Zároveň vysvětlila, že hledání paralel mezi Hrou o trůny a Zaklínačem se dopouštějí především profesionální kritici a ti, pro které byl seriál zcela prvním kontaktem s postavou Geralta z Rivie. Fanoušci ságy, kteří četli knihy nebo hráli hry, věděli přesně co očekávat a podobných srovnávání se již předem vyvarovali.
Když se začne od konce
Námětu znalí fanoušci měli při sledování seriálu i tu výhodu, že se v ději orientovali přeci jen o něco lépe než ti, pro které byla jména postav jako Ciri, Yennefer či Marigold úplnou novinkou. Minimálně orientace v chronologickém uspořádání jednotlivých epizod první série byla skutečnou výzvou. To dokazuje i oficiální časová osa vydaná Netflixem, na které jsou kapitoly seřazeny ve správném chronologickém pořadí.
Foto: Netflix
Časová osa jednotlivých epizod první série seriálu Zaklínač
Tohoto problému se dotkla v rozhovoru pro Business Insider i Hissrichová, která prozradila, že původně chtěla děj vyprávět zcela jinak. Zatímco finální podoba první série více méně kopíruje děj z prvního dílu a trochu i druhého dílu knih o Zaklínači, původní vize byla začít kdesi ke konci ságy a k událostem se vracet retrospektivně.
„Začali bychom s Ciri, v knize ‚Paní jezera‘ (sedmý román ságy Zaklínač – pozn. red.), která by coby vypravěč vyprávěla příběh Geralta, Yennefer a sama sebe a jak se rodina dala dohromady,“ vysvětluje Hissrichová. Nicméně dodává, že na finální pojetí je velice hrdá.
Tím se dostáváme k dalšímu tématu, kterým je vývoj děje seriálu. Není tajemstvím, že druhá série je již v procesu tvorby, na obrazovky by ale měla přijít až v roce 2021. Čekání sice bude dlouhé, ale vyplatí se. Dle Hissrichové přinese druhá série mnohem více dynamiky. Seznámíme se s řadou „nových“ postav, díky časovému srovnání bude vyprávění lineární a bude se mnohem více soustředit na jednotlivé postavy.
Scénáristka Lauren S. Hissrichová
„Dozvíte se mnohem více o Geraltovi. Zjistíte, odkud přišel a proč se stal osobou, kterou je v první sérii. Ciri se už nebude ohlížet zpět, ani na svou rodinu v Cintře. Bude se snažit vybudovat novou rodinu. A Yennefer se bude muset vyrovnat s bitvou u Soddenu. Na konci na sebe vzala velké riziko, které pro ni nedopadne nejlépe,“ nastínila budoucí vývoj seriálu Hissrichová.
Náročná produkce
Vraťme se však ještě k přípravám první řady, které byly podle scénáristky skutečně velké a náročné. Hissrichová nechtěla prozradit přesnou finanční částku, kterou si první série vyžádala. Uvedla však, že již od začátku bylo jasné, že bude celá série velká, ne však z pohledu diváckých úspěchů, což nikdy nelze na sto procent předpovědět, ale z hlediska nákladů na produkci.
A nutno přiznat, že na seriálu jsou peníze znát. Kvalitní CGI efekty, dobré herecké výkony, povedené kostýmy a poutavé prostředí celé řady externích lokací tvoří nákladný základ celého úspěchu.
Foto: Netflix
Freya Allan jako Ciri
Lze očekávat, že Netflix nebude váhat napumpovat značné finanční prostředky i do druhé série, jejíž příprava by podle Hissrichové měla být o něco jednodušší. První série se připravovala 178 dní, během kterých se pracovalo i 16 hodin v kuse, šest dní v týdnu. To je na přípravu osmi epizod skutečně hodně času. Přípravy druhé série by ale měly být o něco jednodušší.
„Myslím, že to bude rychlejší, protože nyní víme více o plánování a dosažitelnosti a dalších věcech, které jsou napodruhé jednodušší. Například mnohem lépe rozumíme Geraltovým kostýmům. Pro první sérii jsme museli udělat mnoho úprav a vylepšit řadu detailů. To už znovu dělat nemusíme. Prostě to funguje mnohem lépe,“ pochvaluje si scénáristka.
Hoď minci svému zaklínači
Závěrem se poohlédněme ještě za jedním detailem seriálu, kterým je zaklínačův ústřední song. Skladba Toss a Coin to Your Witcher byla napsána přímo pro seriál, stejně jako další skladby, které vyluzuje ze své loutny potulný bard Marigold. Skladba je to poměrně chytlavá, zároveň však byla napsána tak, aby odpovídala tvorbě Geraltova upovídaného přítele, což potvrzuje i Hissrichová.
Foto: Netflix
Herečka Anya Chalotra coby Yennefer z Vengerbergu
„Je to chytlavá píseň, ale pokud ji posloucháte s odstupem a vnímáte pouze text, je to hrozné,“ čímž Hissrichová upozorňuje na samotnou podstatu písně.
„Je to něco, co v našem světě vidíme neustále v médiích. Kdokoli, kdo vypráví příběh, má moc. Bard má moc povědět příběh, který se skutečně stal, nebo vyprávět příběh, díky kterému Zaklínač vypadá jako hrdina, a změnit tím jeho image po zbytek celé série,“ dodává.
Je tedy celé vyprávění o Zaklínači pouhým výplodem bardovy fantazie? Kdo ví.
https://www.youtube.com/watch?v=hqbS7O9qIXE&feature=emb_title