Dokážu si představit snazší způsoby, jak vydělat hodně peněz, říká v CzechCrunch Podcastu investor Ondřej Bartoš

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ondrejbartos

Foto: Credo

Ondřej Bartoš, Partner v Credo Ventures

0Zobrazit komentáře

Investování do startupů je v módě. Už dávno do nich nevstupují jen „profesionální“ investoři, kteří se tomu věnují na plný úvazek, ale prostředky do nadějných projektů vkládají i lidé, kteří v byznysu vydělali peníze a nyní vymýšlejí, jak s nimi naloží dál. Obvykle se jim říká tzv. andělští investoři a jedním z nich byl kdysi i Ondřej Bartoš, který je dnes jedním z nejznámějších investorů u nás a zároveň hostem našeho dalšího CzechCrunch Podcastu.

„Čím déle je člověk na nějakém trhu, tím více ho lidé znají,“ usmívá se čtyřiačtyřicetiletý Ondřej Bartoš, který v Česku patří k průkopníkům tzv. venture kapitálového investování. To do České republiky spolu s kolegy přinesl z anglosaského světa, kde má financování inovativních projektů zpravidla v raných fázích jejich rozvoje velkou tradici. Postupně se podobné investování přeneslo do celého světa a Credo Ventures, za kterým Bartoš stojí, je jedním z nejviditelnějších hráčů ve středoevropském regionu.

Na to, abyste se stali investorem, neexistuje žádná škola. Některé k podporování jiných firem přivede vlastnoručně vydělaný kapitál, ale Bartoše to k investicím vedlo už od vysokoškolských studií. „S kamarády jsme založili firmu a pak ještě několik dalších, ale žádná z nich nebyla hvězda. Já jsem si při tom uvědomil, že nejsem příliš dobrý v řízení týmů a lidí, a tak jsem se více posouval ke konzultační činnosti a radil těm, kteří byli úplně na začátku, protože jsem si tím už několikrát prošel,“ vzpomíná Bartoš.

Právě tak začala jeho kariéra tzv. angel investora, z čehož se nakonec vyvinulo zaměstnání na plný úvazek. Dnes už se svými třemi dalšími partnery v Credu otevřel třetí investiční fond, v rámci kterého investuje do nadějných startupů nejen v České republice, ale také v dalších zemích střední a východní Evropy. Když pak slyšíte o velkých investicích a ještě větších exitech, což je situace, kdy se firma prodá a investoři zhodnocují své podíly, zdá se, že být investor je „milionová“ práce. Bartoš ovšem očekávání mírní.

Přestože je celý svět investic bezesporu hlavně o penězích, známá postava tuzemského venture kapitálového světa to tak nikdy nevnímala. „Já jsem začal investovat, protože mě fascinovali podnikatelé. Měl jsem pocit, že jsou chytřejší než já, mají lepší nápady, tah na bránu a lákalo mě být u toho. To byl můj původní impuls a tato vášeň mi zůstává doteď,“ říká v druhém dílu CzechCrunch Podcastu Bartoš, podle kterého nemá být investování, a zejména to andělské, primárně o tom, kolik se vydělá peněz.

Bartoš Ondřej foto Tomeš_16 (1)

Foto: Credo

Ondřej Bartoš, Partner v Credo Ventures

„Dokážu si představit relativně snazší a přímočařejší způsoby, jak vydělat hodně peněz. Na investování mě baví práce s chytrými a zapálenými zakladateli a potenciál stvořit z ničeho něco fenomenálního,“ hlásí Bartoš, mezi jehož nejzajímavější investice v Credu patří například český startup Productboard, který by se mohl stát novým českým jednorožcem, tedy firmou s hodnotou přesahující miliardu dolarů. Takový startup už navíc Bartoš jednou trefil, když jako jeden z prvních vsadil v Rumunsku na raketově rostoucí UiPath.

V podcastu Bartoš rozkrývá, jak vlastně taková investice do mladého startupu funguje, kdo mu na ni dává peníze a jaká jsou rizika. První fond, který Credo otevřelo v roce 2009, pomalu dobíhá a na řadu by měly přijít exity a zhodnocení původních investic. Bartoš proto dále popisuje, jak takové vystupování z dlouhého investičního cyklu vypadá, kolik peněz dostane samotný investor a kolik ti, kteří mu na to dali peníze, a také odpovídá na otázku, jestli už dnes není na trhu peněz pro mladé firmy až příliš mnoho.

CzechCrunch Podcast s Ondřejem Bartošem můžete poslouchat přímo v tomto článku, na SoundCloudu a také na všech hlavních platformách včetně Spotify a Apple Podcasts. Pod názvem „CzechCrunch Podcast“ ho tedy najdete i ve všech svých podcastových aplikacích na iOS nebo Androidu.

Přejeme vám příjemný poslech.

První díl CzechCrunch Podcastu se Zdeňkem Cendrou:

zdenek-cendra-boxed

Přečtěte si takéChtěl jsem tržby 100 milionů, dnes peníze nejsou cíl, říká internetový miliardář Zdeněk Cendra v CzechCrunch PodcastuChtěl jsem tržby 100 milionů, dnes peníze nejsou cíl, říká internetový miliardář Zdeněk Cendra v CzechCrunch Podcastu

Diskuze (0)

Novinka

Anonym