Kdo je skutečným zakladatelem Tesly? Pro prvního investora Elona Muska je to i po 16 letech stále velké téma

musk-eberhart

Jeden ze spoluzakladatelů Tesly Martin Eberhart a její současný šéf Elon Musk

0Zobrazit komentáře

Stejně jako bude již navždy společnost Apple spojena se jménem Steva Jobse a Amazon se jménem Jeffa Bezose, tak i v souvislosti s Teslou vždy nevyhnutelně zazní jméno Elona Muska. Ovšem zatímco pánové z Applu a Amazonu stáli na úplných počátcích svých společností, v době, kdy vznikla Tesla, bychom Elona Muska hledali mezi jmény zakladatelů jen marně.

I přesto je dnes Elon Musk veden jako jeden ze spoluzakladatelů, avšak za cenu celoživotní zášti.

Dlouholetá žabomyší válka mezi Muskem a zakladateli Tesly trvá od roku 2008, celá věc se dostala i před soud a člověk by si mohl pomyslet, že po více než deseti letech je vše uzavřeno. Jenže jak to tak vypadá, minimálně pro Elona Muska se jedná o nezahojenou ránu, do které má potřebu neustále vsypávat sůl.

Jeden ze spoluzakladatelů Tesly Martin Eberhart

Kdo původně stál, nebo nestál u zrodu opravdové Tesly, by dnes nejspíše bylo všem poměrně ukradené. Jenže Elon Musk se stále nedokázal přenést přes události, které se před třinácti lety odehrály, a má neustále potřebu útočit na první zakladatele Tesly Martina Eberharda a Marca Tarpenninga, především pak na prvního jmenovaného.

Naposledy tak učinil během podcastu Third Row Tesla, který se věnoval Muskovu příběhu, což znamená, že v něm musela přijít řeč i na jeho začátky u Tesly. Musk do kalifornské automobilky přišel v roce 2004, tedy rok po jejím založení, coby investor v prvním kole financování s vkladem 30 milionů dolarů.

Byl to právě on, kdo pomohl nalákat další významné investory v čele s Larrym Pagem a Sergejem Brinem. V té době působil Martin Eberhard jako generální ředitel společnosti, Marc Tarpenning zastával pozici finančního ředitele.

Musk v podcastu na Eberhardovu adresu prohlásil, že se v životě nesetkal s horším spolupracovníkem: „V podstatě je nejhorší osobou, s jakou jsem kdy spolupracoval,“ řekl Musk.

Nebylo to poprvé, kdy použil takto ostrá slova. Minulý rok se neudržel a na jeden z rýpavých komentářů pod svým příspěvkem na Twitteru, který tvrdil, že je Martin Eberhard zodpovědný za veškeré úspěchy Tesly, napsal: „Dobrý příklad. Tesla je naživu navzdory Eberhardovi, ale on neustále žadoní o zásluhy a hlupáci mu je připisují.“

Tento ostrý tweet se však na Muskově profilu příliš dlouho neohřál, protože byl rychle smazán.

Dohoda o neútočení

Možná si říkáte, že jde jen o slovní hašteření, ovšem abychom pochopili celou závažnost těchto projevů, musíme se vrátit do roku 2007. V tomto roce už Eberhard v Tesle nepůsobil coby její generální ředitel a setrvával pouze na pozici člena dozorčí rady. Jeho pozici dočasně převzal Ze’ev Drori, ale Eberhard se v Tesle nedočkal ani uvedení Roadsteru, prvního vozu automobilky, na trh. V roce 2008 on i Tarpenning Teslu nadobro opustili a generálním ředitelem se krátce poté stal Elon Musk.

vdtr_cc

Přečtěte si takéCzechCrunch Offlajn jinak. Investor Václav Dejčmar a psychiatr Tomáš Rektor o psychopatech v byznysu i v životěCzechCrunch Offlajn jinak. Investor Václav Dejčmar a psychiatr Tomáš Rektor o psychopatech v byznysu i v životě

Jak již bylo řečeno, toto odstoupení mělo soudní dohru, jelikož Eberhard i Tarpenning trvali na tom, že byli z Tesly vytlačeni. Eberhard navíc obvinil Muska a celou společnost z urážky na cti a pomluv, když začalo být zpoždění příchodu Roadsteru svalováno právě na jeho hlavu. Zde je však nutno dodat, že se obvinění Tesly opírala o audit provedený v roce 2007, který jí dával zapravdu.

Šéf Tesly Elon Musk

Výsledkem soudního procesu probíhajícího v roce 2009 byla vzájemná dohoda obou stran, ve které se strany zavázaly k vzájemnému neútočení. Jak je ovšem vidno, Elon Musk si znění této dohody nevzal příliš k srdci.

To připomněl i sám Eberhard ve své reakci na výše zmíněný tweet z minulého roku, kdy pro Bussines Insider řekl: „Přestože porušil dohodu, já nebudu činit totéž.“

Zajímavostí je, že součástí této dohody bylo také doplnění Elona Muska mezi zakladatele značky, čímž se sice Muskovi podařilo na oko přepsat dějiny, ale ani to nepomohlo uhasit zášť, kterou k Eberhardovi chová.

Jeden ze spoluzakladatelů Tesly Marc Tarpenning

Diskuze (0)

Novinka

Anonym