Český Daytrip propojuje turisty s místními řidiči již v 65 zemích. Teď nabral 25 milionů korun a chce předběhnout Uber

Peter BrejčákPeter Brejčák

daytrip

Foto: Daytrip

Zakladatelé Daytripu Jan Prokop, Jiří Sváček, Markéta Bláhová a Tomáš Turek

0Zobrazit komentáře

Mnoha turistům dnes už nestačí pouhá návštěva nových míst. Přejí si odvážet autentické zážitky a poznávat lokální kulturu, pokud možno při zachování maximálního pohodlí a jednoduchosti při plánování.

„Člověka na cestách jako první napadne autobus, vlak, případně půjčení auta. Jenže u hromadné dopravy nejste tak flexibilní a u autopůjčovny buď musíte vůz vrátit do stejného města, nebo si výrazně připlatíte,“ říká Tomáš Turek.

Společně s Jiřím Sváčkem, Markétou Bláhovou a Janem Prokopem proto v roce 2015 založili platformu Daytrip, která propojuje turisty s místními, anglicky mluvícími řidiči. Cestovatelům tak nabízí takzvané zážitkové transfery.

„S Daytripem máte osobního řidiče, který vás vyzvedne, kde chcete, a doveze až do hotelu v jiném městě. Jestli se po cestě zastavíte někde na hradě, obědě nebo v malém městečku, už je na vás,“ doplňuje šéf startupu Turek s tím, že cestující tak jednak nemusí řešit vyhledávání spojů a nošení zavazadel a navíc mají navíc jistou tzv. door-to-door přepravu.

Překonáme Uber

Nápad na založení Daytripu vznikl během předchozího podnikání Turka a Sváčka. S přepravou turistů měli zkušenosti v rámci shuttle servisu mezi Rakouskem a Českým Krumlovem, přičemž idea na založení nového startupu přišla na základě poptávky některých zákazníků po více personalizovaném servisu a širším pokrytí destinací.

daytrip_2-min

Foto: Daytrip

Platforma Daytrip

V současnosti má Daytrip šedesát zaměstnanců, na tři tisíce smluvních řidičů ve více než šedesáti zemích na čtyřech kontinentech. Díky tomu se jeho loňské tržby vyšplhaly na úroveň 400 milionů korun, zatímco v roce 2017 dosahovaly jen 75 milionů.

„Aktuálně obsluhujeme 65 světových zemí. Třeba šéf Uberu nedávno řekl, že mají obsazení v nějakých sedmdesáti. My je hodláme během pár měsíců překonat,“ nastiňuje plány Turek.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V agresivní celosvětové expanzi, ale také s dalším růstem obratu a rozvojem produktu Daytripu pomůže i nová investice. Ve stejném poměru do startupu investovaly fondy Nation 1 a J&T Ventures celkově 25 milionů korun. Oba fondy již firmu znají – v roce 2017 do ní vložily 16 milionů korun (Nation 1 je částečně personálně propojen se Select Ventures, kteří se tehdejšího kola účastnili).

Plán na 5 milionů eur

„Tomáš a jeho tým na firmě tvrdě pracují, dokázali s ní uspět a nenechali se odradit. Vybudovali platformu, která nemá konkurenci, a současně šlapou na paty i jiným firmám, jež jsou úspěšné v celosvětovém měřítku,“ říká Marek Moravec, managing partner Nation 1.

Adam Kočík, managing director J&T Ventures, zároveň prozradil, že Daytripu má v expanzi pomoct celkově pět milionů eur (125 milionů korun), které chce startup letos celkově vybrat v rámci investičního kola Series A.  Zmíněných 25 milionů korun, které do startupu vložily J&T Ventures a Nation 1, jsou tak jen první částí investičního kola.

adam-kocik_jt-ventures-min

Foto: J&T Ventures

Adam Kočík, managing director J&T Ventures

„Těší nás dynamický růst ve všech byznysových ukazatelích společnosti. Již v roce 2017 jsme se podíleli na seed investici 600 tisíc eur a dnešní úspěchy startupu jsou přesvědčivým důkazem, že jej vede velmi kompetentní tým,“ říká Kočí, který je přesvědčen, že má firma všechny předpoklady pro další dramatický růst po celém světě a postupem času se stát synonymem pro meziměstskou přepravu zaměřenou na turisty a cestovatele.

Český Smartsupp rychle roste. Loni zdvojnásobil tržby na 67 milionů korun a další desítky milionů pošle do expanze

Peter BrejčákPeter Brejčák

smartsuppInsider

Foto: Smartsupp

Zakladatelé Smartsuppu Dušan Kmeť a Vladimír Šandera a Ondřej Machek a Petr Janošík ze Smartlooku

0Zobrazit komentáře

Živý chat u nás používá téměř pětina všech e-shopů, z nichž až 70procentní podíl trhu v Česku drží startup Smartsupp. Ten stojí za vývojem stejnojmenné služby poskytující právě live chaty a zároveň za produktem Smartlook, který analyzuje chování uživatelů webů a aplikací.

Souhrnně celá firma za loňský rok dosáhla na tržby ve výši 67 milionů korun, což je oproti roku předtím téměř dvojnásobek. Podobně rychle plánuje růst i letos – v rámci ARR, tedy v ročních opakujících se příjmech, chce dosáhnout na 120 milionů korun.

Cílem služby Smartsupp je posunout komunikaci firem se zákazníky na novou úroveň a podle dat startupu je o takový produkt zájem. Za loňský rok dosáhla tato odnož firmy tržeb na úrovni 31 milionů korun a díky tomu si v regionu zemí Vyšehradské čtyřky drží pozici nejpopulárnějšího řešení a patří mezi pět nejpoužívanějších v zemích západní Evropy. Letos se v rámci ARR (ročních opakujících se příjmů) plánuje dostat na 46 milionů korun.

smartsupp-new

Nová chystaná podoba Smartsuppu

Pozici na trhu si Smartsupp jako služba posílila také rozšiřováním integrací s e-shop platformami. Loni navázala partnerství s velkými hráči, jako jsou francouzský Prestashop, němečtí ePages či Shopware nebo maďarský Shoprenter. Aktuálně čtyřiadvacetičlenný tým pracuje na vylepšení integrace s českou platformou Shoptet.

Kromě toho loni Smartsupp zaměřil síly na rozvoj produktu. Původní plán integrace Facebook Messengeru rozšířil a začal od začátku přepracovávat celý produkt. Díky tomu se letos promění z live chatu na komplexní platformu, která nabídne e-maily, live chat i Messenger v jednom. Chybět by neměl ani chatbot či redesignované chat okno. Kvůli tomu také plánuje o třetinu rozšířit svůj tým.

„Náš cíl je stát se jednou z nejlepších customer messaging platforem v Evropě pro e-shopy a malé firmy. Pro dosažení tohoto cíle plánujeme letos investovat do Smartsuppu dvacet milionů korun z vlastních zdrojů. Osmdesát procent investic půjde do produktu,“ říká Vladimír Šandera, spoluzakladatel Smartsuppu.

Globální škálování

Dařilo se však i druhé službě, kterou Smartsupp vyvíjí. Smartlook analyzuje chování uživatelů na webu a v aplikacích na iOS a Androidu a loni dosáhl na 36 milionů korun v tržbách s plánem růstu do úrovně 74 milionů v letošním roce. „V únoru minulého roku jsme dosáhli po třech letech od spuštění Smartlooku na break-even point. Ověřili jsme si tak product-market fit a začali s ještě masivnější investicí do produktu a expanze,“ uvádí Petr Janošík, CEO a spoluzakladatel Smartlooku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Během loňského roku se službě podařilo získat přes dva tisíce platících zákazníků, na tuzemském trhu se mezi nimi nachází firmy jako Alza, Seznam, Dáme Jídlo, Komerční banka či Home Credit. V zahraničí pak Miele či Hyundai.

ticketportal-mvp

Přečtěte si takéEstonci ovládli český ticketingový trh. Od Mafry kupují TicketportalEstonci ovládli český ticketingový trh. Po GoOutu a Ticketstreamu kupují od Mafry také Ticketportal

Letos chce Smartlook pokračovat ve svém zaměření na větší klienty hledající pokročilé řešení pro analytiku svých uživatelů. Plánuje budovat produktový tým, nabrat další programátory a škálovat obchodní oddělení i zákaznickou podporu v různých časových zónách.

„Stále se nám daří získávat trh hlavně ve Spojených státech, kde tržby činí přes dvaadvacet procent z celkových tržeb,“ říká Janošík. „Chceme být více vidět. Část našich zákazníků ani neví, jak moc jim Smartlook dokáže odladit konverzní funnely a pochopit chování uživatelů. Proto chceme vybudovat interní vzdělávací tým a sdílet příběhy firem, kterým pomáháme. To vše na globální úrovni,“ dodal.