Essential vstává z mrtvých. Tvůrce Androidu Andy Rubin ukázal podlouhlý telefon, který připomíná televizní ovladač

Michal PtáčekMichal Ptáček

essential-phone

Foto: Essential

Chystaný nový produkt od firmy Essential Andyho Rubina

0Zobrazit komentáře

Když tvůrce Androidu Andy Rubin před lety ohlásil, že připravuje vlastní prémiové mobilní zařízení Essential Phone s čistým Androidem, vzbudil u laické i odborné veřejnosti velká očekávání. Jakožto praotec oblíbeného operačního systému, který později i s Rubinem pohltil Google, měl totiž zcela jistě ambice i schopnosti vytvořit unikátní telefon schopný způsobit menší revoluci na trhu mobilních telefonů.

Vysoká cena (699 dolarů) a malé prodeje, které přesáhly jen něco málo přes 100 tisíc kusů, však následně ukázaly, že zázrak se nakonec konat nebude a zařízení bude s největší pravděpodobností odsouzeno k neúspěchu. To se ostatně o několik měsíců později potvrdilo a když nepomohlo ani snížení prodejní ceny o 200 dolarů, byl telefon v prosinci loňského roku z prodeje stažen úplně.

essential

Essential 2 zaujme především svým netradičním designem

O to více Rubin všechny překvapil, když nyní se slovy, že pracuje „na novém mobilním zařízení, které v současnosti prochází sérií testů v našich laboratořích, a těšíme se, až v brzké budoucnosti sdělíme více“, ohlásil, že pracuje na nástupci prvního modelu.

juul-6

Přečtěte si takéNová alternativa pro kuřáky. Do Česka vstupuje e-cigareta Juul, která pobláznila Ameriku natolik, že tam málem skončilaNová alternativa pro kuřáky. Do Česka vstupuje e-cigareta Juul, která pobláznila Ameriku natolik, že tam málem skončila

K jeho oficiálnímu odhalení došlo na Rubinovu účtu na Twitteru a následně ho sdílel i oficiální účet firmy Essential. Jisté je, že Projectu GEM, jak je prototyp označován, se minimálně zaujmout opět podařilo.

Telefon se totiž po designové stránce naprosto vymyká všemu, co je na současném trhu smartphonů dostupné, a to především díky unikátnímu poměru stran displeje. Ten je extrémně protáhlý a tvarově připomíná spíše dálkový ovladač.

Ačkoliv žádné detailní parametry připravovaného modelu známy nejsou, ze tří fotografií a jednoho videa, které Rubin zveřejnil, je zřejmé, že telefon – pokud se nakonec dostane do prodeje – bude k dispozici v několika barevných variantách měnících se v závislosti na tom, z jakého úhlu se na ně díváte, a bude nabízet vlastní upravenou verzi operačního systému Android.

Tomuto scénáři ostatně nahrávají fotografie zachycující upravenou variantu Google Map a uživatelského prostředí. To bude mimo jiné disponovat jednou další netradičností v podobě navigačních tlačítek umístěných v horní části displeje.

Na další podrobnosti si nicméně budeme muset počkat. Na oznámení novinky je však zajímavé i to, že se díky ní objevil zpět na veřejnosti samotný Andy Rubin, který od loňského podzimu prakticky nebyl vidět. Právě před rokem totiž vypluly na povrch jeho obvinění ze sexuálního obtěžování, kvůli čemuž měl i před lety skončit Googlu, který mu ještě jako odchodné údajně vyplatil 90 milionů dolarů.

Informace o vyplacení vysokých odstupných a zatajování obvinění z obtěžování způsobily v Googlu v listopadu minulého roku velký protest, kdy dvacet tisíc zaměstnanců z celého světa vyrazilo do ulic a požadovalo změnu firemní politiky. Samotný Rubin obvinění popírá.