WeWork se před vstupem na burzu otřásá v základech. Z čela miliardového startupu odstupuje jeho šéf

Spoluzakladatel a bývalý šéf WeWorku Adam Neumann

0Zobrazit komentáře

Začalo to hezky. Rychle rostoucí kalifornský startup WeWork, který se letos rozštěpil na skupinu We a jednotlivé části, pod které spadají jak známé coworkingy, tak například vzdělávací nebo wellness skupina, se rozhodl, že ještě letos vstoupí na burzu. Vybrat na ní měl minimálně jednu miliardu dolarů při hodnotě společnosti dosahující astronomických 47 miliard.

Pak se ale něco zvrtlo. Média i analytici se začali ještě více zajímat o osobní aktivity šéfa a spoluzakladatele firmy Adama Neumanna a také se zaměřili na potenciální rizika zadlužené společnosti, která se zatím nebyla schopna překlopit do zisku. V té návaznosti jeden z největších investorů startupu, japonský SoftBank, začal tlačit na představenstvo, aby začalo jednat. Původně plánovaná hodnota WeWorku při vstupu na burzu se totiž začala zásadně snižovat a představenstvo nakonec skutečně začalo jednat.

Během posledních dní tak probíhala jednání o změnách uvnitř firmy, mezi kterými bylo nejen možné snížení počtu zaměstnanců až o třetinu, což představuje zhruba 5 tisíc lidí, ale především o odstoupení Neumanna z čela společnosti. A tak se nakonec i stalo, jak po četných spekulacích včera večer přiznal samotný WeWork.

wework1

Foto: WeWork

Jeden z kampusů WeWorku

Adam Neumann tak již dále nefiguruje jako CEO miliardového startupu a jeho pozici střídají ve spojené roli co-CEOs vicepředseda Sebastian Gunningham a provozní ředitel Artie Minson. Sám Neumann pak bude nadále členem představenstva, ovšem v neexekutivní roli.

Tlak ze všech stran to byl na dnes již bývalého šéfa WeWorku opravdu obrovský. Mezi největšími problémy byl fakt, že ve firmě zaměstnával své rodinné příslušníky, kteří pobírali velmi slušný plat, jednu celou divizi spojenou se vzděláváním vedla jeho manželka, sám vlastnil množství nemovitostí, které koupil za peníze z WeWorku a pak mu je znovu pronajímal za vysoké peníze, stejně jako se podle deníku The Wall Street Journal objevily informace o jeho závislosti na drogách a aspiraci na post předsedy vlády Izraele. Právě z Izraele totiž Adam Neumann pochází.

snohetta-under-2

Přečtěte si takéVyhlášená norská kuchyně v obklopení Severního moře. Nahlédněte do první podvodní restaurace v EvropěVyhlášená norská kuchyně v obklopení Severního moře. Nahlédněte do první podvodní restaurace v Evropě

„Jako spoluzakladatel WeWorku jsem pyšný na to, co jsme jako tým a neuvěřitelná firma dokázali za poslední dekádu vybudovat,“ vyjádřil se Neumann na začátku svého prohlášení k odchodu z WeWorku. „Naše globální platforma nyní přesahuje do 111 měst ve 29 zemích, kde každý den obsluhuje více než 527 tisíc členů. A i když nebyl náš byznys ještě nikdy silnější, v posledních týdnech se váhy obrátily proti mně, a proto jsem se rozhodl, že bude nejlepší odstoupit z vedení firmy,“ dodal.

Neumann navíc není sám, koho se týkají velké změny. Z pozice šéfky vzdělávací divize WeGrow odstupuje také jeho manželka Rebekah Neumannová, která ji spolu s ním zakládala. Ta dříve působila ve firmě na mnoha postech, včetně Chief Impact Officer nebo Chief Brand Officer. Z firmy odchází také další členové rodiny, kteří byli zaměstnáni na různých pozicích.

wegrow

Foto: WeGrow

Designové školy WeGrow skupiny The We Company

Mezitím bankéři, kteří se starají o vstup WeWorku na burzu, srazili hodnotu společnosti k veřejnému obchodování z původně plánovaných 47 miliard na pouhých 15 miliard dolarů a nedávno WeWork značně rozšířil také dokumenty zaslané na americkou Komisi pro cenné papíry a burzu (SEC). Všechny tyto kroky by měly postupně vést ke stabilizaci firmy a jejímu mnohem hladšímu přerodu ve veřejně obchodovatelnou společnost.

Za prvních šest měsíců letošního roku přitom firma skončila ve ztrátě ve výši 1 miliardy dolarů, která se nadále prohlubuje. Důvodem jsou samozřejmě také investice do další expanze, včetně pražského WeWorku, který se otevřel teprve před několika týdny. I proto, že se ale nyní WeWork nachází v problémech, oficiálně zatím otevření pražské pobočky vůbec nekomentoval, přestože se do něj již nastěhovaly první firmy.

WeWork celkově od investorů získal již téměř 16 miliard dolarů, z čehož velká část plyne od zmíněného SoftBanku – to ho posunulo na astronomickou hodnotu, která ale, jak se zdá, byla nepodložená a podobně jako u Uberu šlo spíše o nafouknutou bublinu, která by dalším nafukováním mohla zase rychle splasknout.

Optimalizace nákladů

I přes vzniklé problémy stále plánuje WeWork na burzu vstoupit, a to ještě před koncem letošního roku. Hlasovací práva Neumanna v představenstvu navíc klesnou z 10:1 na 3:1, což mu ještě více sníží pravomoci k zásadnímu ovlivňování dalších rozhodnutí firmy. Nakonec se tak může stát, že podobně jako spoluzakladatel a bývalý šéf Uberu Travis Kalanick z firmy úplně odstoupí a bude dělat něco jiného.

peter-dinklage-tyrion-lannister-game-of-thrones

Přečtěte si takéNejvíce cen Emmy letos opět vyhrálo HBO a Hra o trůny. Velkým překvapením byl úspěch AmazonuNejvíce cen Emmy letos opět vyhrálo HBO a Hra o trůny. Velkým překvapením byl úspěch Amazonu

WeWork má aktuálně plné ruce práce při spolupráci s bankéři na tom, aby minimalizoval náklady a optimalizoval procesy tak, aby se firma mohla v co nejbližší době překlopit do potenciálního zisku. S tím samozřejmě souvisí zmíněné propouštění. WeWork měl na konci roku 2017 zhruba 4 tisíce zaměstnanců, ale jejich počet za pouhý rok a půl vyrostl až na 15 tisíc a WeWork tak zvažuje jejich potenciálním ponížení o třetinu.

Jedno je ale jisté – aby mohla dál firma bez problému fungovat, bude muset získat další prostředky nejpozději na jaře příštího roku. Pokud se jí to nepodaří a pokud by se nepodařilo zásadním způsobem snížit náklady, mohl by to být pro WeWork, který má desítky miliard dolarů v závazcích, problém.