Scénář k novým Star Wars unikl na eBay. Jeden z herců ho zapomněl na pokoji, kde ho nalezla uklízečka

Filip HouskaFilip Houska

star-wars-rise-of-skywalker-poster

Foto: Falcon

Plakát k filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera

0Zobrazit komentáře

Grandfinále jedné z nejslavnějších filmových sérií všech dob se přímo vesmírným tempem blíží. Už 18. prosince vtrhne na česká plátna Star Wars: Vzestup Skywalkera, devátá epizoda kultovní ságy, která slibuje velkolepé ukončení všech tří trilogií. A zatímco kinům cvaká kasa z předprodejů, režisér J. J. Abrams se rozpovídal pro televizi ABC.

Cíl nového rozhovoru, odvysílaný v rámci pořadu Good Morning America, byl naprosto zřejmý – nalákat fanoušky a prakticky celý svět na dílo, jež může pohnout základy filmového průmyslu. Není totiž nereálné, že by očekávaný snímek z univerza Star Wars mohl v tržbách překonat Avengers: Endgame, který vygeneroval téměř 2,8 miliardy dolaru.

J. J. Abrams, který mimo jiné režíroval i první díl třetí trilogie Star Wars: Síla se probouzí, tak tedy neváhal sdělit publiku i ty nejpeprnější situace, jež během celého natáčecího procesu nastaly. Hned poté, co byly přehrány filmové ukázky, prozradil, že extrémně utajovaná příběhová linka mohla být vyzrazena ještě před samotným debutem.

I přes důkladné snahy nové bezpečnostní firmy a abnormální apel na všechny herce k tomu, aby si dávali pozor na to, jak se svými scénáři nakládají, se stalo, že jeden z hrstky specificky upravených scénářů, podle Abramse „vytištěný na neokopírovatelný papír“, unikl. A to vcelku komickým způsobem – jeden z herců jej totiž zapomněl pod postelí ve svém pokoji.

„Jeden z našich herců, a neřeknu který – i když bych chtěl, ale neudělám to –, jej nechal pod postelí a byl nalezen někým, kdo to místo uklízel,“ prozradil Abrams. Opomene-li se lehkovážnost tohoto herce, to nejhorší mělo teprve přijít – člověk, který během úklidu scénář našel, jej daroval druhé osobě, která s ním vyrazila rovnou na eBay.

Záchrana neměla dlouhého trvání

Pravděpodobně jeden z nejvíce utajovaných dokumentů filmového průmyslu za poslední měsíce tak nějaký čas veřejně visel na frekventovaném aukčním portálu, kde na něj mohlo za tu dobu narazit tisíce lidí a zjistit, o co v nové epizodě jde s dlouhým předstihem. Naštěstí pro Disney byl však scénář včas zakoupen jedním z pracovníků, který poznal, že jde o pravý dokument, a vrátil jej do správných rukou.

lukas-plestko-uvodni-slovo-mcr-vecirek

Přečtěte si takéLukáš Pleskot z PLAYzone: Ve světě esporty vyprodávají stadiony. Tam ještě nejsme, ale mistrovství ČR má evropskou úroveňLukáš Pleskot z PLAYzone: Ve světě esporty vyprodávají stadiony. Tam ještě nejsme, ale mistrovství ČR má evropskou úroveň

Zdali byl zapomnětlivý herec za tuto chybu náležitě potrestán, není zřejmé, nicméně se spekuluje o tom, že pravděpodobně mohlo jít o jednoho z hlavních herců filmu, mezi které patří Daisy Ridley (Rey), Adam Driver (Kylo Ren), Isaac Oscar (Poe) nebo John Boyega (Finn). Právě ti totiž na rozdíl od vedlejších postav mají obvykle jako jedni z mála přístup ke kompletnímu scénáři.

Méně významné postavy, které například neprostupují celým dějem, k dispozici v takových případech plnohodnotný scénář nemívají, ale dostanou pouze výňatek, který se pojí k vybraným scénám. To ostatně naznačila i herečka Keri Russell, jež ve Star Wars: Vzestup Skywalkera hraje Zorii Bliss (blíže nespecifikovanou postavu v dění mezi Odbojem a Prvním řádem). Ta měla dostat pouze své noty a kompletní scénář mohla číst jen za přítomnosti „stráže“.

Zapomenut byl i iPhone 4

Zapomínat je lidské, ovšem pokud je danou osobou někdo, kdo v ruce drží vysoce tajný materiál, může sobě i svému profesnímu okolí zadělat na pořádný malér.

Typickým příkladem může být softwarový inženýr Applu Gray Powell, který nechvalně proslul tím, že v roce 2010 zapomněl prototyp tehdy dosud nezveřejněného iPhonu 4 přímo na baru, odkud se dostal do rukou magazínu Gizmodo.

Apple následně redakci poslal okolo pěti tisíc dolarů, aby iPhone, který po předchozí verzi 3GS dostal zcela nový design, ihned vrátila. To už však stihla všechno zdokumentovat a telefon dokonce nastartovat, aby se přesvědčila, že se objeví ikonické nakousnuté jablko a nejde o podvrh.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Tenisky, které vibrují do rytmu. Startup bývalé šéfky Beats by Dre ukazuje nový rozměr vnímání hudby

Filip HouskaFilip Houska

droplabs-ep-01-x1

Foto: DropLabs

Hudební vibrující tenisky EP 01

0Zobrazit komentáře

Hudbu lze konzumovat několika způsoby. Zatímco někdo se spokojí s běžným zvukem z autorádia, jiní preferují kvalitnější poslech melodických rytmů skrze uzavřená sluchátka nebo profesionální reprosoustavu. Jedné skupině pak stačí AirPody, druhá si raději jde celý zážitek naplno užít na živý koncert. Každý má k hudbě svůj konkrétní vztah a každý ji cítí trochu jinak.

Na různorodost hudební konzumace se již od roku 2012 zaměřuje kalifornský startup DropLabs, který chce posunout vnímání tónů na novou úroveň. Namísto cíleného poslechu experimentuje s technologií, díky níž by hudbu bylo možné tělesně cítit. Ucho jakožto jeden ze smyslových orgánů by tak v přijímání okolních melodií prakticky nemělo žádnou roli.

„Slyšení je smysl. Je nedobrovolné a díky lidské schopnosti vnímat zvuky je naprosto přirozené. Poslouchání je oproti tomu dobrovolné,“ zmiňuje pro americký Forbes známou fyziologickou rovnici CEO DropLabs Susan Paleyová, mimo jiné bývalá šéfka světoznámé audio značky Beats by Dre. A právě na tomto principu spolu se svým týmem začala stavět.

Susan Paleyová, CEO DropLabs

V DropLabs se rozhodli, že jednou z nejefektivnějších metod inovativní konzumace hudby budou vibrace. Ostatně na tom není nic zcela přelomového – podle vibrací vycházejících z jednotlivých tónů lze mnohdy poměrně přesně poznat, o jakou skladbu jde. Pokud je navíc založena na hutném basovém podkladu, který se odráží například od plochy pod reproduktory, jde pro znalce o snadnou činnost.

zdenek-cendra-boxed

Přečtěte si takéChtěl jsem tržby 100 milionů, dnes peníze nejsou cíl, říká internetový miliardář Zdeněk Cendra v CzechCrunch PodcastuChtěl jsem tržby 100 milionů, dnes peníze nejsou cíl, říká internetový miliardář Zdeněk Cendra v CzechCrunch Podcastu

Nejvíce to cítí nohy, respektive podrážky bot, na což se zaměřili i DropLabs. Vyvinuli proto unikátní tenisky, které dokáží přetvářet audio na vibrace, s nimiž stimulují nervová zakončení v noze a vytváří tělesný pocit, který rezonuje napříč celým tělem. Jmenují se EP 01 a jsou první vlaštovkou mířící do komunity umělců, muzikantů, tanečníků, ale i hráčů, vědců nebo doktorů.

Jen o hudbě to není

EP 01 jsou propagovány především jako netradiční tenisky pro hudební fajnšmekry a pouliční tanečníky, kteří si mohou spárovat svůj telefon se specifickým čipem uvnitř a přes Bluetooth posílat zvukový signál, jenž se ihned transformuje na vibrace. Na celý tento princip mají DropLabs několik patentů a podle všeho na trhu neexistuje řešení, které by fungovalo podobně. Navíc s výdrží okolo šesti hodin.

droplabs-ep-01-x2

Foto: DropLabs

Designově běžné tenisky s inovativní technologií

Využití této technologie je však hlubší, než se na první pohled může zdát. DropLabs své tenisky směřují i do gamingové sféry, především pak pro virtuální realitu, která má za cíl pohltit hráče se vším všudy. Novou energii by tak uživatelé mohli cítit také skrze své nohy, což by jen umocňovalo komplexní zážitek, který nabízejí promakané hry nebo atraktivní virtuální dobrodružství.

Vedle herní scény se v budoucnu mohou dát používat také pro lékařské účely, u nichž se startup ze slunného Los Angeles inspiroval. Typickým příkladem jsou neslyšící lidé, kteří si musí nacházet jiné způsoby pro užívání hudby.

droplabs-ep-01-x3

Foto: DropLabs

Vibrace z tenisek lze doplňovat o zvukovou stopu ze sluchátek

„Inspiroval nás Antoine Hunter, hluchý tanečník, který stojí za tanečním festivalem International Deaf Dance Festival. Ten nám vysvětlil, že neslyšící cítí hudbu právě prostřednictvím vibrací. Konkrétně on sám chodí k obrovským reproduktorům a snaží se zapamatovat vibrační vzorec, který se odráží od podlahy. Jakmile ho umí, natrénuje ho a předává dalším hluchým tanečníkům,“ zmiňuje Paleyová.

Na základě těchto poznatků DropLabs usoudili, že skvělé využití mohou vibrující tenisky nalézt i v případě meditací nebo léčení posttraumatická stresové poruchy, kterou mohou specifické vibrace „odstranit“.

Co se týče dostupnosti, EP 01 zatím nejsou oficiálně v prodeji, ale je možné je předobjednávat na e-shopu DropLabs. Cenově se nejedná o žádnou levnou záležitost – vychází na v přepočtu zhruba 12 600 korun (549 dolarů) včetně příslušných kabelů pro hraní her a podobně. Doručení má vycházet na letošní prosinec.

droplabs-ep-01-x4

Foto: DropLabs

Tenisky se nabíjí pomocí magnetických kabelů