I odchod na věčný odpočinek může být šetrný. V Norsku přestavěli na pohřební vůz elektrickou Teslu

tesla-pohrebak

Foto: Finn.no

Pohřební speciál Tesla Model S

0Zobrazit komentáře

Zatímco svět se neustále žene kupředu a vše se v něm mění, stále zde zůstává několik nevyhnutelných životních jistot. Jednou z nich je i smrt a s ní spojený rituál pohřbu, který je jedním z velice důležitých kulturních prvků každé společnosti. I jeho podoba se však postupně mění s tím, jak se vyvíjí kultura, ve které žijeme.

Inovace a pokrok je to, co žene lidstvo kupředu, a věřte tomu, nebo ne, týká se to i služeb spojených s posledním odpočinkem zemřelého. Uložit nebožtíkovo tělo do rakve či jej zpopelnit a uložit do urny dnes již nemusí být jediným způsobem, jak připravit člověka na věčný odpočinek.

Některé společnosti například nabízejí možnost vytvořit z popelu zemřelého diamant, který lze následně vsadit do šperku. Popřípadě si můžete ze zemřelého nechat vyrobit vinylovou desku s jeho oblíbenou písní či jeho hlasovým záznamem.

pohrebni-tesla-3

Foto: Finn.no

Boční pohled na pohřební speciál Tesla Model S

Pokud vám tento způsob zacházení s ostatky přijde nedůstojný a raději se přikláníte k tradiční formě pohřbu zemřelého, pak i v tomto případě můžete využít některých netradičních služeb. Můžete si zvolit třeba veselou rakev, které vyrábí například olomoucká společnost Optimistic coffin, popřípadě můžete myslet na životní prostředí a objednat poslední jízdu mrtvého ve speciálně upraveném elektromobilu.

Elektromobilita skutečně proniká do všech segmentů automobilového průmyslu. Elektromotory se instalují do osobních i užitkových vozů a některé elektromobily jsou upravovány tak, aby posloužily účelům pohřebních ústavů. Používání elektromobilu pro převoz mrtvých totiž dává smysl. Vozy jezdí spíše kratší vzdálenosti na místní hřbitovy či ke kostelům, nejezdí nijak rychle a většinou je dostatek času na jejich nabití.

optimistic-coffin

Foto: Optimistic coffin

„Veselá“ rakev v podání olomoucké společnosti Optimistic coffin

Příkladem elektrického pohřebáku je i speciálně upravená Tesla, která je momentálně k prodeji v Norsku. Za částku téměř dvou milionů norských korun, v přepočtu tedy 5 milionů českých korun, dostane zájemce pohřební vůz postavený na Tesle Model S z roku 2018, který má najeto necelých tisíc kilometrů.

diablo-web4

Přečtěte si takéNávrat legendy. Kultovní RPG hru Diablo si nově můžete zahrát přímo ve webovém prohlížečiNávrat legendy. Kultovní RPG hru Diablo si nově můžete zahrát přímo ve webovém prohlížeči

Cena je to skutečně astronomická, ovšem přestavby klasických vozů na pohřební jsou všeobecně velice drahé a pohřební společnost pak může ušetřit na provozních nákladech.

Luxusní přestavbu tohoto vozu má na svědomí Jan Erik Naley, jehož společnost se na přestavby pohřebních vozů přímo specializuje. Sám Jan prý vytvořil již tři pohřební Tesly, které jsou samy o sobě dostatečně reprezentativním a luxusním vozem pro převoz zemřelého.

pohrebni-tesla

Foto: Finn.no

Interiér pohřebního speciálu Tesla Model S

Jan je však ještě o něco vylepšuje, interiér vybavuje novým polstrováním a podlahu vozu vykládá luxusním dřevem. To však nejsou jediné úpravy. Aby se rakev do tohoto konkrétního vozu vešla, musel být prodloužen o 80 centimetrů a byla mu zvýšena střecha.

Pohřební Leaf, Maserati i Rolls-Royce

Norské Tesly z Janovy dílny ovšem nejsou jedinými pohřebními elektromobily. Pár z nich bychom našli i ve Velké Británii, kde působí společnost Brahm Electric Vehicles, jež na pohřební vůz přestavěla Nissan Leaf. Tento kompaktní městský automobil sice na první pohled nepůsobí jako nejoptimálnější volba pro vůz převážející rakev, ovšem výsledek není tak špatný, jak by se mohlo zdát.

pohrebni-leaf

Foto: Electrichearse

Nissan LEAF ve verzi pohřebního vozu

Je pravda, že rakev zabírá téměř celou levou polovinu vozu a sahá od přední palubové desky přes sedadlo spolujezdce a zadní sedadlo až do kufru vozu. Řidič tak sedí hned vedle rakve a v podlaze vozu musí být mechanismus, který ji pro lepší výhled z vozu různě polohuje. Ovšem celý levý bok automobilu je prosklený, a tak mají všichni pozůstalí možnost neustálého očního kontaktu s nebožtíkovou rakví.

Oba vozy jsou příkladem, že ekologicky se lze chovat i tam, kde bychom to rozhodně nečekali. Pokud by však někomu bzučení elektromobilu přeci jen vadilo a jsou příznivci tradičních spalovacích motorů, existuje i několik opačných extrémů, jako je například pohřební speciál modelu Ghibli od Maserati či přestavěný Rolls-Royce Phantom, na které se můžete podívat níže.

pohrebni-tesla-1

Foto: Ellenafuneralcar

Maserati Ghibli jako pohřební vůz

pohrebni-tesla-8

Foto: Biemmespecialcars

Rolls-Royce Phantom

pohrebni-tesla-5

Foto: Finn.no

Čelní pohled na pohřební speciál Tesla Model S

pohrebni-tesla-7

Foto: Finn.no

Úpravy pohřebního speciálu Tesla Model S