Omezit provoz po celé zemi, více testovat a použít data při vývoji vakcíny. Bill Gates předložil plán pro vyřešení krize
Globálně bylo identifikováno už téměř milion případů infekce novým typem koronaviru. Nejrozšířenější strategií boje s šířením nemoci COVID-19 je karanténa, tedy minimalizace mezilidského kontaktu a s tím spojené zavírání fabrik, veřejných prostor a podobně. Bill Gates nyní v článku pro The Washington Post ve třech bodech shrnul, které kroky považuje za zásadní pro efektivní zvládnutí současné zdravotní krize.
Jeden z největších filantropů na světě a druhý nejbohatší muž planety před příchodem pandemie varoval posledních deset let. Jeho domovina, Spojené státy, přitom patří k posledním větším zemím zavádějícím důslednější opatření sociálního distancování. Navíc velmi nesystematicky. V zemi je tak už přes 200 tisíc zjištěných případů COVID-19 a problematická situace se v blízké době bude jen výrazně stupňovat.
Zatímco v Česku i jiných evropských zemích se prodlužuje nouzový stav minimálně o několik dalších týdnů, americký prezident Donald Trump ještě před pár dny říkal, že by rád viděl otevření mnoha byznysů před Velikonocemi. Gates si přesto udržuje optimismus: „Rozhodnutí, která my a naše vláda nyní učiní, budou mít masivní vliv na to, jak rychle začnou počty případů klesat, jak dlouho bude ekonomika zabrzděna a kolik Američanů bude muset kvůli COVID-19 pohřbít blízkou osobu.“
Pokud budou současná opatření proti šíření nákazy efektivní, Bílý dům očekává, že by se oběťmi koronaviru mohlo stát mezi 100 a 240 tisíci Američanů. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace na chřipku ročně zemře mezi 290 a 650 tisíci lidí po celém světě. Ve spojených státech se toto číslo pohybuje nanejvýš kolem 60 tisíc. Kdyby žádná omezení fyzických sociálních interakcí zavedena nebyla, podle koordinátorky řešení koronavirové krize z Bílého domu, lékařky Deborah Brixové, by jen v USA mohlo zemřít až 2,4 milionu lidí.
Ačkoliv Gatesův článek, který vyšel v listu nejbohatšího muže světa Jeffa Bezose, hovoří především ke Spojeným státům, jeho rady, konzultované s mnoha experty z nadace Gatesových, jsou pochopitelně relevantní pro celý svět. Jednoznačně se přitom staví na stranu poměrně tvrdých kroků pro co nejrychlejší zvládnutí krize.