Přesedněte z MHD na kolo, v nouzovém stavu je to bezpečnější. Rekola jsou díky Rohlíku a Průšovi na 14 dní zdarma

rekola-bikesharing-praha

Foto: Rekola

Český bikesharing Rekola

0Zobrazit komentáře

Nejen sdílená auta, ale i kola mají zejména ve větších městech své místo. V aktuální situaci, kdy je vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu a šířící se epidemii koronaviru přeprava za pomocí MHD značně riziková, patří kola nebo chůze k těm nejbezpečnějším alternativám. Toho se ve spolupráci s online supermarketem Rohlik.cz a výrobcem 3D tiskáren Prusa Research rozhodla využít česká služba Rekola a nabídnout tak bezplatnou přepravu pro své uživatele.

Akce by měla trvat celých 14 dní, v rámci nichž mohou uživatelé využívat Rekola na 30 minut zdarma, a to ve všech podporovaných městech. Dotování jízd se rozhodly obě zmíněné služby podpořit plně tam, kde zatím Rekola nespolupracují s jinými partnery. Například v Mladé Boleslavi hradí prvních 15 minut Nadační fond Škoda Auto a ve Frýdku-Místku město. Tam podporují Rohlík a Průša dalších 15 minut.

„Kola nyní představují jednu z nejbezpečnějších možností přepravy, a když vidíme, jak rychle narůstají počty nakažených, rozhodli jsme se podpořit Rekola. Teď už to není sranda. Každý případ, kterému se podaří zabránit, má ohromnou cenu, protože za 14 dní by z něj mohly být stovky dalších,“ říká Josef Průša stojící za firmou Prusa Research. Ta v předchozích dnech přešla do omezeného režimu ve svém holešovickém sídle, ale s výrobou pokračuje dál.

vit-jezek-rekola

Foto: Rekola

Vítek Ježek, zakladatel a ředitel bikesharingu Rekola

„V Rohlíku se snažíme dělat maximum pro to, aby mohli lidé zůstat co nejvíce doma, ale pokud se potřebují přesunout, tak kolo představuje jeden z nejbezpečnějších způsobů dopravy. Podpořit tuto iniciativu pro nás byla samozřejmost,“ komentuje šéf Rohlíku Tomáš Čupr.

Rekola hlásila koncem loňského roku více než čtvrt milionu uživatelů, kteří během loňska najeli celkem 1,4 milionu kilometrů. Právě na letošní jaro pak služba plánovala rozšíření kolového parku v Praze o tisíc dalších kol (nakonec jich bude několik set), rozšiřování plánuje i v jiných městech. Tisíce lidí, kteří tak aktuálně musí využívat hromadnou dopravu, by se díky aplikaci měli ke kolům ve městech bez problému dostat.

Celkově má služba aktuálně v hlavní metropoli vyšší stovky kol, celkově pak po celém Česku téměř dva tisíce bicyklů. „Rekola a MHD odjakživa vnímám jako nejlepší přátele a spojence, a přátelé jsou mimo jiné také od toho, že si umějí v krizi pomoci,“ říká zakladatel Rekol Vít Ježek a věří, že i díky svozu kol do nejfrekventovanějších oblastí měst dokáže služba přilákat další lidi.

Mimo to navíc Rekola pravidelně dezinfikují nejvíce používané části kola, tedy veškeré dotykové plochy včetně řídítek. I tak ale služba doporučuje pokračovat v pravidelné hygieně, po jakémkoliv použití si umývat ruce, vyhnout se kontaktu s obličejem a v ideálním případě klidně používat rukavice.