Pět kusů místo jedné. Tesla za pár týdnů rozdělí své akcie a po krátkém propadu začíná jejich hodnota znovu růst

tesla-model-y-4-min

Foto: Tesla

Tesla Model Y

0Zobrazit komentáře

Hodnota akcií kalifornské automobilky Tesla se od začátku letošního roku ztrojnásobila. Jde tak o jednu z nejlepších investic poslední doby, a to i přesto, že mnozí tvrdí, že je hodnota akcií Muskovy firmy nadhodnocená a že nemá žádný reálný základ. I tak ale automobilka dokázala za první dva letošní kvartály ukázat černá čísla a skončila v zisku, což ji kvalifikovalo ke všem předpokladům pro vstup do prestižního akciového indexu S&P 500.

K tomu se teď upírají zraky investorů, kteří Teslu vynesli v jednu chvíli až nad 1 600 dolarů za jednu akcii. V posledních týdnech ale hodnota akcií automobilky začala mírně klesat a dostala se během včerejšího uzavření trhu až na 1 374 dolarů. Důvodem pro to bylo několik – mimo jiné i rostoucí aktivity konkurence, která se snaží Tesle šlapat na paty.

Se včerejším uzavřením trhu ale přišlo oznámení, která vystřelilo hodnotu akcií Tesly zpět na necelých 1 500 dolarů, tedy o 8 procent nahoru. Společnost Elona Muska se totiž rozhodla, že rozdělí své akcie v poměru pět ku jedné, aby snížila jejich jednotlivou hodnotu a udělala je přístupnější pro další investory a zaměstnance.

elonmusk3

Foto: NASA/Kim Shiflett

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

Reálně to tak znamená, že každý, kdo bude mít do 21. srpna akcie Tesly, získá o týden později dividendu ve formě čtyř dalších akcií a jejich hodnota se poníží na aktuální cenu děleno pěti. Při aktuální ceně 1 463 dolarů na akcii by to tedy reálně znamenalo, že za každou stávající akcii Tesly budete nově držet pět kusů akcií o ceně 292,6 dolaru.

Finální hodnotu každé jednotlivé akcie bude nicméně určovat aktuální situace na trhu. Obchodovat s rozdělenými akciemi pak bude možné od pondělí 31. srpna. Rozdělení nebude mít vliv na samotnou tržní kapitalizaci Tesly, která se drží na 256 miliardách dolarů a jde stále o nejhodnotnější automobilku současnosti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Rozdělení akcií může mít mimo dostupnosti pro další investory také několik jiných důvodů. Nejočekávanější z nich je vstup Tesly do akciového indexu S&P 500, kam se dostávají společnosti, které splňují určitá kritéria růstu, obratu i kontinuálního zisku. Tesla všechna tato kritéria splnila po oznámení profitu za druhý kvartál letošního roku, a to i přes veškerá negativní očekávání analytiků.

Teď už tak záleží především na rozhodnutí S&P 500 o vstupu další společnosti. Společnosti, která od začátku roku vyrostla v hodnotě o 229 procent a meziročně dokonce o neuvěřitelných 485 procent. Samotný index S&P 500 přitom od začátku poskočil o 3 procenta a meziročně si přilepšil o celkem 14 procent.

tesla-berlinx

Foto: Tesla

Vizualizace chystané Gigafactory Tesly v Berlíně

Navíc to nevypadá, že by mělo v nejbližší budoucnosti něco zásadním způsobem hodnotu akcií Tesly ovlivnit, mimo běžnou volatilitu kolem 10 až 15 procent. Ale jak se často říká – nikdy neříkej nikdy. Tesla nicméně mimo rostoucího zájmu o elektromobily, který panuje i v Česku, rozšiřuje produkci ve své čínské továrně, a navíc oznámila, že vystaví takzvanou Gigafactory také v Německu a v americkém Texasu.

Podobný krok rozdělení akcií oznámil nedávno i Apple, který chce akcie rozdělit v poměru čtyři ku jedné. Udělá to navíc v podobný čas – konkrétně akcie držené do 24. srpna budou rozděleny tak, aby se s již poníženou cenou za jednu akcii dalo obchodovat od 31. srpna, tak jako u Tesly.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Avast potvrzuje svou sílu i přes krizi. Za první polovinu roku mu vyrostly tržby na více než 9,6 miliardy korun

Filip HouskaFilip Houska

avast-office-praha-hq-min

Foto: Avast

Pražské sídlo Avastu

0Zobrazit komentáře

Z koronavirových důvodů se řada společností po celém světě potýkala a stále potýká se značnými problémy, které se odráží na špatné finanční a provozní výkonnosti. Existuje však několik výjimek, které globální pandemie tolik nezasáhla, naopak jim pomohla k lepším číslům. Mezi nimi je i Avast, který po rekordním prvním kvartálu zaznamenal také nadprůměrný druhý kvartál a tím tak uzavřel celou první polovinu letošního roku.

Český antivirový gigant dnes oficiálně zveřejnil své finanční výsledky za období od 1. ledna do 30. června 2020, během kterého se firmě podařilo zvýšit upravené tržby na 433,1 milionu dolarů, v přepočtu tedy lehce přes 9,6 miliardy korun. Ve srovnání s minulým obdobím tak jde o nárůst o 2,1 procenta (při aktuálních kurzech) s organickým růstem 9,2 procenta.

Rostly také tržby z divize Consumer Direct Desktop, které se posunuly na 334,4 milionu dolarů, respektive 7,5 miliardy korun, a představují 8,7procentní nárůst s organickým růstem 9,1 procenta. Samotný upravený zisk EBITDA (před odečtením daní, úroků a odpisů) poskočil o 2,1 procenta na 241,1 milionu dolarů, což je v české měně zhruba 5,4 miliardy korun. Marže činila 55,7 procenta.

ondrej-vlcek-avast-top

Foto: Avast

Ondřej Vlček, CEO Avastu

Co se týče dividend pro akcionáře, celková dividenda za rok byla na hranici 14,7 centu na akcii, což představuje nárůst o 8,1 procenta.

„Avast ve svém byznysu během vypuknutí pandemie prokázal značnou odolnost. Naše celková provozní a finanční výkonnost byla silná, podpořená trendem práce z domova, který vedl ke zvýšené aktivitě spotřebitelů na internetu,“ komentuje stav CEO Avastu Ondřej Vlček a reaguje na zvýšený provozní ukazatel KPI pro stolní počítače, které se za šest měsíců zvedlo o 5,1 procent na 13,26 milionu.

Práce z domova Avastu pomohla

Právě fakt, že lidé v důsledku koronavirové pandemie pracovali z domova, považuje Avast za klíčový a sám ho podporuje nařízením, aby jeho zaměstnanci dělali z home officu. I díky tomu se Avastu podařilo dosáhnout většího počtu zákazníků snad ve všech cílových zemích včetně Brazílie, Mexika, Argentiny, Japonska a samozřejmě Velké Británie i Spojených států.

Na posledním jmenovaném trhu dokonce Avast uvedl nový produkt BreachGuard, jenž představuje další rozšířené nabídky produktů na ochranu soukromí, a obecně rozšířil kompatibilitu zařízení u svých současných i nových služeb. Výsledkem byl růst prodejů licencí pro více zařízení, které nahrávají trendu střídavé práce na počítači a mobilním telefonu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Poslání Avastu poskytovat online bezpečnost a soukromí všem je relevantnější než kdy jindy. Avast překonal milník 13 milionů platících zákazníků, nárůstem o 640 tisíc během půl roku,“ dodává Vlček.

„Pokračujeme také v expanzi na nové trhy a rozšiřujeme svůj dosah prostřednictvím produktových novinek, jako je například naše inovativní řešení na ochranu soukromí BreachGuard. Navzdory ekonomické nejistotě zůstává Avast na dobré pozici. Byznys je silný, rentabilní a schopný efektivně využívat nové příležitosti k růstu, jakmile se objeví,“ vyzdvihuje.

V reakci na pozitivní výsledky nicméně klesla hodnota akcií Avastu na londýnské burze. Aktuálně se pohybují na hranici 588 pencí na akcii, ještě nedávno se ale obchodovaly za zhruba 600 pencí.