Zoom využívá pro videohovory 200 milionů lidí denně. Teď firma na 90 dní zastavuje vývoj a zaměří se na zabezpečení
Jak známo, každá krize znamená také příležitost, o čemž se mohla přesvědčit například společnost Zoom, která stojí za populárním nástrojem pro provozování telekonferencí. S extrémním úspěchem americké firmy ale přišly také první potíže a Zoom je řeší nevídanou reakcí – firma na 90 dní pozastavuje vývoj nových funkcí a zaměří se čistě na vylepšení zabezpečení a ochrany soukromí.
Zoom zažil během koronavirové krize až „brutální“ růst. Nucený přesun lidí do domácích kanceláří významně zvýšil frekvenci pracovních hovorů a jak je vidno, mnoha lidem zaimponovala právě služba Zoom – z 10 milionů denních uživatelů před pár měsíci jej nyní každý den využívá 200 milionů lidí. V posledních dnech ale vyvstává otázka, zda Zoom tento růst dokáže ustát tzv. bez ztráty květinky.
Zoom dlouhodobě vyniká svou spolehlivostí, jednoduchostí i třeba tím, že k jeho využívání není potřeba mí nainstalovaný žádný software, ani se někde složitě registrovat. Stačí zkrátka klepnout na odkaz vedoucí do konkrétní konferenční místnosti a uživatel se může pohodlně připojit – buď přes desktopovou či mobilní aplikaci, nebo třeba přes prohlížeč Google Chrome.
Služba Zoom je již delší dobou etablovaným nástrojem mezi korporátní klientelou a firmy jej často využívají ke svým pracovním telekonferencím. V důsledku celosvětových omezení pohybu ale Zoom pro jeho jednoduchost začali lidé využívat i k úplně jiným věcem – ke společnému vzdělávání, v rámci hodin jógy, k pivním párty a dokonce i k „promítání“ vlastní svatby kamarádům. Zoom se stal zkrátka univerzálním sociálním prostředkem pro přežití karantény.
Na Zoom najeli dokonce i politici a skrze tento nástroj probíhají dle Twitteru Borise Johnsona třeba také každodenní zasedání britské vlády. A právě v tento moment, kdy se na Zoom začaly upírat zraky milionů lidí, se na světlo světa vynořily také první problémy. Začaly se totiž objevovat názory bezpečnostních expertů i třeba FBI, že Zoom není dostatečně bezpečný.
This morning I chaired the first ever digital Cabinet.
Our message to the public is: stay at home, protect the NHS, save lives. #StayHomeSaveLives pic.twitter.com/pgeRc3FHIp
— Boris Johnson #StayHomeSaveLives (@BorisJohnson) March 31, 2020
Zoom s bezpečnostní bojoval již v minulosti, když bezpečnostní díra v jeho aplikaci pro Mac hackerům umožnila, aby skrze webové stránky přistupovali ke kameře prolomených počítačů. Do hry byl tehdy nucen vstoupit sám Apple a děravý Zoom z Maců odstranil.
Nyní se obavy z bezpečnosti uživatelů Zoomu začaly objevovat znovu, přičemž nejvíce kritiky přitahuje výchozí nastavení služby a vůbec to, co dělá službu tak jednoduchou k používání. Jedním z problémů je, že každý Zoom meeting má náhodně vygenerované ID o 9 až 11 číslech, takže pokud si dá člověk záležet a bude se chvíli snažit, pravděpodobně natrefí na probíhající meeting. Ve výchozím nastavení přitom není pro přístup do místnosti od příchozího požadováno žádné heslo.
Tento problém dal v minulosti za vznik fenoménu „zoombombing”, v rámci kterého se k hovorům připojovali vtipálci, kteří začali ostatním účastníkům například promítat pornografický obsah.
Problém je opět podpořen právě tím, že málokterá konferenční místnost je zablokována heslem a ve výchozím nastavení je navíc každému povoleno promítat obsah své obrazovky. Jelikož začala Zoom ve větším využívat i vzdělávací zařízení, firma alespoň lidem s účtem z oblasti vzdělávání tato nastavení upravila. Ostatní si ale stále musí výchozí nastavení upravit sami.
Dalším z řady problémů Zoomu bylo, když na povrch prosáklo, že jeho iOS aplikace odesílá ze zařízení data Facebooku. Jednalo se například o informaci o daném přístroji a poloze uživatele. Zarážející přitom je, že tato data Facebooku putovala i od lidí, kteří na této sociální síti vůbec nemají účet. Zoom v reakci na nevoli veřejnosti aplikaci aktualizoval a „škodlivý“ kód odstranil.