Postavit maličký dům a zasadit strom. DONE je český tiny house, který lze složit vlastníma rukama

tiny-house-minInsider

Foto: DONE

Tiny house DONE je malý a přesto útulný

0Zobrazit komentáře

Zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. Tak zní starý tradiční seznam životních úspěchů, kterých by měl každý správný muž dosáhnout. Díky nejnovějšímu projektu českého studia DDAANN a Lukáše Otevřela si může první dva úkoly odškrtnout v podstatě kdokoliv, a ještě tím získá prostor pro splnění třetího životního poslání.

Zasadit strom není zase tak náročné, ale postavit dům? Výstavba vlastního domu na předměstí většího města může být finančně velice náročnou záležitostí, která šplhá do mnoha milionů korun. Proto jsou výstavby často doprovázeny mnohými kompromisy a ústupky, kvůli nimž není výsledné bydlení tak komfortní, jak si majitelé původně představovali.

Neplatí to však u životního stylu nazývaného tiny housing, tedy bydlení ve skutečně drobném domku s minimálním životním prostorem, nízkými pořizovacími náklady, ale i minimálním zásahem do prostředí, ve kterém je takový domek postaven.

ddaamm-done7

Tiny house DONE na Smržovce

Fenoménu tiny housingu začíná ve světě propadat stále větší počet osob a na některých místech vznikají dokonce celé komunity žijící v těchto příbytcích. Do České republiky tento fenomén dorazil poměrně nedávno a stále můžeme říci, že je v úplných začátcích.

Proč volit život v malém domku? Důvodů může být hned několik, ať už je to láska k přírodě, se kterou chtějí být obyvatelé takového domečku v co nejužším spojení, ale i finanční důvody, kdy vzhledem k současným cenám nemovitostí mladí lidé na větší dům zkrátka nemají. Navíc současná generace třicátníků mnohdy nemá k manuální práci takový vztah jako jejich rodiče, a proto volí co možná nejvíce nenáročnou variantu stavby domu.

DONE a je hotovo!

Nepředstavujme si však tiny house pouze jako boudu, do které foukal vlk v pohádce O třech prasátkách. Maličký domek může být skutečnou stylovkou, jak dokazuje i nejnovější tuzemský projekt jménem Tiny House DONE, který umožní svému majiteli nejen vlastní bydlení, ale i možnost postavit si svůj domek vlastníma rukama.

DONE je minimalistická montovaná dřevostavba, která vznikla v rukou architektů Danielů Baudise a Rohana ze studia DDAANN, kteří se spojili s Lukášem Otevřelem, známým pro svůj projekt plovoucího domu na Vltavě jménem PORT X.

tiny-house-done-tym

Foto: DONE

Tým stojící za vznikem DONE: Petr Porta, Dan Baudis, Dan Rohan a Lukáš Otevřel

Výsledkem spolupráce je malý domek, který si jeho majitel může velice jednoduše sám postavit podle detailního návodu. Tak trochu tedy připomíná nábytek od IKEA s tím rozdílem, že „Hotovo!“ po několika desítkách minut montování určitě nezakřičíte. Je však zajímavé, že si prozatím valná většina zájemců o domek vyžádala kompletní dodávku stavby.

„Chtěli jsme vytvořit něco minimalistického, lokálně českého a současného, i když s ambicí toto v budoucnu rozšířit dál do světa. Koncept DONE vznikl s akcentem na praktičnost užívání v dnešní uspěchané době, vlastní částečnou asistenci při stavbě a splnění si dvou dílů životní triády tedy postavit dům a zasadit strom,“ říká o projektu Lukáš Otevřel.

calm-room-budka

Přečtěte si takéKlid v duši za 100 tisíc korun. Meditační budka od startupů Room a Calm má uklidnit rozbouřenou mysl zaměstnanceKlid v duši za 100 tisíc korun. Meditační budka od startupů Room a Calm má uklidnit rozbouřenou mysl zaměstnance

Rozměry domu jsou pouhých 12 metrů čtverečních a přesto dokáže nenáročným obyvatelům nabídnout vše potřebné pro spokojený život. Najdeme v něm obývací pokoj, kuchyňku, kamna i dřez, sprchu s toaletou, technickou místnost a nechybí ani venkovní terasa. Majitelům jsou k dispozici v rámci možností bohaté úložné prostory, skládací postel, kuchyňský stůl se židlemi, a to vše v řemeslném provedení české společnosti Devoto.

ddaamm-done6

Foto: DONE

Pohled na vnější obložení stěn domu

U DONE hraje velmi výraznou roli také okolí domu. Díky malým rozměrům jej lze postavit na místech, kde byste si klasický dům mohli představit jen stěží. Jeho majitelé ho tak mohou situovat na místa s krásným výhledem a jedinečnou okolní přírodou. To ostatně potvrzuje i aktuální umístění jednoho z českých minidomků ve Smržovce, v těsné blízkosti lesa, kam si můžete udělat za domkem výlet.

Dům by tedy byl postaven a co strom? I na něj autoři mysleli a ke každému domku dodávají sazenici stromku na přání, který zároveň může odpovídat dřevěnému obložení celého domku. Majitel maličké dřevostavby tak zvládne zabít dvě tradiční mouchy jednou ranou a ještě je jeho dům hned od počátku souzní s přírodou.

„V dětství jsem měl osobní vztah k naší první chatě, kterou náš otec s dědou stavěli tak, jak se to muselo – svépomocí. Bavilo mě vidět posun. Týden co týden jsme tam jezdili a já coby kluk žasnul, co tam vzniká. A nedávno jsem si řekl, že moje schopnosti jsou sice limitované, ale něco malého bych se chtěl pokusit zkompletovat, jen k tomu dostat správný návod a partu kamarádů. Když šla skříň z IKEA, půjde i DONE,“ říká Otevřel o své inspiraci.

ddaamm-done4

Foto: DONE

Víkendová chata i dům na část života. Tím vším může být tiny house

Postav si sám

Domek je momentálně nabízen ve třech variantách. První verze nese pojmenování CORE. Jedná se o základní obyvatelnou strukturu domku bez výbavových prvků, jako je vytápění, kuchyň, sprcha či toaleta. Díky tomu si ji mohou majitelé dovybavit svépomocí nebo může sloužit jako útulna, hospodářské stavení a podobně. V České republice je k dostání za 365 tisíc korun.

Druhou variantou je provedení OFFGRID, které nevyžaduje žádné napojení na sítě, je osazeno kamny a nádrží na dováženou vodu, která může být kombinována se sbíranou dešťovou vodou. O energii v domě se stará buď menší gelová baterie, nebo systém kombinující solární panely s bateriemi, které mohou být propojeny s tepelným čerpadlem.

Díky tomuto řešení je domek plně soběstačný a může stát i tam, kde by komín a kouř mohly způsobovat problémy. Cena tohoto domku je 630 tisíc korun bez daně. Pokud si troufnete na dopravu a montáž sami, můžete si z této částky odečíst 100 tisíc korun.

Třetí a nejluxusnější verzí je GLAMP. Ta je dodávána s luxusními prvky výbavy, jako je jasanová kuchyň s deskou z umělého kamene, úložné prostory pro delší pobyt, luxusní sprchové hlavice a kohoutky, jasanové obklady, kořenová čistička, tlaková voda, a možností plnohodnotného napojení na sítě. Z jasanu jsou zde vyrobeny také výbavové prvky nábytku a nechybí ani sazenice tohoto stromu. Cena vrcholné verze je 670 tisíc korun bez daně a opět platí možnost odečtení stejné částky jako u verze OFFGRID, pokud si dopravu a stavbu zajistíte sami.

ddaamm-done2

Foto: DONE

Minimalistický interiér ve světlém obložení

Zájemci jsou momentálně po složení zálohy zařazováni do pořadníku. Zpracování panelů trvá přibližně dva měsíce a další měsíc zabere samotná doprava a montáž na místě. Do budoucna by měly vzniknout i dostatečné skladové zásoby, aby bylo možné domek doručit a sestavit okamžitě. Délka doručení a montáž závisí většinou na dané lokalitě, která může být i velice odlehlá.

Autoři nabízejí svůj domek nejen v Česku, ale také za hranicemi. V současné době je největší zájem z Dánska, kde stavení boduje především díky svému modernímu minimalistickému pojetí.

bezvedomi

Přečtěte si takéČeský seriál Bez vědomí se ukazuje v novém traileru. HBO poprvé vydá všechny díly najednouČeský seriál Bez vědomí se ukazuje v novém traileru. HBO poprvé vydá všechny díly najednou

Nejvíce poptávek je po GLAMPu, který je vhodný umístit někam, kde již jsou sítě. Dá se o něj například rozšířit rodinný dům, o speciální hostovské stavení – rodiče nebo děti nechat ve svém vlastním soukromí. Nebo jej lze využít jako dočasnou stavbu při stavbě něčeho většího. GLAMP si postavil náš první klient Jaroslav, jelikož elektřina i voda již byly na pozemku a dávalo mu větší smysl napojit se na místní sítě,“ vysvětluje Otevřel.

Nejspíše nemůžeme očekávat, že bude DONE spouštěčem masivního boomu tiny housingu v Čechách, jedná se však o velice zajímavou alternativu k životu ve městě. Dokážeme si skvěle představit střídání bydlení v Praze a v tomto malém domku ztraceného kdesi v lesích. Lze jej však využít i jako prostředek k vydělávání peněz, ve stylu Rent the Backyard.

ddaamm-done1

Foto: DONE

DONE uprostřed lesa

ddaamm-done9

Foto: DONE

Útulná ložnice domku

ddaamm-done13

Foto: DONE

Obložení interiéru domu

ddaamm-done12

Foto: DONE

Osvětlení ve světlém interiéru příjemnou atmosféru

ddaamm-done3

Foto: DONE

I okna jsou řešena originálním způsobem

ddaamm-done11

Foto: DONE

Toaleta malého domku