Dva obří telefony Galaxy Note 10 a notebook, co vydrží 23 hodin. Samsung ukázal své podzimní zbraně

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

samsung-galaxy-note10

Foto: Samsung

Samsung Galaxy Note 10 a Note 10+

0Zobrazit komentáře

Z dosavadní vlajkové lodě Samsungu mezi mobilními telefony jsou dva. Jihokorejský gigant představil zbrusu nové modely Galaxy Note 10 a Note 10+, které mají obří displeje a uspokojí ty skutečně nejnáročnější uživatele. Navíc to nebylo všechno, co měl v Samsungu v rukávu, a ukázal také velmi zajímavý notebook Galaxy Book S, kterým jde proti MacBooku Air.

Ostatně Apple, jakožto jeden z hlavních konkurentů Samsungu na poli mobilních telefonů, se bude mít co ohánět i právě se svým iPhonem. Samsung si záměrně vybral jinak obvykle na podobné novinky velmi slabý srpen, aby byl se svými nadupanými telefony na trhu dříve než právě jablečný konkurent. A s oběma modely Galaxy Note 10 opět posunul laťku o něco výš.

Přestože Note 10+ je novinkou, jde víceméně o přímého nástupce loňského Note 9. Má velký displej, vysoký výkon a stylus zvaný Pen S, který přináší větší variabilitu využití. Jeho AMOLED displej o velikosti 6,8 palce je vůbec největším, jaký kdy řada Note nabídla.

samsung-galaxy-note-s10

Foto: Samsung

Samsung Galaxy Note 10

Oproti předchozím letům však nyní Samsung nabízí i menší variantu, Note 10, která má 6,3palcový displej a chce oslovit nové uživatele. V menším těle nabídne podobně vysoký výkon i stylus jako v případě Note 10+, ale velikostí se přiblíží klasickému telefonu Galaxy S10. Designéři Samsungu zkrátka tuší, že ne všichni chtějí nosit v kapse tak velké zařízení.

Minimálně opticky ovšem oba vlajkové telefony z jihokorejských dílen vypadají opravdu obrovsky. Důvodem je především nekonečný displej, který tentokrát vede skutečně od okraje k okraji a nemá prakticky žádné rámečky. Přední fotoaparát je vyřešen „průstřelem“ v horní části uprostřed, přičemž Samsung se ho tentokrát ani nesnaží nijak zvlášť zakrýt. A je fakt, že na velkém displeji se černá tečka rychle ztratí. Pod displej se navíc vešla i čtečka otisku prstů.

samsung_galaxy_note10

Foto: Samsung

Samsung Galaxy Note S10

Obecně co se týče kvality zpracování celého produktu, patří oba modely Note 10 k tomu nejlepšímu, co dosud Samsung mezi chytrými telefony ukázal. Přestože se již někteří konkurenti (a i jiné jeho telefony) největším Notům přiblíží výkonnostně, hardwarově jim nejnovější vlajkové lodě Samsungu stále utíkají, což potvrzují i první ohlasy.

Pro náročné uživatele, kteří často využívají řadu Note jako pracovní nástroj, má Samsung opět doplněk v podobě pera S Pen. To je zabudováno přímo do těla telefonu, takže ho máte neustále při sobě, a nově přináší i gesta. Perem tak můžete nejen jezdit po displeji, ale také švihat vzduchem a ovládat příslušné aplikace. Jak bude tato funkce efektivně využitelná, se teprve ukáže.

Ninja – Competitor

Přečtěte si takéNinja táhne diváky na Mixer. Nejsledovanější streamer hry Fortnite získal po přestupu z Twitche už milion předplatitelůNinja táhne diváky na Mixer. Nejsledovanější streamer hry Fortnite získal po přestupu z Twitche už milion předplatitelů

Uvnitř obou strojů tepe výkonný procesor Snapdragon 855 a vedle rozlišení displeje a velikosti operační paměti pak už oba modely Note 10 logicky odlišuje hlavně velikost baterie. Kvůli ní prý Samsung také poprvé odstranil sluchátkový jack, aby mohl zvýšit výdrž. Stejnou výbavu jinak mají obě novinky i na zádech.

V řadě pod sebou jsou Galaxy Note 10 i Note 10+ osazeny třemi čočkami. Základem je standardní 12Mpx fotoaparát doplněný o širokoúhlou čočku a dvojnásobný optický zoom. Řady vylepšení se navíc dočkalo i snímání videa a jeho úprava.

Do prodeje jdou oba nové modely už 23. srpna s tím, že cena za menší Galaxy Note 10 s kapacitou 256 GB začíná na 24 999 korunách. Nejlevnější Note 10+ se stejnou pamětí stojí o 4 tisíce více a s dvojnásobnou kapacitou pak 30 999 korun. Větší model má navíc možnost dalšího rozšíření pomocí SD karet.

Útok na MacBook Air

Přestože byly hlavní hvězdou večera jednoznačně nové telefony, přichystal si Samsung zajímavou novinku i v počítačích, kde tradičně tak silný není. Minimálně specifikacemi a svým vzhledem však jeho nový Galaxy Book S rozhodně zaujal.

Jedná se o ultralehký notebook poháněný procesorem Snapdragon 8cx od Qualcommu. A o tom to celé je. Na jedné straně totiž tento 7nm čip, který je postavený na architektuře ARM a navržený speciálně pro počítače, poskytne opravdu vysokou výdrž, ale zároveň mnohem menší výkon, než jsme obvykle u notebooků zvyklí. Bude tak velmi zajímavé sledovat, jak si Galaxy Book S povede v reálných testech.

samsung-galaxy-book-s_1

Foto: Samsung

Samsung Galaxy Book S

Oproti loňskému Galaxy Booku 2, který se mnohem více podobal konkurenčnímu Surface Pro od Microsoftu, má mít nový Book S o 40 procent vyšší výpočetní výkon, o 80 procent vyšší grafický výkon a především obří výdrž na baterku. Samsung tvrdí, že i s nepřetržitým přehráváním videa vydrží 23 hodin, ale v reálu bude tato hodnota s velkou pravděpodobností mnohem menší.

Do malého těla i díky úspornějšímu procesu Samsung nemusel zabudovávat žádný větráček a jeho letošní notebook mnohem více než zařízení od Microsoftu připomíná spíše MacBook Air od Applu.

apple-tim-cook-boxed

Přečtěte si takéTady jsou knihy, které doporučují ke čtení Tim Cook z Applu, Mark Zuckerberg z Facebooku nebo Bob Iger z DisneyTady jsou knihy, které doporučují ke čtení Tim Cook z Applu, Mark Zuckerberg z Facebooku nebo Bob Iger z Disney

Zda se mu ale bude moci skutečně postavit, rozhodne to, jestli se Samsungu konečně podařilo vytvořit dostatečně schopný počítač poháněný procesorem ARM, které se již několikrát od různých výrobců objevily, ale prozatím obvykle zklamaly.

Jinak ale sází Samsung na kompaktní tělo, které má 13,3palcový dotykový displej, a celý stroj váží necelý jeden kilogram. Jako bonus navíc pak Samsung nabízí konektivitu v podobě LTE, takže můžete být připojeni k internetu kdykoliv a kdekoliv, stejně jako u telefonu. Ostatně Samsung sám Galaxy Book S představoval jako laptop, který si toho od chytrých telefonů hodně bere.

O české dostupnosti nového notebooku zatím nejsou zprávy, ale do prodeje půjde Galaxy Book S v šedé a růžové barvě v září za 999 dolarů (23 tisíc korun).

samsung-galaxy-book-s_2

Foto: Samsung

Samsung Galaxy Book S