WeWork propustil 8 000 zaměstnanců, upravil byznys a jeho nový šéf hlásí: Příští rok se dostaneme do zisku

Michal MarekMichal Marek

wework

Foto: WeWork

WeWork v kalifornském San Jose

0Zobrazit komentáře

WeWork je často zmiňován jako typický příklad nafouknuté startupové bubliny. Provozovatel sdílených kancelářských budov a prostor dlouhá léta pálí obrovské peníze a jeho zamýšlený vstup na burzu se stal naprostým fiaskem, který je používán coby odstrašující příklad pro celý byznysový svět. WeWorkem navíc významně zacloumala i koronavirová krize, která poslala do domácí izolace velkou část nájemníků kanceláří. Možná ale právě tento moment WeWorku pomůže se ozdravit.

V čele WeWorku od října minulého roku stojí bolívijsko-americký manažer Marcelo Claure, který po turbulentním loňském roce dostal za úkol firmu stabilizovat a přivést ji do zisku. Na tom má zájem především japonský investiční gigant SoftBank, který skrze svůj startupový fond Vision Fund WeWork financuje a do značné míry právě kvůli sdíleným kancelářím WeWorku (a také své druhé velké investici do Uberu) hlásí rekordní ztráty.

Marcelo Claure proto přistoupil k razantním škrtům, které jsou v důsledku nejspíš ještě výraznější, než bylo původně v plánu. WeWork pod novým vedením v rámci úsporných opatření propustil již 8 000 lidí, což je vzhledem k původní 14tisícové bázi zaměstnanců krok skutečně razantní. Firma se zároveň zbavila některých nemovitostí a vyjednala nové nájemní smlouvy. To ale nejspíš nebude vše, protože nový výkonný předseda slibuje, že se WeWork již v příštím roce přehoupne do provozního zisku.

marcelo_claure

Foto: GESF/Flickr

Marcelo Claure, výkonný předseda WeWorku a COO SoftBank

„Všichni si mysleli, že s WeWorkem se jedná o ‚mission impossible‘. Že nemáme žádnou šanci. Ode dneška za rok ale uvidíte WeWork, který vydělává a má skvěle diverzifikované portfolio,“ slíbil Claure v rozhovoru pro Financial Times.

Podle šéfa WeWorku nebude mít koronavirová krize na firmu až tak zásadní negativní dopad. Sice je pravda, že řada firem začala výrazně více spoléhat na práci z domova a ruší své kanceláře, ale jiné firmy prý naopak pronajímají místa WeWorku jako „detašovaná pracoviště“ v blízkosti bydlišť zaměstnanců, aby jim umožnily pohodlnou práci v kanceláři bez potřeby dlouhého dojíždění.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

WeWork navíc hlásí i nové zvučné nájemce. Ač je firma na první pohled typickým poskytovatelem sdílených kanceláří, zdaleka se nesoustředí jen na freelancery či startupy. Velký potenciál naopak vidí ve velkým korporátech, které si pronajmou klidně celé patro i více, ostatně právě velké firmy se staly v posledních letech největšími zákazníky nejen WeWorku, ale i dalších coworkingových hráčů po celém světě.

Mezi nájemce WeWorku patří firmy jako Facebook, Google i Amazon a jen za poslední měsíc se dle šéfa firmy podařilo podepsat nájemní smlouvy také s firmami jako Mastercard, ByteDance (majitel TikToku), Microsoft či Citigroup. Tyto firmy prý na WeWorku často oceňují výhodu široké sítě špičkově vybavených sdílených kanceláří, mezi kterými mohou zaměstnanci volně přecházet a využívat je tak jako své útočiště i při pracovních cestách po světě.

Spoluzakladatel a bývalý šéf WeWorku Adam Neumann

To ovšem rozhodně neznamená, že by koronavirus WeWorku nezavařil. Za první tři měsíce letošního roku přišel o 482 milionů dolarů v hotovosti a nyní mu údajně na účtech zbývají 4 miliardy dolarů. Jedná se přitom primárně o peníze, které do WeWorku vložil již zmíněný Vision Fund japonského investičního kolosu SoftBank, jenž firmu zachránil před krachem, když se její tržní hodnota propadla ze 47 miliard na necelé 3 miliardy.

Nového šéfa WeWorku tedy čeká hodně práce, ale okolnosti nasvědčují tomu, že WeWork již nikdy nebude tím, jak ho vykreslil bývalý CEO a spoluzakladatel Adam Neumann. Ten se sice netajil obrovskými ambicemi, ale firmu prakticky vydrancoval. Claureovým úkolem není s WeWorkem dobývat trh a ve velkém expandovat, což bylo v plánu ještě minulý rok, ale především zajistit, aby firma nebyla pro SoftBank ještě větším průšvihem. A dostat se do zisku by mohlo být dobrým začátkem.

creaks-amanita-design-mp

Přečtěte si takéOd prasklé žárovky k hororu v opuštěném domě. České studio Amanita Design uvádí novou adventuru CreaksOd prasklé žárovky k hororu v opuštěném domě. České studio Amanita Design uvádí novou adventuru Creaks

Claure je vyslancem právě SoftBank, kde tento muž ostatně stále působí jako provozní ředitel, a má zajistit, aby WeWork nepřivedl na mizinu celou investiční skupinu. Její zakladatel Masajoši Son ostatně přiznal, že již počáteční investice do WeWorku byla chybou. Celkem přitom japonský fond do WeWorku nalil již přes 18 miliard dolarů.

wework-praha3-min

Foto: WeWork

Coworking WeWork v Praze

Bude tedy zajímavé sledovat, zda se Claureovi opravdu podaří WeWork takto rychle ozdravit. Jedná se každopádně o velmi zkušeného manažera, který mimo jiné vedl a transformoval amerického mobilního operátora Sprint, aby následně vyjednal jeho spojení s T-Mobilem.

Misi nového lodivoda bude zajímavé sledovat i přímo z Prahy, kde WeWork svou pobočku již má – v budově DRN na Národní třídě. V původních plánech WeWorku totiž byla další expanze i na českém trhu, ale tyto plány byly podle informací CzechCrunche v loňském roce pozastaveny a prozatím se rozšíření mimo budovu DRN nechystá.

CzechCrunch Jobs