Proto mě zajímalo, jak bude placka složená z pěti rostlinných bílkovin, z nichž převažuje hrachová doplněná rýžovou, konopnou, mungovou a řasovou, chutnat. Že to není maso, poznáte hned, jak se zakousnete. Pokud ale mám brát komplexní zážitek z celého ManaBurgeru, který mi naservírovali v žižkovském Belzepubu, tak nemohu říct, že by mi nechutnalo.
Naopak. Zcela subjektivním pohledem mohu říct, že mi ManaBurger, který jsem si poručil podobně jako den předtím klasický hovězí burger ve variantě chilli, zachutnal více, než když jsem zkoušel rostlinnou alternativu od zmíněného Beyond Meat či Rebel Whopper z Burger Kingu, který začal loni v Česku také prodávat oblíbený burger s falešným masem. Chutná to jinak než maso, ale není to špatné.
Foto: Mana
Tým stojící za Manou v čele se zakladatelem Jakubem Krejčíkem
„Vyvinuli jsme burger, který má skvělou chuť a strukturu jako skutečné maso, jeho výroba je výrazně šetrnější k životnímu prostředí a energetická náročnost je o polovinu nižší než u výroby hovězího masa,“ říká k tomu Jakub Krejčík, který se právě s podnikem Belzepub rozhodl odstartovat exkluzivní spolupráci.
Žižkovský bar má za sebou dlouhou historii. Téměř před dvěma dekádami byl undergroundovým doupětem, ale v posledních letech prošel pod vedením Daniely Michalové a Jana Roskota významnou proměnou a z pivnice se stala restaurace, která na svém menu nabízí výhradně rostlinná jídla. A tak se Belzepubu nový ManaBurger skvěle hodil do konceptu.
„Začínali jsme jen s vlastními rostlinnými plackami, z ekologických a etických důvodů. Teď máme možnost zařadit i burger od Many, který chutná výborně, a díky tomu, že je jako první na světě nutričně kompletní, můžeme mluvit také o zdravotním důvodu,“ říká spolumajitelka Belzepubu Daniela Michalová.
Druhým dechem hned dodává, že se v Belzepubu rozhodně nechtějí nijak vymezovat a mít svůj podnik striktně pro vegany. Sami však maso nejí, a tak podle toho vypadá i jejich jídelní lístek. Občas si ale i Daniela Michalová ráda dopřeje nějakou „prasárnu“, jak sama říká, a to je pro ní například burger s rostlinným masem.
Foto: Mana
ManaBurger je v několika variantách k dispozici v Belzepubu
Složením tedy jde o záležitost pro vegetariány či dokonce vegany, ovšem v bulce nechybí tradiční omáčky, cibule, sýry (v případě Belzepubu tzv. „nesýry“), jalapeños či kyselá okurka, zkrátka tradiční přísady většiny burgerů. A právě v tom tkví i kouzlo celého produktu, když ho ochutná masožravec. Pokud se vše dobře promíchá a ochutí, neurazí ManaBurger ani mě, milovníka krvavých steaků a poctivých burgerů, z nichž teče šťáva.
Všechno je to ale hodně subjektivní, čemuž odpovídaly i reakce u stolu. Každý v tom totiž hledá něco jiného, a tak je zásadní především to, jak k ManaBurgeru a obecně rostlinným alternativám mletého masa přistupujete. Zda jen experimentujete a chcete ochutnat něco nového, nebo jste vegetarián či vegan a hledáte třeba co nejvěrnější náhradu za maso. Právě tomu se ostatně Mana svým složením i chutí snažila přiblížit, a když se všechny ingredience dobře propojí, funguje to.
Já, až půjdu příště na burger, určitě zase zvolím starou dobrou hovězí klasiku, nicméně klíčové je, že svůj názor na rostlinný ManaBurger si může udělat každý. Sám zastávám názor, že když už burger, tak jedině s hovězím, ale respektuji, že poptávka po celém světě po nemasových alternativách sílí, a proto vždy rád zkusím i to, co jedí ti „na druhé straně barikády“.
Foto: Mana
Majitelé Belzepubu Daniela Michalová a Jan Roskot
„Dejme lidem na výběr, ukažme jim alternativu. Není cílem, aby se všichni stali vegany. My jsme naopak vyvinuli burger proto, abychom nabídli alternativu i těm, kteří nedají dopustit na maso a hovězí burgery, ale jsou otevření vyzkoušet i rostlinnou variantu, která je zdravější a ekologičtější,“ dodává Jakub Krejčík.
Hned v několika úpravách můžete ManaBurger nově ochutnat ve zmíněném Belzepubu v Praze na Žižkově, který se stává prozatím jedinou restaurací s tímto pokrmem na menu. Objednat si tam však lze rostlinné burgery také přes Wolt a kdo chce experimentovat doma úplně od začátku a připravit si vlastní pochoutku, může si balení ManaBurgeru koupit na webu Many nebo v online supermarketu Košík.cz.
Že je o takový produkt na trhu zájem, potvrzuje i to, že od prosince, kdy Mana svůj rostlinný burger představila, přijala předobjednávky na 100 tisíc zmražených burgerů, tedy zhruba 5 tisíc balení. Ty od května postupně rozváží prvním zákazníkům po celé České republice, ale přímý online prodej na webu bude prozatím dostupný pouze pro zákazníky v Praze.
Foto: Mana
Výrobní linka ManaBurgeru