Čeští miliardáři v USA. Křetínský a Tkáč koupili za více než 2 miliardy korun podíl v obchodním domě Macy’s

Daniel Křetínský

0Zobrazit komentáře

I přes krizi v posledních měsících apetit po investicích nebo akvizicích rozhodně nepolevuje. Naopak právě propad na mnoha trzích může být příležitostí k výhodnějšímu nákupu. Své o tom ví i dvojice česko-slovenských miliardářů Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, která čím dál častěji kouká i po zahraničních trzích.

Přes své investiční vehikly postupně rozšiřují vliv v německé retailové skupině Metro, které patří i tuzemské Makro, ale také například ve francouzské síti supermarketů skupiny Casino či ve skupině provozující francouzský deník Le Monde. Teď ale dvojice míří také na americký trh, a to rovnou na jednoho z nejznámějších tamních hráčů na poli retailu.

Prostřednictvím fondu Vesa Equity Investment kupují 5% podíl v americkém obchodním řetězci Macy’s, který po celých Spojených státech provozuje téměř 800 obchodů, včetně 500 obchodních domů, a také značek Bluemercury a Bloomingdale’s.

Za 5% podíl Vesa podle veřejného dokumentu, zaslaného na americkou Komisi pro cenné papíry a burzu (SEC), zaplatila lehce přes 84 milionů dolarů, tedy zhruba 2,1 miliardy korun. Nákupem se navíc Vesa stane čtvrtým největším akcionářem celé firmy.

macys-min

Foto: Macy’s

Obchodní dům Macy’s na Union Square v San Francisku

Macy’s patří k největším retailovým hráčům ve Spojených státech, která za rok 2018 dosáhla v příjmech na téměř 25 miliard dolarů. Aktuálně Macy’s, které bylo založeno už v roce 1858, zaměstnává 130 tisíc lidí, ale i kvůli probíhající krizi se potýká na americkém trhu s problémy. Kolem 125 tisíc lidí přešlo na neplacenou dovolenou, v únoru firma propustila 2 tisíce lidí a pozavírala na 125 obchodů.

Macy’s ve velkém zasáhla pandemie spojená s koronavirem, kdy v polovině února pomalu padala hodnota akcií téměř na třetinu, a na začátku března firma oznámila, že se lokace zavírají až do konce měsíce – později to prodloužila i na duben a začátek května.

Obrovské módní řetězce jsou vůbec ohroženy – nedávno takto skončil třeba i 100 let starý obchodní dům Barneys. Vesa, respektive Křetínský a Tkáč, chtějí mít na další vývoj Macy’s a spojených značek vliv, potenciálně později odkoupí i další podíl.

Dvoumiliardový nákup v Americe navíc letos není první velkou investicí dlouholetých byznysových partnerů. Minulý týden se objevila informace, že si prostřednictvím fondu Vesa Equity pořídili Křetínský s Tkáčem také 5,35% podíl v britské poště Royal Mail. Za podíl Vesa zaplatila podle deníku E15 téměř 2,5 miliardy korun. I akcie Royal Mail za poslední měsíce oslabily, takže to byla jako u Macy’s příležitost se slevou.