zuckerberg, má za sebou více než rok neustále se opakujících problémů, které souvisí s únikem citlivých dat jeho uživatelů a narušování jejich soukromí. Vše odstartoval obří skandál s firmou Cambridge Analytica, která získala data desítek milionů uživatelů Facebooku a využívala je v rámci prezidentské volební kampaně ve Spojených státech.

Přestože byla tato záležitost jednoznačně největším prohřeškem, zdaleka nebyl jediný. O tom, že má Facebook problém ochránit soukromí dat svých uživatelů, ať už přímo kvůli vlastní politice, nebo tím, že unikly prostřednictvím třetích stran jako v případě Cambridge Analytica, bylo za poslední dobu více než dost. Proto ostatně zahájila vyšetřování o chování Facebooku také americká vláda.

Během více než rok trvajícího vyšetřování se zkoumaly jednotlivé úniky dat, kterým Facebook nedokázal zamezit a navíc k nim nezaujímal nijak zásadní stanoviska, že by tomu chtěl alespoň v budoucnu předejít. O tom, že si je internetový gigant vědom svých chyb, tak nesvědčila ani tak jeho slova, ale především fakt, že si z posledního výdělku odložil několik miliard dolarů stranou.

facebook-hq-menlo-park4-min

Foto: Facebook

Cedule u sídla Facebooku v kalifornském Menlo Parku

V dubnu Mark Zuckerberg sice mohl oznámit, že příjmy jeho společnosti meziročně narostly o více než čtvrtinu, ale zároveň také musel oproti očekávání významně snížit zisk. Facebook si totiž dal stranou celé 3 miliardy dolarů, což byla více než polovina jeho zisku, protože počítal, že ho Federální obchodní komise (FTC), která ho kvůli nakládání s uživatelskými daty vyšetřovala, skutečně bude pokutovat.

A měl pravdu. Americký deník The Wall Street Journal včera uvedl, že se Facebook s FTC dohodl na přijetí trestu s tím, že za své chování zaplatí zhruba 5 miliard dolarů. Zprávu následně potvrdila i další média, přestože oficiálně zatím nechce dohodu ani jedna strana komentovat. Pokud se verdikt potvrdí, bude se jednat o zdaleka největší pokutu, jakou kdy FTC udělilo. Facebook si sice dal stranou 3 miliardy dolarů, ale sám již v dubnu říkal, že počítá až s 5 miliardami.

V přepočtu přes 113 miliard korun je v absolutním čísle skutečně signifikantní pokuta, jenže pro obří společnost jako Facebook jde spíše o takový výchovný pohlavek, jak ostatně napsala řada zahraničních komentátorů. O tom, že se v ústředí Facebooku možná spíše hořce usmívají, svědčí i dění na burze.

Aby měla pokuta vůbec nějaký význam, je třeba k ní přidat ještě jednu nulu.

Od té doby, co se v médiích zpráva o pětimiliardové pokutě objevila, vyrostly akcie Facebooku o 1,8 %. Jeden by přitom očekával, že když firma dostane jednu z nejvýznamnějších pokut historie za porušování soukromí svých uživatelů, akcionáři budou spíše nespokojeni.

Jenže Facebook i proto, že se na pokutu již od posledního čtvrtletí finančně připravoval, a připravoval na ni i své akcionáře, nakonec příliš netratí. Přestože odpis 5 miliard dolarů pocítí, jen v posledním zmíněném čtvrtletí utržil 15,1 miliardy dolarů. I po odečtení odložených 3 miliard dolarů vydělal 2,4 miliardy dolarů, a tak mu i po zaplacení celé pokuty pár stovek milionů dolarů zbude.

Nekončící skandály ohledně soukromí uživatelů, zdá se, Facebook nikterak nezastavují. Naopak. Úspěšné měl i poslední tři měsíce loňského roku, během nichž vykázal rekordní zisky ve výši 6,9 miliardy dolarů, a za celý rok 2018 vydělal 22 miliard dolarů.

mark-zuckerberg-facebook

Foto: Facebook

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Pokud americká vláda více než rok vymýšlela, jaký trest Facebooku udělí, aby změnil své chování, tak vedle zmíněných 22 miliard dolarů, které firma ročně vydělá, vypadá 5 miliard dolarů skutečně trochu nepatřičně. Reálně totiž Facebook taková pokuta neohrozí a jestli mu i nadále porostou tržby a zisky, jak se rozjíždí jeho reklamní mašina, nebude mít sebemenší důvod něco měnit.

Už v dubnu uznávaná americká komentátorka Kara Swisherová ve sloupku pro The New York Times napsala, že k tomu, aby měla pokuta vůbec nějaký význam, je třeba k ní přidat ještě jednu nulu. Vzhledem k výše zmíněným číslům by například 30 miliard dolarů možná opravdu mohlo něco změnit.

Na druhou stranu pro FTC je už teď pokuta naprosto bezprecedentní. V roce 2012 udělilo pokutu ve výši 22 milionů dolarů Googlu, to je naopak o jednu nulu méně. Klíčové tak bude, jak bude případně komise zasahovat, když Facebook pravidla opět poruší. Stejně jako bude klíčové, na čem se vlastně obě strany dohodly, o tom prozatím nic nevíme.

kellner1

Přečtěte si takéFirmy nejbohatšího Čecha Petra Kellnera začaly na lidech testovat lék proti rakovině. Myším pomohl v 70 % případůFirmy nejbohatšího Čecha Petra Kellnera začaly na lidech testovat lék proti rakovině. Myším pomohl v 70 % případů

Můžeme očekávat, že Facebook přislíbí větší ochranu uživatelů, bezpečnější produkty, ale hlavní byznys má podle všeho zůstat nedotknutý – tedy sběr dat, jejich sdílení a vydělávání na reklamě. Americká vláda si ale zřejmě vynutí větší kontrolní mechanismy, jimiž by mohla Facebook dál mnohem pečlivěji kontrolovat.

Někteří američtí politici se již ozývají s tím, že pětimiliardová pokuta je skutečně neadekvátní a mělo by se zakročit více, ale obecně se očekává, že ministerstvo spravedlnosti, ke kterému nyní rozhodnutí FTC putuje, dohodu mezi Facebookem a FTC schválí.

Klíčové tak budou další kroky. Co se stane, až Mark Zuckerberg se svým týmem udělá chybu znovu? Podle dosavadního dění je prakticky nevyhnutelné, že se tak stane.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym