Rozšířená realita usnadní i práci na dálku. Dokážeme virtuálně přenést celé výrobní haly, říká Miroslav Hanžl z Trasku
Nastal nějaký problém ve výrobě? Porouchal se vám stroj a neumíte to opravit? Pro některé to sice může znít až absurdně, ale běžným scénářem ve firmách po celém světě je, že příslušný pracovník nasedne na letadlo a na otočku letí klidně přes půl světa, aby problém na místě vyřešil. Když jsou ale třeba zavřené hranice a nemůže se létat, může to být problém.
Může jít o nastavení složitých strojů a souvisejících procesů nebo klidně o maličkosti, jako je změna nějakého parametru ve výrobě, který ale potřebuje být schválena z nejvyšších pozic. V takovou chvíli obvykle daný člověk skutečně sedá na letadlo, letí přes půl světa, ve fabrice zkontroluje, zda je vše v pořádku, a vzápětí letí domů.
Značně neefektivní procesy již některé firmy začaly řešit, další k tomu dohnala současná koronavirová situace, kdy prostě člověk jen tak na letadlo sednout nemohl. Místo letadla by ale teď i do budoucna mohla postačit rozšířená realita, která tu již s námi je delší dobu, ale na skutečný boom teprve čeká. Pokud má totiž někde velký potenciál, je to právě průmysl.
Změna zaběhnutých paradigmat práce
„V souvislosti s pracovními a distančními omezeními a komplikacemi, které onemocnění COVID-19 způsobilo, se rozšířená realita stala opravdu zásadním tématem a může změnit řadu zaběhnutých paradigmat práce ve výrobních halách i kancelářích,“ je přesvědčen Miroslav Hanžl, který se v tuzemské technologické firmě Trask věnuje rozšířené realitě (AR) už pátým rokem.
Rozšířená realita se hodně skloňuje i díky Applu nebo Samsungu, kteří s ní pracují ve svých mobilních telefonech, a třeba Apple o ni již několik let mluví jako o další technologii, která promění naše životy. Zatím je ale pro běžné zákazníky vše vesměs v plenkách. Mnohem zajímavější je to, co se děje v průmyslu, který je ochotný do nákladného vybavení investovat. Tam má svého zástupce například Microsoft s AR brýlemi HoloLens.
Scénářů, kde má rozšířená realita potenciál najít svoje využití, je mnoho. Jako jeden z příkladů, na kterém Trask spolupracoval s Technickou univerzitou v Liberci, zmiňuje Miroslav Hanžl virtuální montážní návodku, ve které je do detailu vysvětleno, jak přesně provádět konkrétní činnost.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.