Nejteplejší leden za posledních 141 let naznačuje, že v budoucnu bude pořádně horko planetě i celé naší ekonomice
K české zimě, a především k českým Vánocům, neodmyslitelně patří díla Josefa Lady. Určitě znáte ony obrázky plné zachumelených krajinek, dětí šťastně si stavějících sněhuláky a sáňkujících ze zasněžených svahů. Můžeme se jen dohadovat, jak by Ladovy obrázky vypadaly, kdyby je tvořil dnes. Dost možná by byly plné zelenožlutých travnatých ploch, dětí umazaných od bláta, které se na sebe marně snaží navrstvit alespoň pár kamenů z vyschlého koryta potoka.
Tradiční bílá česká zima bere pomalu za své a lepší to zřejmě nebude. Průměrné teploty naší planety postupně stoupají a s nimi i nervozita klimatologů, protože méně romantické náměty pro malíře jsou tím posledním problémem, který tento jev přináší.
Globální oteplování je velké téma, o kterém se minimálně posledních 10 let hodně mluví, a jeho reálný dopad začínáme pociťovat i my v České republice. Stačí se podívat ven z okna. Pokud nežijete ve vyšších polohách, sníh venku uvidíte jen těžko. Spíše vás budou obklopovat pučící pupence v doprovodu symfonie ptačích hlásků.
I přesto se najdou tací, kteří jaro v únoru přisuzují jen dočasnému klimatickému výkyvu s tím, že se zase brzy vše vrátí do starých kolejí. Kdo si to však nemyslí, je NOAA (Národní úřad pro oceán a atmosféru spadající pod Ministerstvo obchodu Spojených států), který již 141 let provádí po celém světě pravidelné měření teplot. Tento úřad nyní prohlásil uplynulý leden za vůbec nejteplejší leden ze všech měřených lednových měsíců.
Teploty v tomto měsíci se vyšplhaly o 1,14 stupně Celsia nad průměr 20. století. Nadprůměr hlásila Evropa, Asie, Jižní Amerika i Spojené Státy. Anomálie, říkáte si? Nikoliv. Leden 2020 překonal rekord z ledna z roku 2016 a od roku 2002 byl tento rekord přepisován již desetkrát.
Of the 1,681 months of the climate record, only March 2016, February 2016 and December 2015 each had a greater temperature departure from avg than #January 2020: @NOAANCEIclimate https://t.co/Y88Yf1yBud #StateOfClimate pic.twitter.com/B0Qry73kET
— NOAA (@NOAA) February 13, 2020
Neomezujme se však jen na minulý měsíc, protože alarmující jsou i výsledky za celý rok 2019. Ten byl prohlášen druhým nejteplejším rokem v historii od dob měření. Ono prvenství si i nadále drží rok 2016, otázkou však zůstává, na jak dlouho. Rok 2020 má totiž díky teplému lednu velmi slibně nakročeno k tomu, aby jeho pozici ohrozil. Což potvrzuje i zpráva NOAA, která roku 2020 předpovídá jedny z pěti nejvyšších teplot od počátků měření.
Problém jménem voda
Postupně se zvyšující teplota má na modrou planetu celou řadu negativních dopadů, které budou do budoucna stále silněji pociťovat i zástupci rodu Homo. Tak například obyvatelům měst, jako je New York, Šanghaj, Bangkok či Singapur, hrozí v blízké budoucnosti reálné nebezpečí trvalého zaplavení velké části jejich měst.