Vlastní zkušenost s rakovinou ji přivedla k veřejné osvětě. Loono Kateřiny Vackové dnes vzdělává celé Česko a míří za hranice

Nela VítováNela Vítová

katerina-vackova-boxed-minStory

Foto: Oldřich Hrb/Loono

Kateřina Vacková, zakladatelka Loono

0Zobrazit komentáře

Společností obecně v různé míře rezonují rozmanitá témata. Zatímco ekologie nebo globální oteplování patří k těm často diskutovaným, ke kterým se lidé nebojí veřejně vyjádřit, zdraví a nemoci se často bohužel řadí k těm, kterým se spousta z nás vyhýbá obloukem.

Tématem, jež je obecně velkým tabu, je bezpochyby jak rakovina, tak i další onemocnění, která si rozhodně zaslouží větší pozornost už jen z toho důvodu, že jejich prevence by mohla zachránit mnohem více lidských životů.

Stereotyp, kterým je mlčení o této problematice, se už pátým rokem snaží v Česku bořit nezisková organizace Loono, za níž stojí osmadvacetiletá Kateřina Vacková. Jak už tomu často bývá, i ta firmu založila na základě, v tomto případě nešťastné, vlastní zkušenosti s rakovinou, která jí zásadně ovlivnila život.

Ve 22 letech jí lékaři diagnostikovali zhoubný nádor vaječníku, ten se však podařilo díky Kateřiny velké obezřetnosti zachytit v časném stádiu. V tom jí bezpochyby pomohl i fakt, že v té době studovala čtvrtý ročník medicíny a věděla tedy, jak se rakovina může v těle projevovat, a ihned navštívila lékaře.

katerina_vackova_loono2

Foto: Oldřich Hřib/Loono

Kateřina Vacková, zakladatelka Loono

Ačkoliv Kateřina Vacková tenkrát naslouchala varovným signálům svého těla, brzy nato díky průzkumu napříč okruhem svých přátel (především žen) zjistila, že většina z nich by varovné signály nepovažovala za alarmující.

Právě to ji motivovalo k založení organizace Loono, která si klade za cíl vzdělávat veřejnost tak, aby si lidé uvědomili, že správný čas myslet na své zdraví je právě teď, a dokázali předejít různým nemocem úplně či alespoň zamezit jejich rozšíření do dalších stádií.

Před pěti lety Loono odstartovalo celkem nestandardní kampaní s názvem Sahám si na ně každý měsíc a podtitulem #prsakoule. Ta se soustředila právě na vzdělávání v oblasti prevence rakoviny prsu, varlat a dalších orgánů. Od té doby se však nezisková organizace značně rozrostla a do svého portfolia přidala i zaměření na prevenci dalších častých a velmi podceňovaných onemocnění.

Fotograf Jan Volejníček

Foto: Loono

Jedním z důležitých směrů je prevence kardiovaskulárních nemocí, které jsou nejčastější příčinou úmrtí lidí v Česku a pro něž byla vytvořena kampaň Žiješ srdcem. Velkým tématem je ale také například tematika reprodukčního zdraví, které spadá pod kampaň Dole dobrý.

„Čekají nás samozřejmě i další témata. V budoucnu se chceme věnovat prevenci závislostí, jako je kouření, alkohol, drogy, nebo zdravým zubům či duševnímu zdraví,“ prozrazuje pro CzechCrunch Vacková své plány.

„Poptávka ale roste i po ‚nepreventivních‘ zdravotnických tématech, proto přednášíme i na téma antikoncepce či menstruace a v rámci panelových diskuzích ‚Pravda o‘ pak vyvracíme nejrůznější mýty o neplodnosti, očkování, stresu a jiných mediálně horkých tématech,“ doplňuje.

loono_

Foto: Loono

O prevenci dnes v rámci programů Loono školí více než 150 mladých lékařů a mediků

Vedle samovyšetření Loono ve velké míře klade důraz také na preventivní prohlídky. Na ty by měli všichni dbát v každém věku života, ty nejdůležitější pro sebe si proto kdokoliv může vyhledat na portálu preventivniprohlidka.cz. Tam může na základě zadaného věku a pohlaví zjistit, jaké prohlídky by měl pravidelně podstupovat a prevenci jakých onemocnění rozhodně nepodcenit.

Přes 150 osvětových nadšenců

Díky tomu, že Kateřina sama vystudovala medicínu a prošla si brzkým stádiem rakoviny, uvědomila si, že veřejnost není dostatečně informovaná o prevenci nejrůznějších nemocí. To ji přivedlo ke spojení s mnoha dalšími mladými zdravotníky a společně s nimi začala veřejnost vzdělávat.

undout-kozlov-stepanek-boxed-min

Přečtěte si takéVzali nápad šéfa Facebooku a staví nejzdravější budík na světě. Mladí Češi chtějí zlepšit kvalitu našeho spánkuVzali nápad šéfa Facebooku a staví nejzdravější budík na světě. Mladí Češi chtějí zlepšit kvalitu našeho spánku

„Začínala jsem sama, ale brzy se začali přidávat další studenti medicíny, mladí lékaři a následně i odborníci z oborů marketing, projektové řízení či produkce,“ popisuje Kateřina své začátky.

„Po pětiletém fungování nás už v kanceláři sedí více než 15 členů organizačního týmu a v regionech je potom s námi bezmála 150 mladých lékařů a mediků, kteří lidi školí o prevenci po celé České republice,“ zmiňuje Vacková růst týmu.

loono_autor_jan_nechvile_2

Foto: Loono

Loono se v nejbližší době bude rozšiřovat na Slovensko. Vzdělávat chce ale i v méně rozvinutých zemích, jako je například Gruzie

Jeho členy jsou kromě lékařů a studentů medicíny i další lidé z oblasti zdravotnictví, ať už jsou to zdravotní sestry, záchranáři, nutriční terapeuti a jiní zdravotničtí pracovníci či studenti různých oborů. „Víme totiž, že i oni jsou s pacienty v úzkém kontaktu, a tedy i skvělým ‚kanálem‘ pro jejich vyškolení,“ říká Vacková.

Prevence pro všechny

V současné době má Loono po celé republice několik poboček ve větších městech, které slouží k tomu, aby studenti byli blízko tamních firem a škol. V letošním roce by se kromě Prahy, Brna, Olomouce, Plzně, Hradce Králové a Pardubic měly rozšířit i do Ústí nad Labem a nově i na Slovensko do Bratislavy.

Za své pětileté fungování má za sebou Loono několik úspěšných projektů a stovky workshopů i dalších vzdělávacích akcí. Celkem uspořádalo již přes 1 500 workshopů a objevilo se na 50 letních festivalech.

„Na kontě tak máme celkem více než 80 000 vyškolených lidí, z nichž jsme už téměř padesáti pomohli objevit rakovinu či jiné závažné onemocnění v časném stádiu,“ říká rodačka z Mostu, která o osvětě mluví, kudy chodí.

Od vzniku neziskové organizace se kromě týmu značně rozrostl i koncept a počet samotných vzdělávacích akcí. Kromě zmíněných workshopů celkem nedávno vznikl i nový koncept tzv. Dnů zdraví pro vzdělávání zaměstnanců napříč firmami. Své projekty však přináší i do škol, kde se zaměřují především na deváté ročníky základních škol a střední školy.

katerina-vackova

Foto: Oldřich Hrb/Loono

Kateřina Vacková, zakladatelka Loono

Dalším kanálem pro vzdělání jsou potom nově i edukační materiály umístěné v ordinacích a čekárnách lékařů. „Lékaři si mohou vybrat z širokého portfolia témat i provedení. Od prevence rakoviny a infarktu přes poučení o formách antikoncepce, zdravém stravování či samovyšetření prsu a varlat a mnohé další,“ vysvětluje Vacková.

Školení navíc neprobíhají pouze v češtině. Aby se vzdělání dostalo k co nejvíce lidem, klade Loono důraz také na šíření informací v dalších jazycích, z nichž rozhodně nechybí angličtina, ale ani němčina, španělština, francouzština, polština nebo ruština. Také edukační materiály v ordinacích jsou v současné chvíli dostupné kromě češtiny i v angličtině.

Kateřina Vacková navíc míří dál, a pokud bude poptávka, přibudou v Loono i další jazyky. V současné době probíhá také komunikace s Rozvojovým programem OSN, která by mohla přinést rozšíření materiálů do Gruzie a dalších méně rozvinutých zemí.

loono

Foto: Loono

Neopomenutelnou součástí prezentace Loono je jednoznačně i komunikace s veřejností skrze různorodé komunikační kanály. Kateřinu Vackovou lze s jejím týmem nejvíce vidět na sociálních sítích, kde denně sdílí edukativní obsah a novinky o zdraví a prevenci s více než 30 tisíci fanoušky. Sociální sítě však slouží také jako důležitý nástroj pro přímou komunikaci s veřejností, proto skrze ně může kdokoliv položit svůj dotaz a požádat o radu.

Novým, a důležitým, kanálem je nyní také podcast o zdraví a prevenci, který posluchačům přináší zajímavé rozhovory s lékaři, studenty medicíny, odborníky i pacienty. Ten funguje od loňského podzimu a moderuje ho sama Kateřina Vacková.

Neziskově, ale jinak

Vzhledem k tomu, že Loono je neziskovou organizací, důležitou otázkou je samozřejmě financování jejích aktivit. „Přijímáme dary od soukromých a firemních dárců a společně s tím žádáme o dotace i státní a krajské instituce, i když ty stále tvoří minoritní část našich příjmů. Celkově se ale nad neziskovým financováním snažíme přemýšlet jinak,“ vysvětluje Vacková.

loono_autor_

Foto: Loono

Zájemci mohou organizaci podpořit zakoupením tematických plecháčů nebo triček

Právě z toho důvodu se svým týmem postavila model, který firmě dokáže zajistit polovinu příjmů z pořádání zmíněných placených workshopů či Dnů zdraví pro firmy. „To nám umožní pořádat workshopy ve školách zdarma. Stejně tak máme i charitativní e-shop, kde naši podporovatelé vidí, kolik peněz z prodeje triček, plecháčku a jiných věcí, podpoří naše kampaně,“ zmiňuje jeden z byznys modelů Vacková.

tomas-sebek

Přečtěte si takéTomáš Šebek hlásí první pojišťovnu na palubě. Medicínská služba uLékáře.cz zajistí online poradnu pro klienty OZPTomáš Šebek hlásí první pojišťovnu na palubě. Medicínská služba uLékáře.cz zajistí online poradnu pro klienty OZP

Podporovatelem projektů je také Ministerstvo zdravotnictví České republiky, které v minulosti podpořilo například roadshow po letních festivalech či počáteční fázi projektu s materiály do ordinací. „Na provoz a další rozvoj projektu však tyto finance stačit nebudou, proto nyní oslovujeme další dárce a instituce a v budoucnu budeme ministerstvo žádat o další podporu,“ dodává Vacková.

Její seznam plánů pro nadcházející období není rozhodně krátký a s Loono toho chce dosáhnout ještě spoustu. I proto loni v prosinci předala svou roli ředitelky organizace Blance Sigmundové, aby se nyní mohla plně soustředit na další rozvoj firmy, vznik nových projektů, strategické plánování či fundraising. Kromě toho Kateřina zmiňuje i práci na konceptu otevření preventivní kliniky, která by tak mohla již v blízké době vzniknout.

loono_2

Foto: Loono

Loono šíří osvětu o prevenci po celém Česku