Velký boj je u konce. Avengers: Endgame překonali Avatar a stal se z nich nejvýdělečnější film historie

avatart

Foto: Bontonfilm/Magicbox

Nejvýdělečnějšími filmy všech dob jsou Avatar a Avengers: Edngame

0Zobrazit komentáře

Téměř deset let. Tak dlouho čekal Avatar Jamese Camerona, který zasadil výraznou stopu do historie 3D filmů v kinech, na vyzyvatele, který by ho sesadil z první příčky na žebříčku finančně nejúspěšnějších filmů historie. Po více než 12 týdnech v kinech se to podařilo závěrečnému dílu série Avengers s podtitulem Endgame, který byl zároveň předposledním filmem takzvané Infinity ságy marvelovského universa.

Zatímco právě filmy od Marvelu, který spadá pod Disney, čeká nová kapitola, v rámci které byly během víkendu na kalifornském Comic-Conu ohlášeny tituly na následující dva roky, samotní Avengers: Endgame mohou slavit, i když to bylo trochu na sílu. Film totiž v první vlně v kinech obratově dosáhl „pouze“ na 2,188 miliardy dolarů, což ho sice za pouhý týden a půl dostalo na druhou příčku žebříčku, ale stále na Avatar s 2,788 miliardy dolarů chybělo hodně.

Následující týdny tak Avengers bojovali, ale už jak začali postupně mizet z kin, bylo jasné, že se jim historickou metu překonat nepodaří. A tak si Disney sedlo a začalo přemýšlet nad tím, jak by čísla vyhnalo ještě výše. Přišlo s druhou vlnou vstupu do kin, kde snímek dostal dodatečné záběry po skončení filmu, tedy mezi závěrečnými titulky. Mezi nimi byla i další vzpomínka na zesnulou komiksovou legendu Stana Leeho.

avengers-endgame3

Foto: Falcon

Záběry z filmu Avengers: Endgame

Jen díky tomu se Avengers: Endgame podařilo během uplynulého víkendu šlápnout znovu na pedál a Avatar konečně dotáhnout. Nyní se tak superhrdinský snímek drží na první příčce s 2,790 miliardy dolarů a může si na konto připsat několik dalších rekordů. Už při startu se Endgame stalo na mnoha trzích rekordní. Ani Avatar se nicméně po svém uvedení v roce 2009 nevyhýbal obnovení v kinech.

Rok po premiéře šlo životní dílo režiséra Jamese Camerona do kin znovu, konkrétně do 3D kin a IMAXu s 9 minutami nových záběrů. Díky tomu tehdy Avatar utržil ve světě dalších 33,2 milionu dolarů. Bylo to nicméně s větší prodlevou, takže i fanoušci mohli na děj filmu trochu zapomenout a vychutnat si ho znovu, kdežto Endgame přišlo do kin ve verzi s pouze kratičkými záběry navíc v titulcích a jen několik týdnů po oficiální premiéře.

neumann

Přečtěte si takéŠéf miliardového WeWorku si vyplatil z firmy 700 milionů dolarů. Investuje je do nemovitostí i startupůŠéf miliardového WeWorku si vyplatil z firmy 700 milionů dolarů. Investuje je do nemovitostí i startupů

Boj mezi oběma filmy to byl ale spíše mediální, jelikož Disney po mnohamiliardové akvizici společnosti 21st Century Fox získalo nejen množství televizních stanic či filmová studia, ale také práva na spoustu filmů a seriálů, včetně původního Avataru. Reálně se tak bude další úspěch marvelovského universa i nových dílů Avataru, které jsou v přípravě, počítat pod jednou obrovskou společností.

Mezi těmito dvěma snímky nicméně válčil i další film, který spadá po akvizici Lucasfilmu pod Disney, a to Star Wars: Síla se probouzí. Právě Hvězdné války se držely dlouho v první trojce globálně nejvýdělečnějších filmů a dodnes jsou na první pozici na poli domácích, tedy amerických příjmů. Aktuálně jsou Star Wars: Síla se probouzí až čtvrté, třetí je totiž opět Cameronův Titanic.

I přes překlenutí jedné dekády zůstává dopad Avatara od Jamese Camerona obrovským úspěchem, kterého se nyní dotkl i druhý film. Společně tak dokazují, jaká síla se může ve filmech skrývat, a také na to, že spojují lidi v jeden obrovský zážitek. Talentovaní tvůrci obou světů toho ale mají v přípravě mnohem více, a tak se hromadně těšíme na to, co nám v budoucnu ještě dokáže svět marvelovského universa a Pandory nabídnout,“ komentoval úspěch kreativní ředitel The Walt Disney Studios Alan Horn.