Coca-Cola rozjíždí výrobu PET lahví z kompletně recyklovaných plastů. Jako první na světě se jich dočká Švédsko

Filip HouskaFilip Houska

coca-cola-plastic-bottle

Foto: Koukichi Takahashi / Unsplash

Blíží se konec obyčejným plastovým lahvím od Coca-Coly?

0Zobrazit komentáře

Již dlouhé roky vévodí americká Coca-Cola byznysu se sladkými limonádami a dokazuje to především na prodejních číslech, které se pohybují okolo 1,9 miliardy nápojů za jediný den. Jen stěží si tak někdo dokáže představit, o jakém obrovském množství je řeč, na druhou stranu to jde alespoň částečně ilustrovat na nepořádku, které na Zemi zanechává.

Coca-Cola, jejíž loňský obrat dosáhl na téměř 32 miliard dolarů, se totiž již podruhé v řadě stala největším plastovým znečišťovatelem životního prostředí na světě. K těmto výsledkům dospělo začátkem listopadu hnutí Break Free From Plastic, které spolu s dobrovolníky uklízelo stovky znečištěných lokalit po celém světě.

Produkty tohoto nápojového giganta měly ve výčtu odpadu jednoznačně největší zastoupení. Téměř 50 procent všech nasbíraných lahví a obalů z plastu pocházelo z továren Coca-Coly a veřejnost tuto statistiku právem odsuzuje, byť je téměř nemožné neustále rostoucímu problému zabránit – nevisí to totiž jen na firmě, ale také na neohleduplných spotřebitelích.

coca-cola-1

Foto: Coca-Cola

Lahev z mořského plastového odpadu

Firma pod vedením Jamese Quinceyho se nicméně snaží proti této negativní bilanci bojovat, a to skrze nové iniciativy zaměřené na omezení plastů. Ty jsou však zatím ve fázi plánování a je otázka, kdy přesně se naplno rozjede třeba recyklace stejného množství obalů jako denních prodejů nebo výroba lahví z mořských plastů.

zdenek-cendra-boxed

Přečtěte si takéChtěl jsem tržby 100 milionů, dnes peníze nejsou cíl, říká internetový miliardář Zdeněk Cendra v CzechCrunch PodcastuChtěl jsem tržby 100 milionů, dnes peníze nejsou cíl, říká internetový miliardář Zdeněk Cendra v CzechCrunch Podcastu

Jedním z velkých ekologických plánů Coca-Coly je mimo jiné i nahrazení až poloviny celosvětově vyprodukovaných PET lahví za plně recyklovatelné varianty, což by se mělo projevovat okolo roku 2025. Už nyní se ovšem začínají objevovat první země, které chtějí být napřed a nespoléhat nutně na tento několikaletý horizont. Začíná se ve Švédsku.

Ušetření 3,5 tisíce tun plastů

Švédská pobočka Coca-Coly ve spolupráci s tamní stáčírnou Coca-Cola European Partners oznámila, že od začátku příštího roku bude ve svých lokálních továrnách produkovat pouze takového lahve, které jsou vytvořeny z kompletně recyklovaných plastů. Švédsko se tak stane vůbec první zemí na světě, kde se budou produkty Coca-Coly prodávat v této ekologické podobě.

James Quincey

Foto: Coca-Cola

James Quincey, předseda a CEO The Coca-Coly Company

Podle reportu agentury Bloomberg se hned ze startu jednat o produkci až čtyřiceti různých nápojů včetně značek jako Sprite, Fanta, Bonaqua nebo energetického drinku Powerade. Díky tomuto nasazení by se mělo ročně ušetřit až 3,5 tisíce tun plastů, což je velmi pozitivní úvodní číslo. Je však nutné počítat s tím, že 100% recyklaci nebudou podléhat víčka a etikety.

„Švédské zastoupení Coca-Coly chce být lídrem ve vývoji cirkulární ekonomiky, kde se všechny obaly sbírají, aby se následně mohly znovu použít. Podstupujeme velký krok k tomu, abychom se stali prvním světovým trhem, který se přesune ke 100% recyklovatelným plastům,“ dodává Sofie Eliasson Morsinková z Coca-Cola European Partners

Coca-Cola navíc nebude mít v této skandinávské zemi příliš velkou „práci“ – Švédi obecně patří k nejohleduplnějším národům, co se recyklování plastových odpadů týče. Až zhruba 80 procent všech PET lahví a dalších plastových materiálů se má totiž ve Švédsku řádně vytřídit a zrecyklovat. Tomu dopomáhá i dobrá dostupnost potřebných recyklačních technologií a výraznější přítomnost barevných kontejnerů.