V Los Angeles nosí roušky minimum lidí, tak přísná omezení jako v Česku tady nebyla, píše investor John Vanhara z USA

John VanharaJohn Vanhara

john-vanharaKomentář

Foto: John Vanhara

Česko-americký podnikatel a investor John Vanhara píše o koronaviru z USA

0Zobrazit komentáře

Nejen na Asii a Evropu, ale také na Spojené státy ve velkém doléhá aktuální pandemická situace, která ovlivňuje životy nás všech. Nasazení různých opatření na západě byl poněkud pomalejší než například u nás, ale o to intenzivnější jsou nyní následky, které nebude jednoduché přejít. Do tamní ekonomiky začíná ve velkém pumpovat peníze americká vláda, který chce poslat kolem 2 bilionů dolarů (50 bilionů korun).

Nikdo ale vlastně pořádně neví, co bude zítra. Na americkém území žije i množství českých podnikatelů, kteří začínají start krize taktéž pociťovat. Jedním z nich je i Čechoameričan John Vanhara, který v USA žije už 20 let a za sebou má úspěšné firmy IncParadise na zakládání dalších firem nebo Shipito na zasílání balíků do celého světa, které před pěti lety prodal odhadem za vyšší desítky milionů dolarů.

Nyní se věnuje především výstavbě vlastních komerčních skladů, jejich pronájmu, ale i investicím a mentoringu startupů. Vanhara v blogpostu, který jsme s jeho svolením převzali a rozšířili, popisuje, jaká je aktuálně situace v oblasti Los Angeles, kde žije, srovnání s Českem nebo jak vidí budoucnost amerického trhu i vliv na ekonomiku.

***

Myslím, že spousta majitelů nemovitostí v USA teď se zatajeným dechem čeká, jestli dostanou zaplacený nájem na duben. Dnes je prvního. Většina nájmů je splatná prvního dne v měsíci.

Většina firem je zavřená a zatím to vypadá, že budou zavřeny na 100 % až do konce dubna. Co bude dál, se neví. Ale v Kalifornii očekávají, že vrchol úmrtí a nových případů bude někdy v polovině až na konci května.

Když si představím zavřené firmy ještě v květnu, tak si myslím, že bude velké množství firem, které to nepřežijí. A to i s tím stimulativním balíčkem a půjčkami od vlády, co se nemusí vracet. Doufám, že teď přemýšlím až moc pesimisticky a nakonec to dopadne jinak.

la-plaz

Foto: John Vanhara

Aktuálně prázdné pláže v okolí Los Angeles

Když jsme s Milošem Čermákem 16. března natáčeli podcast, bylo v Los Angeles County kolem 100 potvrzených případů. V Česku bylo 380 případů. Porovnávali jsme to, protože počet obyvatel je téměř totožný (10,1 milionu v LA County vs. 10,6 milionu v České republice).

Jen pro zajímavost, dnes (31. března) máme v Los Angeles County 3 011 případů. V Česku 3 181. Počet případů je podobný. Samozřejmě může být za pár týdnů vše jinak. To se uvidí, jak se situace dále vyvine.

V Los Angeles každopádně není povinné nosit roušky. A nosí je naprosté minimum lidí. Já třeba ano, protože jsem proti rouškám nikdy žádné stigma neměl. Navíc jsem zjistil, že rouška na kole mi velmi pomáhá s alergiemi. Začala alergická sezona a s rouškou téměř nemám žádné problémy.

„Zatím žádný kolaps není. Připravujeme se na nejhorší.“

Tak přísná nařízení, jako jsou teď zavedená v Česku, tady nebyla. Restaurace zůstaly otevřené déle. Až když je zavřeli, tak to hodně lidí zaskočilo a panikařili s nakupováním. To bylo před 14 dny. Teď je už vše zase relativně v normálu.

Třeba v obchodech, kam jsem šel, je zásobování velmi dobré. Sice sem tam něco chybí (nějaké trvanlivější věci), ale celkově žádné strádání to není. Fronty už u obchodu také nikde nejsou (i když je na hodně místech limitován počet, kolik lidí může vstoupit do obchodu).

Loď USNS Mercy, která připlouvá s pomocí americkým občanům. Disponuje 1 000 lůžky a 10 operačními sály

Ještě do pátku se dalo chodit na pláže. Většina lidí se docela dost sdružovala. Poslední čtyři dny se zpřísnilo, kam můžete venku chodit, takže rekreační místa a oblíbené stezky na procházky jsou zavřené. V pátek jsem byl naposledy kitesurfovat. Teď už to možné není, i když pláže jsou doopravdy obrovské a dá se jednoduše dodržovat odstup. Surfovat se taky nemůže. Prostě na pláž nikdo nesmí ani vstoupit (nebo na stezky u pláží či u útesu).

Americká námořnictvo nám poslalo do Los Angeles nemocniční loď USNS Mercy. Ta má tisíc lůžek a deset operačních sálů. Bude se používat pro případy lidí, co potřebují jít do nemocnice a koronavirus nemají. Když loď připlouvala do přístavu v L.A., tak se mi hrnuly v této pohnuté době do očí slzy. Nemohl jsem si pomoci.

Na Dockweiler pláži, která je hned vedle losangelského letiště (LAX), se zaparkovala obytná auta, které guvernér Gavin Newson získal od federální agentury pro zvládání krize (FEMA). Jsou určena hlavně pro bezdomovce nebo lidi, co potřebují izolovat třeba od vlastních rodin. Byl to první krok a další místa, kam se obytná auta zaparkují, se řeší.

V Los Angeles máme také výstaviště, které teď Národní garda předělala na polní nemocnici pro situaci, že bude potřeba větší počet nemocničních postelí. Dále bylo zajištěno přes 900 hotelových pokojů pro potřebné a bezdomovce, aby mohli být v karanténě. Major vyzval další hotely, ať nabídnou pokoje městu. Zatím žádný kolaps není. Připravujeme se na nejhorší.

„Musíme testovat, testovat a testovat.“

Přátelé, je to šílená krize. Píšu tento text, abyste viděli, jak to funguje lokálně. Amerika je obrovská země a nemůže se všechno řešit jako celek. Proto jsem i porovnával ta čísla, že L.A. County je stejně velká jako Česká republika.

Podle mého názoru se pořád testuje v Americe málo (teď kolem 100 tisíc testů denně). Mělo by se testovat tak třikrát více. Ale věřím, že se to brzy změní. Zároveň mám obrovský strach o podnikatele, firmy a zaměstnavatelé – jak dlouho vydrží. I když je nepopulární volat po obnovení provozu a je považováno za extrémně důležité držet karanténu, tak taky mam pocit, že nesmíme zlikvidovat těmi opatřeními firmy co přináší zaměstnání a platí daně.

martin-kasa0boxed2

Přečtěte si takéKrize mění a digitalizuje společnost. Teď je Pilulka na dvojnásobku, což bude nový normál, říká její zakladatel Martin KasaKrize mění a digitalizuje společnost. Teď je Pilulka na dvojnásobku, což bude nový normál, říká její zakladatel Martin Kasa

Tento týden jsem šel i do japonského supermarketu v Torrance. Máme tady velkou japonskou komunitu a hned jsem byl doslova příjemně překvapen, jak tam vše řešili. Do obchodů se sami rozhodli nepouštět více než 15 lidí. Přitom je to velký supermarket.

Před vchodem stojí ochranka, která to inteligentně organizuje (ti Japonci to fakt umí). Hned po vejití dovnitř tam byla paní uklízečka, která dezinfikovala každý nákupní vozík a košík, než ho předala dalšímu nakupujícímu. Přímo před ním, aby to viděl. Samozřejmě všichni roušky.

Prostě úplně jiná kultura a přemýšlím, jestli tohle není důvod, proč se jim daří lépe bojovat s koronavirem. Je to ostatně cesta, kterou bych chtěl jít. Musíme testovat, testovat a testovat. Pak zavést opatření, jak být více opatrní. Pořád vše čistit a podobně. A snad se brzy začneme krok za krokem (pomalu) dostávat do normálu. Protože zavřené firmy fakt dlouho mít nemůžeme!